I disse dage summer det af spænding og nok også nervøsitet i Hvidovre. NordicBet Liga-klubben er nemlig meget tæt på at sikre sig en sensational oprykning.
Seks point har Vestegnsklubben ned til Sønderjyske på tredjepladsen, og derfor skal det gå grueligt galt for de rødblusede, hvis ikke det skal hedde Superliga i næste sæson
Torsdag kan Hvidovre sikre oprykningen med en sejr over Sønderjyske. Et opgør, som den tidligere angriber Kim Aabech, regner med at skulle overvære på stadion.
I et interview med Tipsbladet forklarer den tidligere Superliga-spiller, hvorfor Hvidovre som klub er helt speciel.
– Jeg tror, Hvidovre og Lyngby minder meget om hinanden. Det er klubber, som har stor interesse i, at spillerne godt kan med hinanden. Det er ikke, fordi FC Nordsjælland og AGF ønsker det anderledes, men i de klubber var det lidt mere professionelt på en måde. Alle kan sammen i Hvidovre. Der er ikke nogen, der er uden for gruppen.
– Normalt plejer det at være 13-14 spillere, der hele tiden spiller, men det er vigtigt, at nummer 15, 16 og 17 også føler sig som en del af truppen, og sådan er det i Hvidovre. Det er også derfor, de unge forlænger deres kontrakter og ønsker at blive der.
Og Kim Aabech lægger ikke skjul på, at Hvidovre har en speciel plads i hjertet.
– Det var en klub, der tog imod mig på et tidspunkt, hvor jeg ikke vidste, om jeg skulle fortsætte med at spille fodbold. Jeg fik dengang en rigtig god snak med Peter Lassen [sportschef, red.], der tilbød mig at komme ud til dem og se, hvordan det var. Det var trods alt 2. division dengang, og jeg kom fra Superligaen, så jeg var lidt skeptisk, hvad det angår.
– Jeg kendte et par af drengene, som fik mig overtalt til at komme derud, og siden jeg kom ind ad døren, kunne jeg mærke, at det var en klub med en masse følelser. Det var fem fantastiske år, jeg havde derude.
Selvom Hvidovre kører med et deltidssetup har klubben kæmpet med om oprykning, og ifølge Aabech har både trænerstab og ledelse udført et imponerende arbejde.
– De har en god træner, som holder fast i, hvordan de skal spille, og de har spillere, som elsker at spille derude. Det gør bare meget for en trup, at man spiller et sted, hvor man har det godt.
– Der er en fed træningskultur, man kan fortælle træneren, hvad man har lyst til at træne, og hvad man mener, der er behov for. Det er ikke noget med, at man har en træner med egne tanker, som ikke vil lytte. Han (Per Frandsen, red.) er spillernes mand. Det gør også, at man får lyst til at give den gas, når man er derude.
– Så må man også sige, at Peter Lassen, der sidder inde på kontoret, gør et kæmpe stykke arbejde for Hvidovre, og han får ikke kredit nok for, hvor meget han laver for de håndører, han måske tjener. Han er en klubmand uden lige.
Hvidovre er meget tæt på at gøre drømmen til virkelighed, og det skal være i år, at det sker. Det er nu eller aldrig, hvis man spørger Kim Aabech.
– Vi må også erkende det, som det er. Rykker Hvidovre ikke op i år, så sker det aldrig. Det er chancen for Hvidovre i år. At føre med seks point med tre kampe tilbage, det må man ikke smide. De har alt i deres egne hænder, og det skal de udnytte. Den finale på torsdag bliver en fed finale for drengene. Det skal de nyde.
Kampen mellem Hvidovre og Sønderjyske fløjtes i gang torsdag klokken 14 på Pro Ventilation Arena.
Kim Aabech står noteret for 157 kampe i Hvidovre-trøjen. Angriberen spiller i dag i Avarta i Danmarksserien.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
‘De har grinet deres røv i laser’
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
Glem det, Leicester!
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
OPTAKT
PSG – Liverpool
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
OPTAKT