Afsløring: Prøver ihærdigt at hente Bashkim Kadrii

Ifølge Tipsbladets oplysninger prøver dansk klub at hente Bashkim Kadrii.



Bashkim Kadrii har siden afskeden med OB endnu til gode at takke ja til sit næste fodboldeventyr.

Det kan dog ende med, at manden med det skarpe venstreben vender retur til der, hvor det hele startede.

Tipsbladet kan nemlig afsløre, at barndomsklubben B.93 arbejder ihærdigt på at lokke den 33-årige skarpretter retur til Østerbro.

Ad flere omgange har de været i dialog med Bashkim Kadrii, som holder sine muligheder ud i strakt arm.

Der kan dog ikke herske nogen tvivl om, at det både for B.93 men også for klubbens fans vil være et kæmpe scoop, hvis man kan lande en aftale med Bashkim Kadrii.

Angriberen bor stadig i København og skal utvivlsomt gå et stykke ned i løn ved et skifte til B.93, da de ikke kan matche, hvad han fik i OB. De vil nok heller ikke kunne matche det, som øvrige bejlere vil kunne tilbyde.

Tilgengæld vil han vende retur til den klub, som formede ham, og som han debuterede for som 17-årig. Efter 41 kampe og 21 mål slog OB kløerne i angriberen, der også blev kædet sammen med Borussia Dortmund.

Siden slog han igennem i Superligaen og skiftede videre til FC København. Det er også blevet til udlandsophold hos MLS-holdet Minnesota United og i Saudi-Arabien hos Al-Fateh SC.

Bashkim Kadrii, der også står noteret for en enkelt landskamp, har scoret 70 gange i 296 Superliga-kampe. I sidste sæson rykkede han ud af Superligaen med OB og fik ikke sin aftale forlænget.

B.93 har indledt sæsonen i 1. division med en uafgjort og en sejr. Næste opgave bliver Vendsyssel FF, der gæster Østerbro Stadion fredag. Et stadion B.93 har fået lov til at benytte sig af efteråret ud, selvom det ikke lever op til kravene i 1. division.

Hvordan det kan lade sig gøre, kan du læse om her.







LIVE

TransferLIVE: Dansk profil på vej til Polen?

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz

Her kan du se de danske hold i Europa

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Slipper for stjerne

I dag er det sidste chance for FC København

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Spår FCK-fiasko

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Revser dommeren: ‘Jeg synes, det er i overkanten’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

Randers FC – Silkeborg IF

Superliga-LIVE: Optræk til tumult efter AGF-kamp

Neestrup og co. vil have tidligere FCK’er

AC Horsens – FC Nordsjælland

Jeff Bezos overvejer at købe sig ind i Livepool



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘De har haft det værste transfervindue’

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

OB henter forsvarstalent i Brøndby

Viborg FF – OB