Der er blot timer tilbage af transfervinduet, og hvis Edgar Babayan skal væk fra Hobro IK denne sommer, skal det være snart.
Sommeren igennem har der været snak om et skifte for den armenske landsholdsspiller, der sluttede som Superligaens assistkonge i fjor med 11 oplæg. Og der kan stadig nå at ske noget med den 24-årige kantspiller, fortæller Edgar Babayans agent, Caglar Koycu.
– Nu må vi se. Der er 12-13 timer endnu, og der bliver i hvert fald arbejdet på nogle ting, siger Caglar Koycu til tipsbladet.dk.
Er det noget i Danmark eller udlandet?
– Det er begge dele. Der er lidt forskellige cases, og det kan enten være en Superliga-klub eller større addresser i udlandet, så der kan ske meget. Det kommer an på, om vi bliver enige omkring vilkårerne, og om klubberne bliver enige. Der er i hvert fald interesse fra en del klubber, så muligheden er der.
– Der er noget interesse fra topklubber, midterklubber og klubber lidt længere nede. Alle prøver at få det bedste ud af dagen og hente de bedste spillere, og vi prøver at få den bedste aftale i hus.
Til gengæld er det ikke givet, at Edgar Babayan skal forlade Superliga-nedrykkerne denne sommer.
Næste sommer udløber armenerens kontrakt i Hobro, og hvis ikke det rigtige tilbud kommer på transfervinduets sidste dag, er han ifølge agenten klar til at blive i klubben fra Himmerland.
– Vi er tålmodige, og hvis han kommer afsted, så gør han det, ellers så har han tre måneder tilbage, før han kan skrive under med en ny klub, siger Caglar Koycu og tilføjer:
– Det ville være helt unormalt, hvis der ikke skulle være interesse for assistkongen i Superligaen, så det er der, og det har der været i lang tid. Det er bare os, der er tålmodige, og det er vigtigt, at vi laver en god aftale, hvis han skal afsted. Ellers kunne han godt tage afsted nu og her, hvis han var desperat efter at spille Superliga.
Edgar Babayan har spillet i Hobro de seneste tre og et halvt år, og han står noteret for mere end 100 kampe for den nordjyske 1. divisionsklub. Tidligere har han spillet for Randers FC.
Læs også:Trods interesse for Hobro-profil: Har sagt nej til tilbud
Læs også:Babayan vil til udlandet: Kun top tre-klubberne kan lokke ham i Danmark
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
‘Er den største Bournemouth-fan’
Færdig: Nu er han rejst til København
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Neymar er tilbage
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
TRANSFER
Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
TRANSFER
