AaB-ikon stopper karrieren – her er hans nye job

AaB-ikonet Jakob Ahlmann indstiller karrieren efter denne sæson, men fortsætter hos nordjyderne i en ny rolle.



Jakob Ahlmann har efterhånden været i AaB i en menneskealder, men denne sæson bliver hans sidste.

Venstrebacken har nemlig valgt at indstille sin karriere, det oplyser AaB i en pressemeddelelse.

– Selvom jeg altid har vidst, at jeg ikke kunne spille fodbold for evigt, så er det alligevel svært, hårdt og vemodigt at træffe den endelige beslutning om, at jeg ikke skal spille flere kampe efter denne sæson, siger Jakob Ahlmann og fortsætter.

– Jeg vinker farvel til den passion og det store privilegie, det er at kunne repræsentere AaB på banen i så mange år. Det har jeg elsket hele vejen igennem, og det bliver underligt ikke at skulle trække en AaB-trøje over hovedet igen. For det at være AaB-spiller har været så stor en del af min identitet og mit liv de seneste 15 år.

Selvom Jakob Ahlmann siger farvel til sin aktive spillerkarriere i AaB, så fortsætter han i klubben i en ny rolle. Det fremgår nemlig af pressemeddelelsen, at han skal være fuldtidsscout for nordjyderne.

Noget han glæder sig helt vildt til.

– Nu skal jeg hjælpe med at finde fremtidens AaB-spillere – både udefra, men også internt blandt ungdomsspillerne på AaB Akademiet. Det føler jeg, at jeg gennem min erfaring som fodboldspiller og min uddannelse inden for sports management har en god ballast til.

I første omgang handler det dog om for Jakob Ahlmann at køre sæsonen i mål, hvor han kan være med til at sikre AaB en retur til Superligaen. Meget skal gå galt, hvis ikke det lykkes i de resterende kampe.

33-årige Jakob Ahlmann har været med til at vinde The Double med AaB i 2014 og står noteret for 329 kampe for klubben.

Hos AaB's konkurrent i toppen af 1. division, Sønderjyske, har Troels Kløve også valgt at indstille karrieren efter denne sæson. Det oplyser Sønderjyske i en pressemeddelelse.

– Jeg vælger at indstille karrieren efter denne sæson. Når jeg lægger faktorer som familie, krop, fodboldsult og karriere efter fodbold sammen, så kan jeg mærke, at beslutningen om at stoppe nu, er den rigtige. Timingen føles rigtig. Jeg forlader fodboldens verden af opture og nedture med en oprykning til Superligaen i en klub, der betyder meget for mig.

Midtbanemotoren har foreløbigt spillet 104 kampe for Sønderjyske og scoret 17 mål.





FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Dybt skuffet og trist

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Fyringstruet: – Han har to kampe

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

– Brøndby er chanceløse

Nu er han gratis – på vej til OB?

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt

Frank reddet i døende sekunder

– Jeg synes, at det er helt latterligt

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC København-profil ude med sygdom

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Storklub meldes interesseret

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Skidt melding

FC Københavns medejerskab godkendes

Afvist

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM