Agent om Edgar Babayan: Interesse fra Superligaen og udlandet

Edgar Babayan har interesse fra ind- og udland, men det skal være det rigtige, lyder det fra spillerens agent.



Der er blot timer tilbage af transfervinduet, og hvis Edgar Babayan skal væk fra Hobro IK denne sommer, skal det være snart.

Sommeren igennem har der været snak om et skifte for den armenske landsholdsspiller, der sluttede som Superligaens assistkonge i fjor med 11 oplæg. Og der kan stadig nå at ske noget med den 24-årige kantspiller, fortæller Edgar Babayans agent, Caglar Koycu. 

– Nu må vi se. Der er 12-13 timer endnu, og der bliver i hvert fald arbejdet på nogle ting, siger Caglar Koycu til tipsbladet.dk.

Er det noget i Danmark eller udlandet?

– Det er begge dele. Der er lidt forskellige cases, og det kan enten være en Superliga-klub eller større addresser i udlandet, så der kan ske meget. Det kommer an på, om vi bliver enige omkring vilkårerne, og om klubberne bliver enige. Der er i hvert fald interesse fra en del klubber, så muligheden er der.

– Der er noget interesse fra topklubber, midterklubber og klubber lidt længere nede. Alle prøver at få det bedste ud af dagen og hente de bedste spillere, og vi prøver at få den bedste aftale i hus.

Til gengæld er det ikke givet, at Edgar Babayan skal forlade Superliga-nedrykkerne denne sommer.

Næste sommer udløber armenerens kontrakt i Hobro, og hvis ikke det rigtige tilbud kommer på transfervinduets sidste dag, er han ifølge agenten klar til at blive i klubben fra Himmerland.

– Vi er tålmodige, og hvis han kommer afsted, så gør han det, ellers så har han tre måneder tilbage, før han kan skrive under med en ny klub, siger Caglar Koycu og tilføjer:

– Det ville være helt unormalt, hvis der ikke skulle være interesse for assistkongen i Superligaen, så det er der, og det har der været i lang tid. Det er bare os, der er tålmodige, og det er vigtigt, at vi laver en god aftale, hvis han skal afsted. Ellers kunne han godt tage afsted nu og her, hvis han var desperat efter at spille Superliga.

Edgar Babayan har spillet i Hobro de seneste tre og et halvt år, og han står noteret for mere end 100 kampe for den nordjyske 1. divisionsklub. Tidligere har han spillet for Randers FC. 

Læs også:Trods interesse for Hobro-profil: Har sagt nej til tilbud
Læs også:Babayan vil til udlandet: Kun top tre-klubberne kan lokke ham i Danmark




Dansk stjerne i milliontransfer




LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

OB henter forsvarstalent i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Rødt kort er svært at vurdere’

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

FC København interesseret i Jonas Kersken

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Randers FC – Silkeborg IF

AGF får drømmelodtrækning i Champions League



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-LIVE: FCM-chok – stjerne slemt skadet

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Superliga-gennembrud? ‘Han ser vildt spændende ud’

Udeladt – kan slet ikke spille

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

AC Horsens – FC Nordsjælland

Her er VM-turneringens hold

‘De har haft det værste transfervindue’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

AGF – Brøndby IF

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’