Bashkim Kadrii har siden afskeden med OB endnu til gode at takke ja til sit næste fodboldeventyr.
Det kan dog ende med, at manden med det skarpe venstreben vender retur til der, hvor det hele startede.
Tipsbladet kan nemlig afsløre, at barndomsklubben B.93 arbejder ihærdigt på at lokke den 33-årige skarpretter retur til Østerbro.
Ad flere omgange har de været i dialog med Bashkim Kadrii, som holder sine muligheder ud i strakt arm.
Der kan dog ikke herske nogen tvivl om, at det både for B.93 men også for klubbens fans vil være et kæmpe scoop, hvis man kan lande en aftale med Bashkim Kadrii.
Angriberen bor stadig i København og skal utvivlsomt gå et stykke ned i løn ved et skifte til B.93, da de ikke kan matche, hvad han fik i OB. De vil nok heller ikke kunne matche det, som øvrige bejlere vil kunne tilbyde.
Tilgengæld vil han vende retur til den klub, som formede ham, og som han debuterede for som 17-årig. Efter 41 kampe og 21 mål slog OB kløerne i angriberen, der også blev kædet sammen med Borussia Dortmund.
Siden slog han igennem i Superligaen og skiftede videre til FC København. Det er også blevet til udlandsophold hos MLS-holdet Minnesota United og i Saudi-Arabien hos Al-Fateh SC.
Bashkim Kadrii, der også står noteret for en enkelt landskamp, har scoret 70 gange i 296 Superliga-kampe. I sidste sæson rykkede han ud af Superligaen med OB og fik ikke sin aftale forlænget.
B.93 har indledt sæsonen i 1. division med en uafgjort og en sejr. Næste opgave bliver Vendsyssel FF, der gæster Østerbro Stadion fredag. Et stadion B.93 har fået lov til at benytte sig af efteråret ud, selvom det ikke lever op til kravene i 1. division.
Hvordan det kan lade sig gøre, kan du læse om her.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
LIVE: FC København kan få skræklodtrækning
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
LIGE NU
Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Han er VM’s bedste spiller
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TOPNYHED
Klar for FC København
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Snød FC København for keeper
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER