Helt vildt: Kim Aabech håber på kæmpe sensation

Den tidligere Hvidovre IF-angriber Kim Aabech fortæller i et interview med Tipsbladet, hvorfor NordicBet Liga-klubben er så speciel.



I disse dage summer det af spænding og nok også nervøsitet i Hvidovre. NordicBet Liga-klubben er nemlig meget tæt på at sikre sig en sensational oprykning.

Seks point har Vestegnsklubben ned til Sønderjyske på tredjepladsen, og derfor skal det gå grueligt galt for de rødblusede, hvis ikke det skal hedde Superliga i næste sæson

Torsdag kan Hvidovre sikre oprykningen med en sejr over Sønderjyske. Et opgør, som den tidligere angriber Kim Aabech, regner med at skulle overvære på stadion.

I et interview med Tipsbladet forklarer den tidligere Superliga-spiller, hvorfor Hvidovre som klub er helt speciel.

– Jeg tror, Hvidovre og Lyngby minder meget om hinanden. Det er klubber, som har stor interesse i, at spillerne godt kan med hinanden. Det er ikke, fordi FC Nordsjælland og AGF  ønsker det anderledes, men i de klubber var det lidt mere professionelt på en måde. Alle kan sammen i Hvidovre. Der er ikke nogen, der er uden for gruppen.

– Normalt plejer det at være 13-14 spillere, der hele tiden spiller, men det er vigtigt, at nummer 15, 16 og 17 også føler sig som en del af truppen, og sådan er det i Hvidovre. Det er også derfor, de unge forlænger deres kontrakter og ønsker at blive der.

Og Kim Aabech lægger ikke skjul på, at Hvidovre har en speciel plads i hjertet.

– Det var en klub, der tog imod mig på et tidspunkt, hvor jeg ikke vidste, om jeg skulle fortsætte med at spille fodbold. Jeg fik dengang en rigtig god snak med Peter Lassen [sportschef, red.], der tilbød mig at komme ud til dem og se, hvordan det var. Det var trods alt 2. division dengang, og jeg kom fra Superligaen, så jeg var lidt skeptisk, hvad det angår.

– Jeg kendte et par af drengene, som fik mig overtalt til at komme derud, og siden jeg kom ind ad døren, kunne jeg mærke, at det var en klub med en masse følelser. Det var fem fantastiske år, jeg havde derude.

Selvom Hvidovre kører med et deltidssetup har klubben kæmpet med om oprykning, og ifølge Aabech har både trænerstab og ledelse udført et imponerende arbejde.

– De har en god træner, som holder fast i, hvordan de skal spille, og de har spillere, som elsker at spille derude. Det gør bare meget for en trup, at man spiller et sted, hvor man har det godt.

– Der er en fed træningskultur, man kan fortælle træneren, hvad man har lyst til at træne, og hvad man mener, der er behov for. Det er ikke noget med, at man har en træner med egne tanker, som ikke vil lytte. Han (Per Frandsen, red.) er spillernes mand. Det gør også, at man får lyst til at give den gas, når man er derude.

– Så må man også sige, at Peter Lassen, der sidder inde på kontoret, gør et kæmpe stykke arbejde for Hvidovre, og han får ikke kredit nok for, hvor meget han laver for de håndører, han måske tjener. Han er en klubmand uden lige.

Hvidovre er meget tæt på at gøre drømmen til virkelighed, og det skal være i år, at det sker. Det er nu eller aldrig, hvis man spørger Kim Aabech.

– Vi må også erkende det, som det er. Rykker Hvidovre ikke op i år, så sker det aldrig. Det er chancen for Hvidovre i år. At føre med seks point med tre kampe tilbage, det må man ikke smide. De har alt i deres egne hænder, og det skal de udnytte. Den finale på torsdag bliver en fed finale for drengene. Det skal de nyde.

Kampen mellem Hvidovre og Sønderjyske fløjtes i gang torsdag klokken 14 på Pro Ventilation Arena.

Kim Aabech står noteret for 157 kampe i Hvidovre-trøjen. Angriberen spiller i dag i Avarta i Danmarksserien.






Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Hårdt angreb på DBU-boss

Højlund slutter sæsonen med bravour



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

Topboss sviner Barça til

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Conte stopper i Napoli

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Verdenskendt agentfirma kommer til Danmark

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby