Klokken er omtrent 12, mens jeg skriver disse første ord.
Jeg kan dårligt huske, hvordan jeg kom tilbage fra Parken til det hotel, hvor jeg overnatter, og straks jeg vågnede her til morgen, væltede tankerne og indtrykkene rundt igen.
Jeg har ikke energi til at se igen på alle de beskeder, der strømmede ind i aftes fra familie, venner og kolleger i ind- og udland.
Jeg var ved at skrive et par sætninger i det, der skulle være min reportage fra kampen og dagen, da Christian Eriksen faldt om, og jeg har ikke lyst til at se det nogensinde. Det sekund eller to, jeg så ham på monitoren ved mit bord på stadion, var mere end nok.
Det var alle måder dybt chokerende, og da kampen nogle timer senere var ovre, var det eneste, jeg for alvor kunne rumme og artikulere, en dyb lettelse og glæde over, at Christian Eriksen stadig er i live og lykkeligvis lyder til at være i bedring. (her er teksten fra i aftes)
Jeg har oplevet død og ulykker – det er en smertelig men i sidste ende også helt naturlig del af at være menneske.
Men aldrig før har jeg oplevet nogen lignende til en fodboldkamp – det spil, der både er en benhård kamp om resultater og et til tider ekstremt beskidt og ulækkert slagsmål om penge og politik uden for banen, men som også er det, alle vi fodboldinteresserede på et tidspunkt tidligt i livet forelskede os i.
Hvorfor belemrer jeg læseren med ovenstående, ikke videre originale, følelser, kan man med fuld ret spørge?
Det gør jeg for at illustrere, hvor voldsomt det så må have været for dem, der var tæt på begivenhederne.
Tænk så at være en af Christian Eriksens holdkammerater eller trænere, som var dernede på banen.
Dybt chokerede, midt i de måske værste minutter, adskillige af disse unge mænd har oplevet, får de valget mellem at spille videre lørdag aften eller søndag klokken 12.
Altså nu.
Jeg tror ikke på, der ligger nogen ond vilje noget sted, men på et overordnet plan er der altså en logik og en medmenneskelighed, der går tabt, når dybt traumatiserede mennesker i minutterne efter, at deres holdkammerat og ven nær har mistet livet, skal træffe det valg – spil nu eller klokken 12 i morgen.
Jeg beklikker ikke spillerne eller trænerne fra Danmark og Finland det fjerneste, de fik to umulige valgmuligheder og valgte den, der så mindst modbydelig ud.
Men hvordan i alverden kan der kun blive stillet de to valgmuligheder op, og hvordan kan det være spillerne, som var primus motor i beslutningen om at spille videre i UEFA’s fremlægning, der overhovedet skulle tage beslutningen?
Jeg forstår til fulde, at situationen har været svær for alle involverede i Parken, men der sker altså en kortslutning et sted i systemet, når man af hensyn til kampafviklingen under EM kun smider de to valg på bordet til chokerede spillere og ledere fra Danmark og Finland.
Der var da ikke en eneste, der havde gøet over at spille søndag aften eller mandag middag, og selvfølgelig havde russerne rykket deres onsdagskamp mod Finland til torsdag, hvis de havde fået besked på det.
Og belgierne, med et halvt hold af nuværende og tidligere Eriksen-holdkammerater, havde da kørt hjem fra København til Bruxelles i Fiat Pandaer fredag nat, hvis det var det, der skulle til for at få puslespillet til at gå op.
Havde tilskuerne i de opgør protesteret over, at de missede en kamp, fordi man udviser medmenneskelighed? Så skal man måske, og tænk at jeg skal skrive disse ord, tage fodbold lidt mindre alvorligt.
Alle kolleger på banen og bænken i fodboldverdenen havde bøjet sig bagover for at vise den medmenneskelighed og været glade for, at de kunne gøre nogetkonkret for at hjælpe i stedet for at se hjælpeløst til.
Fodboldspillere på det her niveau er gladiatorer med de ofre, de giver fysisk og psykisk for at spille 50-60 kampe om året, ofte med konstante smerter.
Men nogen oppe i systemet skulle have husket, at de mange kampagner om integritet, tolerance og medmenneskelighed står deres allerstørste prøve i de mest umenneskelige situationer, og den prøve dumpede UEFA’s allerøverste ledere – jeg kigger direkte på dig, Aleksandar Ceferin, som præsident og øverste ansvarlig for UEFA – da der var allermest på spil.
Jeg gentager: Jeg tror ikke, der har været nogen ond vilje noget sted, men ingen kan være tjent med at sidde tilbage med en ubehagelig mistanke om, at turneringsplaner er vigtigere end hensynet til spillerne.
Der er mandag morgen føjet to sætninger til efter indledningen.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Silkeborg-profil åbner for sommerskifte
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
OPTAKT
Portugal – Kroatien
– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
EKSKLUSIVT
