Afgået dansk direktør: Fuldstændig uacceptabelt

Vendsyssel FF har ikke udbetalt løn til spillere og øvrige ansatte, og det er både uacceptabelt og udansk, mener den netop afgåede direktør og tidligere hovedaktionær, Jacob Andersen.



Bededagsferien har været alt andet end afslappende for de ansatte i Vendsyssel FF, dels på grund af den vigtige kamp mod Hobro IK, dels på grund af den manglende udbetaling af løn. Det sidste er ikke i orden, siger Jacob Andersen til Nordjyske.

Torsdag skulle lønnen være tikket ind, men det gjorde den ikke. Fredag fratrådte Andersen som administrerende direktør. Klubben har endnu ikke oplyst, om der er en sammenhæng mellem de to ting.

Jacob Andersen, der er tidligere hovedaktionær og bestyrelsesformand, er dog stadig menigt medlem af bestyrelsen. Han slår fast, at den manglende løn ikke er med hans gode vilje.

– Jeg skal da som bestyrelsesmedlem også beklage, at der er sket den fejl her med den manglende løn. Det har jeg i stærke vendinger gjort klart over for vores hovedaktionærer, siger Jacob Andersen til Nordjyske.

– Sådan noget er fuldstændig uacceptabelt. Det er meget udansk og meget uvendsysselsk. Jeg har presset på for at få en garanti for, at pengene kommer, og det har de lovet.

Vendsyssel FF har allerede udpeget Jacob Andersens afløser som administrerende direktør. Han er schweizer og hedder Joel Haefliger.

Den manglende løn kommer oven på en periode med uvished. Vendsyssel ligger under stregen i 1. division, og hvis klubben rykker ned, hænger dens fremtid i en tynd tråd. Det sagde ejeren før forårssæsonen.





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

– Det var virkelig pinligt



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Et markant problem for Silkeborg

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Martin Jørgensen lander nyt job

Ipswich er tilbage i Premier League

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Manchester United – Liverpool

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Emre Mor færdig

Melder Lindstrøm helt færdig



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp