Afsløring: Prøver ihærdigt at hente Bashkim Kadrii

Ifølge Tipsbladets oplysninger prøver dansk klub at hente Bashkim Kadrii.



Bashkim Kadrii har siden afskeden med OB endnu til gode at takke ja til sit næste fodboldeventyr.

Det kan dog ende med, at manden med det skarpe venstreben vender retur til der, hvor det hele startede.

Tipsbladet kan nemlig afsløre, at barndomsklubben B.93 arbejder ihærdigt på at lokke den 33-årige skarpretter retur til Østerbro.

Ad flere omgange har de været i dialog med Bashkim Kadrii, som holder sine muligheder ud i strakt arm.

Der kan dog ikke herske nogen tvivl om, at det både for B.93 men også for klubbens fans vil være et kæmpe scoop, hvis man kan lande en aftale med Bashkim Kadrii.

Angriberen bor stadig i København og skal utvivlsomt gå et stykke ned i løn ved et skifte til B.93, da de ikke kan matche, hvad han fik i OB. De vil nok heller ikke kunne matche det, som øvrige bejlere vil kunne tilbyde.

Tilgengæld vil han vende retur til den klub, som formede ham, og som han debuterede for som 17-årig. Efter 41 kampe og 21 mål slog OB kløerne i angriberen, der også blev kædet sammen med Borussia Dortmund.

Siden slog han igennem i Superligaen og skiftede videre til FC København. Det er også blevet til udlandsophold hos MLS-holdet Minnesota United og i Saudi-Arabien hos Al-Fateh SC.

Bashkim Kadrii, der også står noteret for en enkelt landskamp, har scoret 70 gange i 296 Superliga-kampe. I sidste sæson rykkede han ud af Superligaen med OB og fik ikke sin aftale forlænget.

B.93 har indledt sæsonen i 1. division med en uafgjort og en sejr. Næste opgave bliver Vendsyssel FF, der gæster Østerbro Stadion fredag. Et stadion B.93 har fået lov til at benytte sig af efteråret ud, selvom det ikke lever op til kravene i 1. division.

Hvordan det kan lade sig gøre, kan du læse om her.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning

Forhandler med Jannik Vestergaard

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

FCM-flop i chokskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Åbner for flere Brøndby-salg

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

PSG meldes enig med Barca-profil

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

‘Et kæmpestort skifte’