24 år i 1. division – nu drømmer de om Superligaen

Efter mange sæsoner i 1. division drømmer FC Fredericia nu om at rykke op i Superligaen.



Det bliver den 25. sæson i træk i enten 1. division eller Superligaen for FC Fredericia til næste sæson.

Klubben har i årevis været en fast bestanddel af landets næstbedste fodboldrække, men en fremragende start på sæsonen har givet dem modet til at drømme om, at de i en nær fremtid kan kalde sig et Superliga-hold.

Med 37 point ligger FC Fredericia nemlig solidt placeret på divisionens andenplads, hvilket skaber stor glæde hos holdets direktør, Stig Pedersen, der tidligere på ugen talte med Tipsbladet.

– Vi vil gøre alt for at fortsætte den exceptionelt gode halvsæson, vi har haft. Bortset fra OB, der næsten ikke har tabt nogen point, har vi andre slået hinanden internt. Vi står nu seks point foran nummer tre og fire i tabellen, hvilket selvfølgelig er særdeles tilfredsstillende. Vi drømmer som sådan om at gå hele vejen hvert år, men det er svært at komme gennem nåleøjet. Det er dog ikke unaturligt, at et hold, der har været i rækken så mange år, på et tidspunkt skal kæmpe med om oprykning.

– FC Fredericia har én enkelt gang tidligere ligget nummer to ved vinterpausen, men dengang havde vi kun ét point ned til nummer tre. Så dette er den bedste placering, vi historisk set har haft på dette tidspunkt af sæsonen, når vi ser på, at vi har seks point ned til nummer tre. Generelt har hele 2024 været fantastisk, vi spillede også semifinaler i pokalturneringen i foråret.

1. divisionsklubben har haft enorm udskiftning i truppen det seneste år, hvilket startede sidste vinter, da de solgte flere profiler som Tobias Bach, Nicklas Røjkjær og Frederik Christensen til større klubber både i ind- og udland. Dette skete efter, at man havde vurderet, at det formentlig ikke var realistisk at spille med om oprykningspladserne, som Sønderjyske og AaB havde sat sig tungt på.

– Efter den sæson var vi meget spændte på at se, hvor vi stod hen over sommeren. Vi lagde en plan for denne sæson og en målsætning om at komme i top 6, men det gør man som regel for FC Fredericia. Grunden til, at målsætningen ikke er mere sexet end det, er, at vi ved, vi skal forbi nogle hold, der har en helt anden volumen, end vi har. Det er meget, meget svært; det er lykkedes for Hvidovre og FC Helsingør i de seneste år, men det sker meget sjældent, at nogen spiller sig forbi de klassiske Superligahold over en hel sæson. Det er med den erfaring, vi laver vores målsætning ud fra.

– Vi har overrasket os selv, fordi vi ikke vidste, hvor vi stod, efter at vi sagde farvel til en række dygtige spillere i januar og i sommer. Ikke desto mindre er det lykkedes os at løfte niveauet i forhold til sidste sæson.

Mens kontinuiteten måske har manglet på banen, hvor der i sommer blev hentet intet mindre end 16 spillere til holdet, har man erfaringen ude på trænerbænken.

– Noget af hemmeligheden bag succesen er, at Michael Hansen er i gang med sin femte sæson hos os, og Christian Ege er kommet ind som assistenttræner. Det er nogle erfarne folk, der kender klubben rigtig godt, så det kan godt være, at vi har skiftet en masse ud, men Michael Hansen er den træner i divisionen, der har siddet længst tid. Han er dygtig til at navigere i, at vi har skiftet meget ud i de seneste sæsoner, hvor der måske har været lidt kaos nogle gange. Vi har en lille organisation, så han har også medbestemmelse i forhold til, hvem vi henter ind, hvilket også kan forklare, at vi får det til at lykkes.

FC Fredericia skal næste gang i aktion til februar, hvor de hjemme på Monjasa Park tager imod HB Køge.





LIVE

VM-LIVE: Slimane raser efter exit

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Sender opfordring til Superliga-træner

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart

Norge – Senegal

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Jens Stage-skifte i fare



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tvivler på Morten Hjulmand-transfer

Enighed – dansk stortransfer tæt på

I dialog med Steve Cooper

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Spanien – Saudi-Arabien

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

– Han besidder de kvaliteter, vi har brug for