,

Afsløring: OB tæt på Superliga-profil

OB er tæt på at hente en solid forstærkning i Superligaen.



OB er godt på vej til at sikre, at sæsonen i 1. division kun bliver til den ene, man overraskende løb ind i efter et skrækkeligt 2023/24.

Og til det formål har OB nu kig på en stærk og erfaren forstærkning, der skal løfte førsteholdet både på og uden for banen.

Ifølge Tipsbladets kilder har OB kastet transfer-kærligheden på Viborgs Nicolas Bürgy, som man er meget tæt på en aftale med angående et skifte nu og her.

Schweizeren har kontraktudløb i Viborg til sommer og åbnede i et interview i januar med Tipsbladet for, at hans fremtid sandsynligvis lå et andet sted end i Viborg.

Med mindre end seks måneder til kontraktudløb har Bürgy siden nytår haft lov til frit at tale med andre klubber om en kontrakt fra sommer.

Bürgy (bag Kjerrumgaard) i en kamp mod OB i sidste sæson.

Og det ser altså ud til, at karrieren fortsætter i OB, med mindre der sker et uforudset sving i forløbet i sidste sekund, selv om der ifølge Tipsbladets oplysninger også har været andre bejlere på banen til den yderst vellidte forsvarsspiller.

Nicolas Bürgy er ifølge Tipsbladets oplysninger rejst fra Viborgs træningslejr ved Alicante i den sydøstlige del af Spanien.

Bürgy kom til VFF i 2022 og imponerede fra start med godt spil og overblik i Viborgs midterforsvar såvel som med sin træningsflid og viden fra mange år i den schweiziske topklub Young Boys.

Eksbossen Jesper Fredberg var en af dem, der i 2023 så på at hente Bürgy fra Viborg, i Fredbergs tilfælde til Anderlecht, men skader og Viborgs langt større ustabilitet ramte også den schweiziske midtstopper, der i flere af de sidste Superliga-kampe var på bænken.

Nu ser det altså ud til, at Bürgy fortsætter fodboldkarrieren i Odense, hvor der skal en nedsmeltning af de større til for, at OB ikke er tilbage i Superligaen til juli, men hvor der også er brug for erfaring til et ungt hold, der har ryddet voldsomt ud i truppen i dette og sidste sommers transfervindue.

Bürgy har spillet 94 kampe for Superligaen i Superligaen, pokalen og Europa siden 2022.





LIVE

VM-LIVE: Suspenderer tv-vært efter shitstorm

FCK går på rov i Viborg

Portugal – Usbekistan

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…

Afsløring: FCN køber stortalentet Vaboue Doumbia

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Derfor trækker stor dansk transfer ud



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Tidl. FCK-talent på blokken i store tyske klubber

Argentina – Østrig

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FC Midtjylland sælger midtbanespiller



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Frankrig – Irak

Norge – Senegal

Nådesløs Schmeichel slagter Sverige

Sender opfordring til Superliga-træner

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

I dialog med Steve Cooper

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slagter stjerner: Noget lort!

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller