Lørdag formiddag meddelte Polens fodboldforbund, at man nægter at stille op til VM-kvalifikationskampen mod Rusland, der skal spilles 24. marts i Moskva.
Mens UEFA fredag tog det forsigtige træk at sige, at alle russiske hjemmekampe i europæiske turneringer skal på neutral grund, har FIFA, desværre ikke så overraskende, indtil videre afholdt sig fra at drage nogle konsekvenser omkring VM-playoffkampen 24. marts, der som VM-kamp er i FIFA-regi.
Der er nu gået adskillige døgn, siden russiske militærstyrker på Vladimir Putins ordre først uretmæssigt trængte ind i det østlige Ukraine og derefter natten mellem onsdag og torsdag indledte en angrebskrig mod Ukraine med angreb mod hovedstaden Kijev, i nordøst mod storbyen Kharkiv og i syd fra Krim-halvøen, som Rusland allerede i 2014 ulovligt annekterede og ranede fra Ukraine.
Danmarks regering ved kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen talte endelig klartekst omkring de autoritære staters udnyttelse af sport til propagandaformål, da man fredag meget tydeligt sagde, at Rusland bør udelukkes fra al sport omgående.
Det er pinligt, at FIFA holder hånden over Rusland på lige så skammelig vis som det fejlslagne IOC, og det er mere end på høje tid, at man i dansk fodbold overvejer, hvilken side af historien, man vil huskes for at have stået på.
Som situationen er lige nu, skal Polen ifølge fodboldens regler kyles ud af VM-kvalifikationen og velsagtens også straffes for ikke at følge de regelbøger, fodboldens og sportens magthavere er ekstremt glade og nidkære omkring at overholde, når det passer i deres politiske kram.
Jeg tvivler på, at den politiske ledelse i FIFA er så politisk tonedøv, at man straffer Polen, men om man tør handle mod Rusland, det er jeg virkelig i tvivl om efter FIFA-præsident Gianni Infantinos verdensfjerne kommentarer og FIFA’s totale mangel på seriøs stillingtagen til Ruslands krig, som man end ikke kan tale om med navns nævnelse.
Men det er alt sammen ligegyldigt lige nu.
Det eneste rigtige nu er, at DBU og DIF med regeringens udtrykte støtte kræver Rusland smidt ud af al international sport lige nu.
Polen samt Tjekkiet og Sverige, der også udtrykkeligt har sagt, at de ikke vil spille i Rusland, skal selvfølgelig også have højlydt støtte fra deres kolleger i Danmark og resten af Europa.
Selvfølgelig kan Danmark ikke leve med, at det lige nu på papiret er Polen, der skal straffes for at sige nej til en VM-playoffkamp, FIFA og UEFA på skammelig vis ikke har sløjfet i samme åndedrag som en udelukkelse af Rusland.
Dansk fodbold skal simpelthen tage stilling i stedet for at gemme sig bag internationale organisationer, der ikke har vist sig værdige til deres ansvar.
Hvis FIFA og fodboldens organisationer virkelig ikke træffer de rigtige beslutninger, smider Rusland ud, inklusiv af VM 2022, og lader Polen, Sverige og Tjekkiet spille om VM-billetten, kan jeg ikke se, hvordan DBU og dansk fodbold med god samvittighed kan sende landsholdet til det allerede dybt problematiske VM i Qatar til november.
Derfor skal DBU selvfølgelig boykotte VM 2022 i Qatar sammen med så mange allierede som muligt, hvis ikke FIFA får snøvlet sig sammen til at kyle Rusland ud af international fodbold med omgående virkning.
PS: Det her vedrører også Superliga-klubberne som del af fodboldens politiske system, herunder de europæiske klubturneringer, hvor Spartak Moskva fredag trak RB Leipzig i Europa League.
Selvfølgelig kan og skal de også tage stilling, når nu UEFA ikke har modet til det.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Liverpool vender dobbeltopgøret
Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
NYHEDER
I svime over Morten Hjulmand
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
– Så har han ikke en fremtid som landstræner
MEDIE
Nu dukker første historie op
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
NYHEDER
Jon Dahl roser uhyggelig bomber
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Benhård Brian Riemer-melding
LIVE: Brøndby ansætter ny chef
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
NYHEDER
Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’
Presset træner vil rotere mod FCM
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
NYHEDER
Så du detaljen på tv? Går verden rundt
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Barcelona vandt 7-2
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
NYHEDER
FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
Schmeichel trækker overskrifter i hele verden
OPTAKT
Barcelona – Newcastle United
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
DAGENS SPILFORSLAG
Kroater får klø i Alsace
INTERVIEW
‘Vi står og parerer som en groggy bokser’
NYHEDER
Stjerne misser VM-kvalifikationskampe
NYHEDER
Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne
Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ
Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut
CHEFENS DOM
‘Steve Cooper må være under et markant pres’
EKSKLUSIVT
Sådan har du aldrig set dem før
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
