1. divisionshold henter ny assistent i Brøndby

Azad Corlu skifter fra Brøndby IF’s ungdomsafdeling til assistenttræner i Fremad Amager.



Azad Corlu har huseret som både spiller og træner i Brøndby IF, men nu tager han tager han afsked med klubben efter 25 år. I stedet skal han være assistenttræner i Fremad Amager.

Her skal han arbejde sammen med Joakim Matsson, som han kender fra netop Brøndbys ungdomsafdeling. Mattsson var U19-træner i klubben, inden han fik jobbet som chef i Fremad Amager for en måned siden, og Corlu var U14-træner.

Han har dog ikke bare fået jobbet, fordi han og Mattsson ser fodbold ens. Han skal også give cheftræneren modspil.

– Forskelligheden fra Azad og jeg kan jeg ikke beskrive i detaljer, men vi har nogle gange forskellige måder at løs tingene på. Jeg har ikke brug for en rygklapper i et trænerrum. Så kan jeg lige så godt køre tingene selv – jeg skal have noget modspil og andre ideer til løsningen af vores arbejde. Det giver en sund dynamik i vores trænerteam, siger Joakim Mattsson.

– Fra min egen tid i Brøndby har Azad og jeg arbejdet sammen i forskellige sammenhænge, og han kender miljøet i en gruppe med mange unge spillere. Han har selv spillet fodbold og har siden uddannet sig via trænergerningen.

– Jeg havde tidligt i processen fortalt “Gaxe” (sportschef Jacob Gregersen, red.), at jeg havde et stort ønske om en dansk assistenttræner, og jeg er rigtig glad for, at Azad er på plads. Vi får et komplet trænerteam med tilgangen af Azad som assistenttræner, og kan nu dække alle aspekter i det daglige arbejde.

30-årige Azad Corlu spillede hele sin ungdomskarriere i Brøndby IF og var som aktiv udlejet til FC Roskilde. Han nåede desuden to sæsoner i Hvidovre IF, inden han stoppede karrieren i 2015. Han er storebror til Brøndby-spillere Rezan Corlu.

– Det var et tilbud, jeg ikke kunne sige nej til. Jeg kender Mattsson rigtig godt fra vores fælles tid i Brøndby, og han er en kanon fyr. Jeg ved, hvad han står for, og ved derfor også, hvad jeg kan bidrage med. Jeg vurderede, det var tid til noget nyt i min karriere, og det her var det helt rigtige skridt på det rigtige tidspunkt. Jeg har kendt flere af de nuværende spillere i Fremad, siden de var helt unge drenge, og det er godt at se dem igen, siger Azad Corlu selv om jobbet.





Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd


Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

To trænere færdige i Superliga-klub

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

Går i kødet på Rasmus Højlund

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

Bundesliga-topklub jagter William Osula

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

FC København-stjerne frifundet

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Højbjerg med kæmpe ros

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Rigtig træls melding om Óskarsson

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK

Premier League-klub efterforskes for pistol-tifo