OB er godt på vej til at sikre, at sæsonen i 1. division kun bliver til den ene, man overraskende løb ind i efter et skrækkeligt 2023/24.
Og til det formål har OB nu kig på en stærk og erfaren forstærkning, der skal løfte førsteholdet både på og uden for banen.
Ifølge Tipsbladets kilder har OB kastet transfer-kærligheden på Viborgs Nicolas Bürgy, som man er meget tæt på en aftale med angående et skifte nu og her.
Schweizeren har kontraktudløb i Viborg til sommer og åbnede i et interview i januar med Tipsbladet for, at hans fremtid sandsynligvis lå et andet sted end i Viborg.
Med mindre end seks måneder til kontraktudløb har Bürgy siden nytår haft lov til frit at tale med andre klubber om en kontrakt fra sommer.

Bürgy (bag Kjerrumgaard) i en kamp mod OB i sidste sæson.
Og det ser altså ud til, at karrieren fortsætter i OB, med mindre der sker et uforudset sving i forløbet i sidste sekund, selv om der ifølge Tipsbladets oplysninger også har været andre bejlere på banen til den yderst vellidte forsvarsspiller.
Nicolas Bürgy er ifølge Tipsbladets oplysninger rejst fra Viborgs træningslejr ved Alicante i den sydøstlige del af Spanien.
Bürgy kom til VFF i 2022 og imponerede fra start med godt spil og overblik i Viborgs midterforsvar såvel som med sin træningsflid og viden fra mange år i den schweiziske topklub Young Boys.
Eksbossen Jesper Fredberg var en af dem, der i 2023 så på at hente Bürgy fra Viborg, i Fredbergs tilfælde til Anderlecht, men skader og Viborgs langt større ustabilitet ramte også den schweiziske midtstopper, der i flere af de sidste Superliga-kampe var på bænken.
Nu ser det altså ud til, at Bürgy fortsætter fodboldkarrieren i Odense, hvor der skal en nedsmeltning af de større til for, at OB ikke er tilbage i Superligaen til juli, men hvor der også er brug for erfaring til et ungt hold, der har ryddet voldsomt ud i truppen i dette og sidste sommers transfervindue.
Bürgy har spillet 94 kampe for Superligaen i Superligaen, pokalen og Europa siden 2022.
LIVE
LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…
DAGENS SPILFORSLAG
Atlético kan overraske i London
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
Klar transferbesked til Christian Eriksen
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt