24 år i 1. division – nu drømmer de om Superligaen

Efter mange sæsoner i 1. division drømmer FC Fredericia nu om at rykke op i Superligaen.



Det bliver den 25. sæson i træk i enten 1. division eller Superligaen for FC Fredericia til næste sæson.

Klubben har i årevis været en fast bestanddel af landets næstbedste fodboldrække, men en fremragende start på sæsonen har givet dem modet til at drømme om, at de i en nær fremtid kan kalde sig et Superliga-hold.

Med 37 point ligger FC Fredericia nemlig solidt placeret på divisionens andenplads, hvilket skaber stor glæde hos holdets direktør, Stig Pedersen, der tidligere på ugen talte med Tipsbladet.

– Vi vil gøre alt for at fortsætte den exceptionelt gode halvsæson, vi har haft. Bortset fra OB, der næsten ikke har tabt nogen point, har vi andre slået hinanden internt. Vi står nu seks point foran nummer tre og fire i tabellen, hvilket selvfølgelig er særdeles tilfredsstillende. Vi drømmer som sådan om at gå hele vejen hvert år, men det er svært at komme gennem nåleøjet. Det er dog ikke unaturligt, at et hold, der har været i rækken så mange år, på et tidspunkt skal kæmpe med om oprykning.

– FC Fredericia har én enkelt gang tidligere ligget nummer to ved vinterpausen, men dengang havde vi kun ét point ned til nummer tre. Så dette er den bedste placering, vi historisk set har haft på dette tidspunkt af sæsonen, når vi ser på, at vi har seks point ned til nummer tre. Generelt har hele 2024 været fantastisk, vi spillede også semifinaler i pokalturneringen i foråret.

1. divisionsklubben har haft enorm udskiftning i truppen det seneste år, hvilket startede sidste vinter, da de solgte flere profiler som Tobias Bach, Nicklas Røjkjær og Frederik Christensen til større klubber både i ind- og udland. Dette skete efter, at man havde vurderet, at det formentlig ikke var realistisk at spille med om oprykningspladserne, som Sønderjyske og AaB havde sat sig tungt på.

– Efter den sæson var vi meget spændte på at se, hvor vi stod hen over sommeren. Vi lagde en plan for denne sæson og en målsætning om at komme i top 6, men det gør man som regel for FC Fredericia. Grunden til, at målsætningen ikke er mere sexet end det, er, at vi ved, vi skal forbi nogle hold, der har en helt anden volumen, end vi har. Det er meget, meget svært; det er lykkedes for Hvidovre og FC Helsingør i de seneste år, men det sker meget sjældent, at nogen spiller sig forbi de klassiske Superligahold over en hel sæson. Det er med den erfaring, vi laver vores målsætning ud fra.

– Vi har overrasket os selv, fordi vi ikke vidste, hvor vi stod, efter at vi sagde farvel til en række dygtige spillere i januar og i sommer. Ikke desto mindre er det lykkedes os at løfte niveauet i forhold til sidste sæson.

Mens kontinuiteten måske har manglet på banen, hvor der i sommer blev hentet intet mindre end 16 spillere til holdet, har man erfaringen ude på trænerbænken.

– Noget af hemmeligheden bag succesen er, at Michael Hansen er i gang med sin femte sæson hos os, og Christian Ege er kommet ind som assistenttræner. Det er nogle erfarne folk, der kender klubben rigtig godt, så det kan godt være, at vi har skiftet en masse ud, men Michael Hansen er den træner i divisionen, der har siddet længst tid. Han er dygtig til at navigere i, at vi har skiftet meget ud i de seneste sæsoner, hvor der måske har været lidt kaos nogle gange. Vi har en lille organisation, så han har også medbestemmelse i forhold til, hvem vi henter ind, hvilket også kan forklare, at vi får det til at lykkes.

FC Fredericia skal næste gang i aktion til februar, hvor de hjemme på Monjasa Park tager imod HB Køge.





TOPNYHED

Watford-boss: Derfor bliver Rajovic i Brøndby


Bud på over 50 mio på FCM-stjerne

OB-profiler på radaren: – Alt har vel en pris



Nej til dansk retur: ‘Det her er en topklub’

Monaco maser miserable Montpellier

Röslers ros: OB har et Superliga-hold

Spår Jesper Sørensen-succes: Det passer bedre

Stjerne hjalp Roony på vej: ‘Helt vanvittigt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er Mads Hermansen bedst af alle i top 5-ligaer


Smadrede U19-Ligaen i DK: Hertha vil af med ham nu

Andreas Skov Olsen solgt – her er prisen

Henrik Meister har klar målsætning i Pisa

Farvel: Nedturen fortsætter for Andrija Pavlovic



HELT VILDT

Ser dansker som et emne for City og Real Madrid


Bo Henriksen forklarer spøjst rødt kort

Nej til historisk høj købsoption

Afsløring: Sassuolo køber Skjellerup i stor handel

Brøndbys første indkøb ventes i næste uge

Kandidat til dansk job: ‘Jeg er da smigret’


TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2025


Afsløring: Nelsson skal sælges – her er prisen

Afsløring: Jens Hammer færdig – EfB jagter afløser

FCK vælter sig i interne forfremmelser

Lille dansk klub jubler: Får penge fra AaB-salg



Frimanns transferforslag: Det er jo den åbenlyse

AaB har solgt stortalent til Genoa

FCK bød sidste år – nu kan målmand skifte

Kæmpe skifte for dansk profil: ‘Det er vildt!’

Ansu Fati i chokskifte? 

Menno van Dam roser ham

AGF-profil jubler: Det er et kæmpe signal

Bekræfter: Fantastisk nyt for Brøndby


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din klub i vinterpausen


Frederiksen henter tidligere Superliga-profil

Afsløring: Bertram Kvist får chancen i svensk klub

– Han ville være god i AGF, men…

FCK får grønt lys til brug af ansigtsgenkendelse

Dansk rekordtransfer – ‘det er så sindssygt!’

Udenlandsk klub byder på AaB-svensker

Frimanns opfordring: Det vil være et scoop, FCK

– Brøndby kan nærmest ikke bruge nogen fra AGF

‘FC Midtjylland er bedre end FC København’

Brighton med bundholdskompleks

Angrebs-køb? Sådan vil AGF lukke hullet i front

Thomas Delaney hylder FCK-diamant: ‘En terrier’

Så meget kan Kvistgaarden-salg svække Brøndby

Afsløring: Tæt på skifte – stort bud på Skjellerup

AGF tror på Leopold Wahlstedt

Fuldstændig vanvittig sensation i Frankrig

Det forhindrer ‘Zanka’ i at blive lønkonge

Vejle-profil afslører sin høje videresalgsklausul

FCK-direktør om ny aftale: ‘Det tog 30 sekunder’

Åben for retur til Superligaen

FC Midtjylland slår Red Bull Salzburg 3-2

Benhård FCK-straf fra UEFA: Ingen fans i Tyskland