Dansk klub truet på eksistensen: Ejeren tvivler

De spillede Superliga for to år siden, men nu frygter klubbens ejere for Vendsyssel FF’s eksistens.



I sæsonen 2018/19 spillede Vendsyssel FF i den bedste danske række, men i øjeblikket er klubben langt fra et comeback til Superligaen. Den nordjyske klub er nummer 10 i 1. division, hvor de kæmper for overlevelse i mere end en forstand.

Det siger Ahmet Schaefer, der repræsenterer klubejerne Core Sports Capital, til Nordjyske.

Hvis Vendsyssel FF ikke formår at undgå nedrykning og sikre overlevelse i 1. division, kan det få meget store konsekvenser for klubbens fremtid. Ahmet Schaefer sår tvivl, om ejerne vil fortsætte deres engagement i klubben.

– I 2. division får du næsten ingen tv-penge, og det ville betyde, at vi overvejende skulle finansiere klubben ud af vores egen lomme. For at være ærlig driver vi en forretning, så selvom vi er meget passionerede omkring fodbolden, har vi ikke tænkt os bare at betale hele gildet for underholdningens skyld. Så kunne vi meget vel blive tvunget til at tage konsekvensen – af hensyn til vores samlede alliance, som inkluderer vores klubber i Østrig og Frankrig – og skære det svage led i økosystemet fra, siger Ahmet Schaefer til Nordjyske.

Core Sports Capital, der har ejet Vendsyssel siden sommer, ejer også Clermont Foot 63 i den næstbedste franske række og SC Austria Lustenau fra den næstbedste række i Østrig.

Vendsyssel FF inleder forårssæsonen lørdag klokken 13.00, når de gæster topholdet Esbjerg fB på udebane. Nordjyderne har ikke haft en optimal opstart, hvor flere i klubben har været plaget af coronavirus, heriblandt chectræner Michael Schjønberg – læs mere her





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

OB – Silkeborg IF

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Et markant problem for Silkeborg

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Martin Jørgensen lander nyt job

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand