Dansk klub truet på eksistensen: Ejeren tvivler

De spillede Superliga for to år siden, men nu frygter klubbens ejere for Vendsyssel FF’s eksistens.



I sæsonen 2018/19 spillede Vendsyssel FF i den bedste danske række, men i øjeblikket er klubben langt fra et comeback til Superligaen. Den nordjyske klub er nummer 10 i 1. division, hvor de kæmper for overlevelse i mere end en forstand.

Det siger Ahmet Schaefer, der repræsenterer klubejerne Core Sports Capital, til Nordjyske.

Hvis Vendsyssel FF ikke formår at undgå nedrykning og sikre overlevelse i 1. division, kan det få meget store konsekvenser for klubbens fremtid. Ahmet Schaefer sår tvivl, om ejerne vil fortsætte deres engagement i klubben.

– I 2. division får du næsten ingen tv-penge, og det ville betyde, at vi overvejende skulle finansiere klubben ud af vores egen lomme. For at være ærlig driver vi en forretning, så selvom vi er meget passionerede omkring fodbolden, har vi ikke tænkt os bare at betale hele gildet for underholdningens skyld. Så kunne vi meget vel blive tvunget til at tage konsekvensen – af hensyn til vores samlede alliance, som inkluderer vores klubber i Østrig og Frankrig – og skære det svage led i økosystemet fra, siger Ahmet Schaefer til Nordjyske.

Core Sports Capital, der har ejet Vendsyssel siden sommer, ejer også Clermont Foot 63 i den næstbedste franske række og SC Austria Lustenau fra den næstbedste række i Østrig.

Vendsyssel FF inleder forårssæsonen lørdag klokken 13.00, når de gæster topholdet Esbjerg fB på udebane. Nordjyderne har ikke haft en optimal opstart, hvor flere i klubben har været plaget af coronavirus, heriblandt chectræner Michael Schjønberg – læs mere her






Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Stolt over dansk transfer

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit

Chok – henter første VM-point nogensinde



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

AGF køber ham

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Han tager hjem fra VM

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Australien – Tyrkiet

Bizart: Tyveri i VM-lejr



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

TV-ekspert chokerer på direkte tv

Spottet i København

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Ny kontrakt før VM-åbner

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby henter Alexander Drexel

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?