Afsløring: Kallesøe vil væk fra kaosramte Horsens

Mikkel Kallesøe er raget uklar med ledelsen i kaosramte AC Horsens, så han ikke længere træner med holdet. Nu vil profilen væk i sommerens transfervindue. Det kan Tipsbladet afsløre.



– Vi har sagt til alle, at hvis de ikke havde noget positivt at bidrage med, var de velkomne til at tage hjem, og det tilbud har Mikkel Kallesøe takket ja til.

Sådan lyder det ifølge AC Horsens’ sportsdirektør, Esben Hansen, til Horsens Folkeblad om ny, uhensigtsmæssig situation, der er opstået i 1. divisionsklubben. 

Esben Hansen siger endvidere til det lokale medie, at ledelsen i forsøget på at beskytte miljøet til træning har givet truppen grønt lys til at forlade træningen, og det valgte den tidligere Randers’-spiller at gøre, så den nu står på selvtræning for højrebacken. 

Nu kan Tipsbladet så afsløre, at Mikkel Kallesøe vil finde en ny arbejdsgiver inden udgangen af sommerens transfervindue. 

Stjernespilleren i AC Horsens med de 136 Superliga-kampe på cv’et kom til ‘den gule fare’ inden sæsonstart fra netop Randers på en kontrakt til sommeren 2027, og målet var oprykning til landets bedste række. 

AC Horsens har imidlertid været spækket med uro, og det lykkes næppe at rykke op i denne sæson, da den nyrige danske klub inden de sidste fire runder i 1. division har hele otte point op til Fredericia. Som tilmed har en væsentlig bedre målscore.

Foto: AC Horsens

Oven på Esben Hansens udtalelser har Tipsbladet rakt ud til hans agent, Mads Bach Lund, som bekræfter, at Mikkel Kallesøe er på klubjagt.

– Blot så vi undgår en historie med en eller anden interessant journalistisk vinkel, så kan jeg afdramatisere situationen og forløbet fuldstændig. 

– Det er korrekt, at vi har haft nogle interne snakke, som har resulteret i, at Mikkel ikke er Horsens-spiller, når transfervinduet lukker i. Det er i total overensstemmelse med den plan, der blev lagt, da vi indgik aftalen. En plan, der var baseret på nogle sportslige målsætninger, som desværre ikke blev opnået. 

– Nu har Mikkel så fået en mulighed for at afsøge markedet, og derfor giver det ingen mening, at han træner med og indgår i konkurrencesituationen, skriver agenten Mads Bach Lund i en skriftlig kommentar. 

– Ja, det er korrekt, at han skal sælges, inden transfervinduet lukker, afslutter agenten uden at komme ind på, hvad der er aftalt omkring det.  

Dermed ser det altså ud til at være slut, såfremt Mikkel Kallesøe finder en ny klub til sommer, under et år efter tiltrædelsen i AC Horsens. 

En klub, som i denne sæson har oplevet en masse kaos. 

De mest kaotiske scener remses op her, hvor du kan læse mere på nedenstående links.

Ved juletid fyrede Esben Hansen daværende cheftræner Martin Retovs assistenttræner, Jimmy Brinksby, uden at Retov anede noget. Det skabte et meget dårligt arbejdsklima mellem Martin Retov og Esben Hansen.

To kampe inde i foråret, mens Horsens stadig lå godt til en oprykning til Superligaen og efter en sejr i Vendsyssel blev Martin Retov fyret, selv om klubben havde brugt årevis på at overtale ham til at tage jobbet.

Kort efter kunne Tipsbladet løfte sløret for hele seks afgange af medarbejdere, og ifølge Tipsbladets oplysninger har endnu flere siden sagt deres job op. 

Undervejs har Esben Hansen været ude på TV og sagt, at Martin Retov havde fået besked om Jimmy Brinksbys fyring, men det dementerede Retov i et interview med Tipsbladet. 

Og for en måned siden kom så et regnskab, der skriger til himlen med et rekordunderskud på cirka 81 millioner kroner. 

Nu ser oprykningen ud til at glippe, og en stor profil som Mikkel Kallesøe forsøger at forlade klubben før tid.





LIVE

LIVE: Fremtiden på plads – skal ikke til Danmark

Vild spådom om FC Midtjylland

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Frimann uenig – Det er en tendens

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Farzam: En gave for FC København

FCK-boss melder klar målsætning ud

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Manchester United – Aston Villa

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet

Supercomputer spår FCM-nedtur

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Ekspert i svime over FC Midtjylland

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt

Vild bonus til ny Wolfsburg-boss



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Brøndby i transfer-kovending?

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!

Tids nok? Dansk landsholdsspiller træner igen

Impotens på Emirates

Real Madrid – Elche

Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!

CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’

Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

FC Fredericia – Randers FC

Chelsea – Newcastle

– FC Midtjylland kom hertil for at spille uafgjort