I disse dage summer det af spænding og nok også nervøsitet i Hvidovre. NordicBet Liga-klubben er nemlig meget tæt på at sikre sig en sensational oprykning.
Seks point har Vestegnsklubben ned til Sønderjyske på tredjepladsen, og derfor skal det gå grueligt galt for de rødblusede, hvis ikke det skal hedde Superliga i næste sæson
Torsdag kan Hvidovre sikre oprykningen med en sejr over Sønderjyske. Et opgør, som den tidligere angriber Kim Aabech, regner med at skulle overvære på stadion.
I et interview med Tipsbladet forklarer den tidligere Superliga-spiller, hvorfor Hvidovre som klub er helt speciel.
– Jeg tror, Hvidovre og Lyngby minder meget om hinanden. Det er klubber, som har stor interesse i, at spillerne godt kan med hinanden. Det er ikke, fordi FC Nordsjælland og AGF ønsker det anderledes, men i de klubber var det lidt mere professionelt på en måde. Alle kan sammen i Hvidovre. Der er ikke nogen, der er uden for gruppen.
– Normalt plejer det at være 13-14 spillere, der hele tiden spiller, men det er vigtigt, at nummer 15, 16 og 17 også føler sig som en del af truppen, og sådan er det i Hvidovre. Det er også derfor, de unge forlænger deres kontrakter og ønsker at blive der.
Og Kim Aabech lægger ikke skjul på, at Hvidovre har en speciel plads i hjertet.
– Det var en klub, der tog imod mig på et tidspunkt, hvor jeg ikke vidste, om jeg skulle fortsætte med at spille fodbold. Jeg fik dengang en rigtig god snak med Peter Lassen [sportschef, red.], der tilbød mig at komme ud til dem og se, hvordan det var. Det var trods alt 2. division dengang, og jeg kom fra Superligaen, så jeg var lidt skeptisk, hvad det angår.
– Jeg kendte et par af drengene, som fik mig overtalt til at komme derud, og siden jeg kom ind ad døren, kunne jeg mærke, at det var en klub med en masse følelser. Det var fem fantastiske år, jeg havde derude.
Selvom Hvidovre kører med et deltidssetup har klubben kæmpet med om oprykning, og ifølge Aabech har både trænerstab og ledelse udført et imponerende arbejde.
– De har en god træner, som holder fast i, hvordan de skal spille, og de har spillere, som elsker at spille derude. Det gør bare meget for en trup, at man spiller et sted, hvor man har det godt.
– Der er en fed træningskultur, man kan fortælle træneren, hvad man har lyst til at træne, og hvad man mener, der er behov for. Det er ikke noget med, at man har en træner med egne tanker, som ikke vil lytte. Han (Per Frandsen, red.) er spillernes mand. Det gør også, at man får lyst til at give den gas, når man er derude.
– Så må man også sige, at Peter Lassen, der sidder inde på kontoret, gør et kæmpe stykke arbejde for Hvidovre, og han får ikke kredit nok for, hvor meget han laver for de håndører, han måske tjener. Han er en klubmand uden lige.
Hvidovre er meget tæt på at gøre drømmen til virkelighed, og det skal være i år, at det sker. Det er nu eller aldrig, hvis man spørger Kim Aabech.
– Vi må også erkende det, som det er. Rykker Hvidovre ikke op i år, så sker det aldrig. Det er chancen for Hvidovre i år. At føre med seks point med tre kampe tilbage, det må man ikke smide. De har alt i deres egne hænder, og det skal de udnytte. Den finale på torsdag bliver en fed finale for drengene. Det skal de nyde.
Kampen mellem Hvidovre og Sønderjyske fløjtes i gang torsdag klokken 14 på Pro Ventilation Arena.
Kim Aabech står noteret for 157 kampe i Hvidovre-trøjen. Angriberen spiller i dag i Avarta i Danmarksserien.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Brighton
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
I chok over Manchester United
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Køber engelsk klub
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
MEDIE
631 millioner kroner
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
Arne Slot sukker efter mål-rekord
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
NYHEDER
– Det vil jeg aldrig gøre!
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Medier revser Real Madrid-træner
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
– Man får en følelse af, at de er dovne, men…
NYHEDER
– Burde have lukket langt tidligere!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
Dansk drømmehug i Serie A
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Voldsom FCK-kritik: ‘Vi er oprigtigt rystede’
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
EKSKLUSIVT
Afsløring: Comeback lurer for fri Therkildsen
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
NYHEDER
Danmark åbner VM-jagt med sejr
NYHEDER
Bekræfter skrækskade: Stjerne misser VM
NYHEDER
Real Madrid-stjerne kan misse VM
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
MEDIE
Medie: FC København var i kontakt med Bo Svensson
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
NYHEDER