Afgået dansk direktør: Fuldstændig uacceptabelt

Vendsyssel FF har ikke udbetalt løn til spillere og øvrige ansatte, og det er både uacceptabelt og udansk, mener den netop afgåede direktør og tidligere hovedaktionær, Jacob Andersen.



Bededagsferien har været alt andet end afslappende for de ansatte i Vendsyssel FF, dels på grund af den vigtige kamp mod Hobro IK, dels på grund af den manglende udbetaling af løn. Det sidste er ikke i orden, siger Jacob Andersen til Nordjyske.

Torsdag skulle lønnen være tikket ind, men det gjorde den ikke. Fredag fratrådte Andersen som administrerende direktør. Klubben har endnu ikke oplyst, om der er en sammenhæng mellem de to ting.

Jacob Andersen, der er tidligere hovedaktionær og bestyrelsesformand, er dog stadig menigt medlem af bestyrelsen. Han slår fast, at den manglende løn ikke er med hans gode vilje.

– Jeg skal da som bestyrelsesmedlem også beklage, at der er sket den fejl her med den manglende løn. Det har jeg i stærke vendinger gjort klart over for vores hovedaktionærer, siger Jacob Andersen til Nordjyske.

– Sådan noget er fuldstændig uacceptabelt. Det er meget udansk og meget uvendsysselsk. Jeg har presset på for at få en garanti for, at pengene kommer, og det har de lovet.

Vendsyssel FF har allerede udpeget Jacob Andersens afløser som administrerende direktør. Han er schweizer og hedder Joel Haefliger.

Den manglende løn kommer oven på en periode med uvished. Vendsyssel ligger under stregen i 1. division, og hvis klubben rykker ned, hænger dens fremtid i en tynd tråd. Det sagde ejeren før forårssæsonen.





Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’




LIVE

TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Lindstrøm skifter til Schalke

Kæmpe transfer under opsejling



LIVE

Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han er den nye Superliga-juvel!

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Stor ændring i AGF?

Dansker scorer mod Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny Brøndby-stjerne afviste andre Superliga-klubber

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

Han ligner en ny Brøndby-darling!

Speakman om transfer: En unik situation

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!

Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Christian Nørgaard tæt på skifte



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

FCK-stjerne knuste Silkeborg med hattrick

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen