Lørdag formiddag meddelte Polens fodboldforbund, at man nægter at stille op til VM-kvalifikationskampen mod Rusland, der skal spilles 24. marts i Moskva.
Mens UEFA fredag tog det forsigtige træk at sige, at alle russiske hjemmekampe i europæiske turneringer skal på neutral grund, har FIFA, desværre ikke så overraskende, indtil videre afholdt sig fra at drage nogle konsekvenser omkring VM-playoffkampen 24. marts, der som VM-kamp er i FIFA-regi.
Der er nu gået adskillige døgn, siden russiske militærstyrker på Vladimir Putins ordre først uretmæssigt trængte ind i det østlige Ukraine og derefter natten mellem onsdag og torsdag indledte en angrebskrig mod Ukraine med angreb mod hovedstaden Kijev, i nordøst mod storbyen Kharkiv og i syd fra Krim-halvøen, som Rusland allerede i 2014 ulovligt annekterede og ranede fra Ukraine.
Danmarks regering ved kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen talte endelig klartekst omkring de autoritære staters udnyttelse af sport til propagandaformål, da man fredag meget tydeligt sagde, at Rusland bør udelukkes fra al sport omgående.
Det er pinligt, at FIFA holder hånden over Rusland på lige så skammelig vis som det fejlslagne IOC, og det er mere end på høje tid, at man i dansk fodbold overvejer, hvilken side af historien, man vil huskes for at have stået på.
Som situationen er lige nu, skal Polen ifølge fodboldens regler kyles ud af VM-kvalifikationen og velsagtens også straffes for ikke at følge de regelbøger, fodboldens og sportens magthavere er ekstremt glade og nidkære omkring at overholde, når det passer i deres politiske kram.
Jeg tvivler på, at den politiske ledelse i FIFA er så politisk tonedøv, at man straffer Polen, men om man tør handle mod Rusland, det er jeg virkelig i tvivl om efter FIFA-præsident Gianni Infantinos verdensfjerne kommentarer og FIFA’s totale mangel på seriøs stillingtagen til Ruslands krig, som man end ikke kan tale om med navns nævnelse.
Men det er alt sammen ligegyldigt lige nu.
Det eneste rigtige nu er, at DBU og DIF med regeringens udtrykte støtte kræver Rusland smidt ud af al international sport lige nu.
Polen samt Tjekkiet og Sverige, der også udtrykkeligt har sagt, at de ikke vil spille i Rusland, skal selvfølgelig også have højlydt støtte fra deres kolleger i Danmark og resten af Europa.
Selvfølgelig kan Danmark ikke leve med, at det lige nu på papiret er Polen, der skal straffes for at sige nej til en VM-playoffkamp, FIFA og UEFA på skammelig vis ikke har sløjfet i samme åndedrag som en udelukkelse af Rusland.
Dansk fodbold skal simpelthen tage stilling i stedet for at gemme sig bag internationale organisationer, der ikke har vist sig værdige til deres ansvar.
Hvis FIFA og fodboldens organisationer virkelig ikke træffer de rigtige beslutninger, smider Rusland ud, inklusiv af VM 2022, og lader Polen, Sverige og Tjekkiet spille om VM-billetten, kan jeg ikke se, hvordan DBU og dansk fodbold med god samvittighed kan sende landsholdet til det allerede dybt problematiske VM i Qatar til november.
Derfor skal DBU selvfølgelig boykotte VM 2022 i Qatar sammen med så mange allierede som muligt, hvis ikke FIFA får snøvlet sig sammen til at kyle Rusland ud af international fodbold med omgående virkning.
PS: Det her vedrører også Superliga-klubberne som del af fodboldens politiske system, herunder de europæiske klubturneringer, hvor Spartak Moskva fredag trak RB Leipzig i Europa League.
Selvfølgelig kan og skal de også tage stilling, når nu UEFA ikke har modet til det.

TransferLIVE: Forlader Esbjerg fB

Rafael van der Vaart kritiserer Jonas Vingegaard

David Boison Frimpong på vej til FCK

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Jacob Neestrup: Ham fik vi ikke til København

Newcastle er rasende på Liverpool

Her er prisen på Kasper Dolberg

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen

Theo Sander er på vej til ny Superliga-klub

Han er på rampen i AGF

Har FC Midtjylland-spiller til prøvetræning

Så du det? Er dette Vingegaards hemmelige våben?

De henter Emmanuel Yeboah

Skal bombe i Superligaen – afviste flere klubber

Dansk klub drømmer om Yussuf Poulsen-transfer

Rosenborg vil hente Superliga-stjerne

FC Midtjylland – OB

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF

Sønderjyske – AGF

Spøjs Pogacar-udmelding: Touren gør mig gammel

Bellingham får lang tur på tribunen

Afsløring: FCM henter eftertragtet stortalent

Efter træls forår – nu er der nyt om Robert Skov

Her er 6 talenter der kan brage igennem i SL

FC Fredericia – FC Nordsjælland

På blokken i FCK – skifter til Singapore

Norwich: Vores Kvistgaarden-bud var ikke højest

Slog City-stjerne i hovedet: Nu er der nyt

Hatzidiakos med klar besked til FCK-transfers

Afsløring: Viborg og Kolding forhandler om Jalal

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Nægtet adgang til Manchester United-træning

Brøndby IF – Silkeborg IF

‘Vi ved alle, at Nørgaard er forbandet god’

Alexander Isak skuffet over Newcastle

Afslører danskers rekordtransfer

Skal verdensmester erstatte Eriksen?

Vejle Boldklub – Randers FC

‘Utænkeligt at de ikke sælger spillere’

Byder monsterbeløb på tidligere Superliga-angriber

Achouri 100 procent fokuseret på FCK

Ellevild Jonas Vingegaard: Sindssygt fedt!

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Røven i klaskehøjde: Han får Superliga-gennembrud

Vingegaard og co. traf vild Pogacar-beslutning

Superligaens største spørgsmålstegn

Han står i spidsen for Viborg i premieren

Neestrup reagerer: Folk forstår det ikke

Vild med dansk profil: Som et atomkraftværk

Superliga-komet har besluttet sig

Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Formstærke Shels kan sejre i Belfast

FCK møder mesterhold fra Kosovo