Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Hillerød Fodbold opruster og henter Hjalte Toftegaard i AC Horsens fra sommer. Det kan Tipsbladet afsløre.



Hillerød Fodbold har vundet sin halvdel i 1. division på fornem vis, men klubben ligger inden sæsonafslutning ingenlunde på den lade side. 

Tipsbladet kan afsløre, at mandskabet fra det nordsjællandske henter stortalentet Hjalte Toftegaard i AC Horsens. 

U18-landsholdsspilleren fra rivalerne i den næstbedste række gav Superliga-debut til midtbanetalentet, da han var blot 16 år, og han havde egentlig kontrakt med AC Horsens i halvandet år endnu, men Hillerød Fodbold henter ham ifølge Tipsbladets oplysninger i ‘den gule fare’. 

Blot lægetjek og kontraktunderskrivelse mangler, før Hjalte Toftegaard fra sommer kan kalde sig for Hillerød Fodbold-spiller. 

I tiden hos AC Horsens er det blevet til fire U18-landskampe for Danmark samt 17 kampe for førsteholdet i det jyske. Her har den unge spiller bidraget med et mål og en assist.  

Nu skal han udvikle sig yderligere hos Christian Lønstrups mandskab, som i næste sæson med al sandsynlighed skal kæmpe mod netop AC Horsens i 1. division. 

AC Horsens ser også ud til at miste den ellers dyrtindkøbte profil i Mikkel Kallesøe – som kostede klubben 2,5 millioner kroner i sommer – da han ikke længere træner med i klubben efter endnu en uhensigtsmæssig situation. Læs mere om den sag her







LIVE

TransferLIVE: Dansk megahandel på plads

‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’

Peter Graulund med hård Superliga-dom

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub



LIVE

Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer

Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!

Han er ny landstræner for Italien

Transferjournalist med Nørgaard-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rundens hold i Superligaen – 1. runde

Har budt en milliard

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

FCK misser landsholdsspiller



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Hele Europa længes efter dette supertalent’

Bekræfter: Salah-transfer droppet

Carlo Holse skifter til amerikansk klub

‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent

‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’

Rodri er blevet opereret i ryggen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Han kan blive det næste store Superliga-salg!

Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent

Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer