Bashkim Kadrii har siden afskeden med OB endnu til gode at takke ja til sit næste fodboldeventyr.
Det kan dog ende med, at manden med det skarpe venstreben vender retur til der, hvor det hele startede.
Tipsbladet kan nemlig afsløre, at barndomsklubben B.93 arbejder ihærdigt på at lokke den 33-årige skarpretter retur til Østerbro.
Ad flere omgange har de været i dialog med Bashkim Kadrii, som holder sine muligheder ud i strakt arm.
Der kan dog ikke herske nogen tvivl om, at det både for B.93 men også for klubbens fans vil være et kæmpe scoop, hvis man kan lande en aftale med Bashkim Kadrii.
Angriberen bor stadig i København og skal utvivlsomt gå et stykke ned i løn ved et skifte til B.93, da de ikke kan matche, hvad han fik i OB. De vil nok heller ikke kunne matche det, som øvrige bejlere vil kunne tilbyde.
Tilgengæld vil han vende retur til den klub, som formede ham, og som han debuterede for som 17-årig. Efter 41 kampe og 21 mål slog OB kløerne i angriberen, der også blev kædet sammen med Borussia Dortmund.
Siden slog han igennem i Superligaen og skiftede videre til FC København. Det er også blevet til udlandsophold hos MLS-holdet Minnesota United og i Saudi-Arabien hos Al-Fateh SC.
Bashkim Kadrii, der også står noteret for en enkelt landskamp, har scoret 70 gange i 296 Superliga-kampe. I sidste sæson rykkede han ud af Superligaen med OB og fik ikke sin aftale forlænget.
B.93 har indledt sæsonen i 1. division med en uafgjort og en sejr. Næste opgave bliver Vendsyssel FF, der gæster Østerbro Stadion fredag. Et stadion B.93 har fået lov til at benytte sig af efteråret ud, selvom det ikke lever op til kravene i 1. division.
Hvordan det kan lade sig gøre, kan du læse om her.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
HELT VILDT
“Det går over i historien”
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
EKSKLUSIVT