I disse dage summer det af spænding og nok også nervøsitet i Hvidovre. NordicBet Liga-klubben er nemlig meget tæt på at sikre sig en sensational oprykning.
Seks point har Vestegnsklubben ned til Sønderjyske på tredjepladsen, og derfor skal det gå grueligt galt for de rødblusede, hvis ikke det skal hedde Superliga i næste sæson
Torsdag kan Hvidovre sikre oprykningen med en sejr over Sønderjyske. Et opgør, som den tidligere angriber Kim Aabech, regner med at skulle overvære på stadion.
I et interview med Tipsbladet forklarer den tidligere Superliga-spiller, hvorfor Hvidovre som klub er helt speciel.
– Jeg tror, Hvidovre og Lyngby minder meget om hinanden. Det er klubber, som har stor interesse i, at spillerne godt kan med hinanden. Det er ikke, fordi FC Nordsjælland og AGF ønsker det anderledes, men i de klubber var det lidt mere professionelt på en måde. Alle kan sammen i Hvidovre. Der er ikke nogen, der er uden for gruppen.
– Normalt plejer det at være 13-14 spillere, der hele tiden spiller, men det er vigtigt, at nummer 15, 16 og 17 også føler sig som en del af truppen, og sådan er det i Hvidovre. Det er også derfor, de unge forlænger deres kontrakter og ønsker at blive der.
Og Kim Aabech lægger ikke skjul på, at Hvidovre har en speciel plads i hjertet.
– Det var en klub, der tog imod mig på et tidspunkt, hvor jeg ikke vidste, om jeg skulle fortsætte med at spille fodbold. Jeg fik dengang en rigtig god snak med Peter Lassen [sportschef, red.], der tilbød mig at komme ud til dem og se, hvordan det var. Det var trods alt 2. division dengang, og jeg kom fra Superligaen, så jeg var lidt skeptisk, hvad det angår.
– Jeg kendte et par af drengene, som fik mig overtalt til at komme derud, og siden jeg kom ind ad døren, kunne jeg mærke, at det var en klub med en masse følelser. Det var fem fantastiske år, jeg havde derude.
Selvom Hvidovre kører med et deltidssetup har klubben kæmpet med om oprykning, og ifølge Aabech har både trænerstab og ledelse udført et imponerende arbejde.
– De har en god træner, som holder fast i, hvordan de skal spille, og de har spillere, som elsker at spille derude. Det gør bare meget for en trup, at man spiller et sted, hvor man har det godt.
– Der er en fed træningskultur, man kan fortælle træneren, hvad man har lyst til at træne, og hvad man mener, der er behov for. Det er ikke noget med, at man har en træner med egne tanker, som ikke vil lytte. Han (Per Frandsen, red.) er spillernes mand. Det gør også, at man får lyst til at give den gas, når man er derude.
– Så må man også sige, at Peter Lassen, der sidder inde på kontoret, gør et kæmpe stykke arbejde for Hvidovre, og han får ikke kredit nok for, hvor meget han laver for de håndører, han måske tjener. Han er en klubmand uden lige.
Hvidovre er meget tæt på at gøre drømmen til virkelighed, og det skal være i år, at det sker. Det er nu eller aldrig, hvis man spørger Kim Aabech.
– Vi må også erkende det, som det er. Rykker Hvidovre ikke op i år, så sker det aldrig. Det er chancen for Hvidovre i år. At føre med seks point med tre kampe tilbage, det må man ikke smide. De har alt i deres egne hænder, og det skal de udnytte. Den finale på torsdag bliver en fed finale for drengene. Det skal de nyde.
Kampen mellem Hvidovre og Sønderjyske fløjtes i gang torsdag klokken 14 på Pro Ventilation Arena.
Kim Aabech står noteret for 157 kampe i Hvidovre-trøjen. Angriberen spiller i dag i Avarta i Danmarksserien.
LIVE
LIVE: Chok-melding om Franculino
TOPNYHED
AGF giver lange karantæner for racisme
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED
‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Brian Riemer peger på tre årsager
‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
Snart kan det give rødt kort
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Afvist – Brøndby undrer sig
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TOPNYHED