Afsløring: Prøver ihærdigt at hente Bashkim Kadrii

Ifølge Tipsbladets oplysninger prøver dansk klub at hente Bashkim Kadrii.



Bashkim Kadrii har siden afskeden med OB endnu til gode at takke ja til sit næste fodboldeventyr.

Det kan dog ende med, at manden med det skarpe venstreben vender retur til der, hvor det hele startede.

Tipsbladet kan nemlig afsløre, at barndomsklubben B.93 arbejder ihærdigt på at lokke den 33-årige skarpretter retur til Østerbro.

Ad flere omgange har de været i dialog med Bashkim Kadrii, som holder sine muligheder ud i strakt arm.

Der kan dog ikke herske nogen tvivl om, at det både for B.93 men også for klubbens fans vil være et kæmpe scoop, hvis man kan lande en aftale med Bashkim Kadrii.

Angriberen bor stadig i København og skal utvivlsomt gå et stykke ned i løn ved et skifte til B.93, da de ikke kan matche, hvad han fik i OB. De vil nok heller ikke kunne matche det, som øvrige bejlere vil kunne tilbyde.

Tilgengæld vil han vende retur til den klub, som formede ham, og som han debuterede for som 17-årig. Efter 41 kampe og 21 mål slog OB kløerne i angriberen, der også blev kædet sammen med Borussia Dortmund.

Siden slog han igennem i Superligaen og skiftede videre til FC København. Det er også blevet til udlandsophold hos MLS-holdet Minnesota United og i Saudi-Arabien hos Al-Fateh SC.

Bashkim Kadrii, der også står noteret for en enkelt landskamp, har scoret 70 gange i 296 Superliga-kampe. I sidste sæson rykkede han ud af Superligaen med OB og fik ikke sin aftale forlænget.

B.93 har indledt sæsonen i 1. division med en uafgjort og en sejr. Næste opgave bliver Vendsyssel FF, der gæster Østerbro Stadion fredag. Et stadion B.93 har fået lov til at benytte sig af efteråret ud, selvom det ikke lever op til kravene i 1. division.

Hvordan det kan lade sig gøre, kan du læse om her.





LIVE

TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

“Det går over i historien”

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Fransk klub overvejer Victor Bak

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Brøndby har været i dialog med VM-profil

‘Horsens var et helvede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Snød FC København for keeper



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta