Det var en noget speciel oplevelse at være til Champions League-lodtrækning i Istanbul i slutningen af august.
Der var folk fra FC Barcelona, Real Madrid, AC Milan og de fleste andre klubber, der skulle have trukket deres Champions League-pulje, og som en af de sidste kom Paris Saint-Germains præsident Nasser Al-Khelaïfi.
Han blev i foråret valgt til præsident for klubsammenslutningen ECA, der er klubbernes brancheorganisation i Europa og medejer af Champions League, efter en række klubber i april sagde farvel og tak til Champions League for at skabe Super League.
Projektet mislykkedes for de 12 udbryderklubber, men 10 af dem var i bowlen, da der blev trukket lod i Istanbul – kun Tottenham og Arsenal manglede på grund af deres manglende kvalifikation.
Og Al-Khelaïfi?
Han er Qatars kongefamilies mand som bestyrer af Paris Saint-Germain og den politiske indsats i Europa, en mand der er symbolet på, hvordan PSG uden at skele til almindelige superklubbers trods alt begrænsede økonomi kunne hente Lionel Messi og sige nej til 1,6 milliarder kroner for Kylian Mbappé, 10 måneder før den unge franskmands kontrakt udløber.
Fodbold er ved at gå bersærk, præcis som det har været det i 20-30 år – Super League og det nuværende forsøg på at indføre VM hvert andet år er i tanke og manglende respekt for sjælen og historien ikke anderledes end alt det, storklubberne og politikerne har indført de seneste mange år.
Det, vi har brug for, er nye helte.
Som spillerne på Afghanistans kvindelandshold, der med FIFPros hjælp slap væk fra Taliban og ud af Afghanistan.
At se Gianni Infantino sole sig i redningen af dem i den forgangne uge i deres eksil i Qatar er decideret kvalmende, når man ved, at selvsamme FIFA-præsident og hans embedsværk kun fodslæbende og meget nødtvungent kylede en præsident for Afghanistans fodboldforbund ud, efter hans seksuelle overgreb og magtmisbrug mod kvindelige fodboldspillere blev en historie i internationale medier.
Disse kvinders mod er beundringsværdigt, og man må håbe, de på en eller anden måde får lov at spille videre.
I en tid, hvor fodboldforbund og klubber dækker sig ind under fesne pressemeddelelser og pro forma-projekter, er det fedt at se en spiller som Tim Sparv offentligt opfordre til diskussion af de allersværeste emner ved VM i Qatar næste år.
Sparv har i Tipsbladet tidligere sat ord på frustrationen over, at absolut ingen spurgte spillerne til råds om VM, mens FIFA’s og forbundenes manglende indsats også får hårde ord med på vejen.
I en fodboldverdenen præget af tavshedens lov og skruppelløse bosser er det fedt at se en landsholdsanfører tage ordet, og jeg kan kun opfordre til, at flere gør det samme og sætter ord på den frustration, jeg også ved findes blandt danske spillere.
Fodbold har simpelthen fortjent bedre end de nuværende chefer i fodboldforbundene, klubberne og de finansvirksomheder og politikere, der lige nu sætter kursen, og store klapsalver herfra til dem, der siger og gør noget i stedet for bare at tie stille, som alt for mange gør.
LIVE
LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
– Han fik et lortetilbud fra OB
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
NYHEDER
AaB i vildt comeback
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
