24 år i 1. division – nu drømmer de om Superligaen

Efter mange sæsoner i 1. division drømmer FC Fredericia nu om at rykke op i Superligaen.



Det bliver den 25. sæson i træk i enten 1. division eller Superligaen for FC Fredericia til næste sæson.

Klubben har i årevis været en fast bestanddel af landets næstbedste fodboldrække, men en fremragende start på sæsonen har givet dem modet til at drømme om, at de i en nær fremtid kan kalde sig et Superliga-hold.

Med 37 point ligger FC Fredericia nemlig solidt placeret på divisionens andenplads, hvilket skaber stor glæde hos holdets direktør, Stig Pedersen, der tidligere på ugen talte med Tipsbladet.

– Vi vil gøre alt for at fortsætte den exceptionelt gode halvsæson, vi har haft. Bortset fra OB, der næsten ikke har tabt nogen point, har vi andre slået hinanden internt. Vi står nu seks point foran nummer tre og fire i tabellen, hvilket selvfølgelig er særdeles tilfredsstillende. Vi drømmer som sådan om at gå hele vejen hvert år, men det er svært at komme gennem nåleøjet. Det er dog ikke unaturligt, at et hold, der har været i rækken så mange år, på et tidspunkt skal kæmpe med om oprykning.

– FC Fredericia har én enkelt gang tidligere ligget nummer to ved vinterpausen, men dengang havde vi kun ét point ned til nummer tre. Så dette er den bedste placering, vi historisk set har haft på dette tidspunkt af sæsonen, når vi ser på, at vi har seks point ned til nummer tre. Generelt har hele 2024 været fantastisk, vi spillede også semifinaler i pokalturneringen i foråret.

1. divisionsklubben har haft enorm udskiftning i truppen det seneste år, hvilket startede sidste vinter, da de solgte flere profiler som Tobias Bach, Nicklas Røjkjær og Frederik Christensen til større klubber både i ind- og udland. Dette skete efter, at man havde vurderet, at det formentlig ikke var realistisk at spille med om oprykningspladserne, som Sønderjyske og AaB havde sat sig tungt på.

– Efter den sæson var vi meget spændte på at se, hvor vi stod hen over sommeren. Vi lagde en plan for denne sæson og en målsætning om at komme i top 6, men det gør man som regel for FC Fredericia. Grunden til, at målsætningen ikke er mere sexet end det, er, at vi ved, vi skal forbi nogle hold, der har en helt anden volumen, end vi har. Det er meget, meget svært; det er lykkedes for Hvidovre og FC Helsingør i de seneste år, men det sker meget sjældent, at nogen spiller sig forbi de klassiske Superligahold over en hel sæson. Det er med den erfaring, vi laver vores målsætning ud fra.

– Vi har overrasket os selv, fordi vi ikke vidste, hvor vi stod, efter at vi sagde farvel til en række dygtige spillere i januar og i sommer. Ikke desto mindre er det lykkedes os at løfte niveauet i forhold til sidste sæson.

Mens kontinuiteten måske har manglet på banen, hvor der i sommer blev hentet intet mindre end 16 spillere til holdet, har man erfaringen ude på trænerbænken.

– Noget af hemmeligheden bag succesen er, at Michael Hansen er i gang med sin femte sæson hos os, og Christian Ege er kommet ind som assistenttræner. Det er nogle erfarne folk, der kender klubben rigtig godt, så det kan godt være, at vi har skiftet en masse ud, men Michael Hansen er den træner i divisionen, der har siddet længst tid. Han er dygtig til at navigere i, at vi har skiftet meget ud i de seneste sæsoner, hvor der måske har været lidt kaos nogle gange. Vi har en lille organisation, så han har også medbestemmelse i forhold til, hvem vi henter ind, hvilket også kan forklare, at vi får det til at lykkes.

FC Fredericia skal næste gang i aktion til februar, hvor de hjemme på Monjasa Park tager imod HB Køge.





Dommerekspert: Glem det, FCK!




LIVE

LIVE: ‘Jeg tror, det bliver min sidste sæson’

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer

Kæmpe røgslør af Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

AGF kan ende med millionregning, men…

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Harry Maguire i chok

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub