OB er godt på vej til at sikre, at sæsonen i 1. division kun bliver til den ene, man overraskende løb ind i efter et skrækkeligt 2023/24.
Og til det formål har OB nu kig på en stærk og erfaren forstærkning, der skal løfte førsteholdet både på og uden for banen.
Ifølge Tipsbladets kilder har OB kastet transfer-kærligheden på Viborgs Nicolas Bürgy, som man er meget tæt på en aftale med angående et skifte nu og her.
Schweizeren har kontraktudløb i Viborg til sommer og åbnede i et interview i januar med Tipsbladet for, at hans fremtid sandsynligvis lå et andet sted end i Viborg.
Med mindre end seks måneder til kontraktudløb har Bürgy siden nytår haft lov til frit at tale med andre klubber om en kontrakt fra sommer.

Bürgy (bag Kjerrumgaard) i en kamp mod OB i sidste sæson.
Og det ser altså ud til, at karrieren fortsætter i OB, med mindre der sker et uforudset sving i forløbet i sidste sekund, selv om der ifølge Tipsbladets oplysninger også har været andre bejlere på banen til den yderst vellidte forsvarsspiller.
Nicolas Bürgy er ifølge Tipsbladets oplysninger rejst fra Viborgs træningslejr ved Alicante i den sydøstlige del af Spanien.
Bürgy kom til VFF i 2022 og imponerede fra start med godt spil og overblik i Viborgs midterforsvar såvel som med sin træningsflid og viden fra mange år i den schweiziske topklub Young Boys.
Eksbossen Jesper Fredberg var en af dem, der i 2023 så på at hente Bürgy fra Viborg, i Fredbergs tilfælde til Anderlecht, men skader og Viborgs langt større ustabilitet ramte også den schweiziske midtstopper, der i flere af de sidste Superliga-kampe var på bænken.
Nu ser det altså ud til, at Bürgy fortsætter fodboldkarrieren i Odense, hvor der skal en nedsmeltning af de større til for, at OB ikke er tilbage i Superligaen til juli, men hvor der også er brug for erfaring til et ungt hold, der har ryddet voldsomt ud i truppen i dette og sidste sommers transfervindue.
Bürgy har spillet 94 kampe for Superligaen i Superligaen, pokalen og Europa siden 2022.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TOPNYHED