Agent om Edgar Babayan: Interesse fra Superligaen og udlandet

Edgar Babayan har interesse fra ind- og udland, men det skal være det rigtige, lyder det fra spillerens agent.



Der er blot timer tilbage af transfervinduet, og hvis Edgar Babayan skal væk fra Hobro IK denne sommer, skal det være snart.

Sommeren igennem har der været snak om et skifte for den armenske landsholdsspiller, der sluttede som Superligaens assistkonge i fjor med 11 oplæg. Og der kan stadig nå at ske noget med den 24-årige kantspiller, fortæller Edgar Babayans agent, Caglar Koycu. 

– Nu må vi se. Der er 12-13 timer endnu, og der bliver i hvert fald arbejdet på nogle ting, siger Caglar Koycu til tipsbladet.dk.

Er det noget i Danmark eller udlandet?

– Det er begge dele. Der er lidt forskellige cases, og det kan enten være en Superliga-klub eller større addresser i udlandet, så der kan ske meget. Det kommer an på, om vi bliver enige omkring vilkårerne, og om klubberne bliver enige. Der er i hvert fald interesse fra en del klubber, så muligheden er der.

– Der er noget interesse fra topklubber, midterklubber og klubber lidt længere nede. Alle prøver at få det bedste ud af dagen og hente de bedste spillere, og vi prøver at få den bedste aftale i hus.

Til gengæld er det ikke givet, at Edgar Babayan skal forlade Superliga-nedrykkerne denne sommer.

Næste sommer udløber armenerens kontrakt i Hobro, og hvis ikke det rigtige tilbud kommer på transfervinduets sidste dag, er han ifølge agenten klar til at blive i klubben fra Himmerland.

– Vi er tålmodige, og hvis han kommer afsted, så gør han det, ellers så har han tre måneder tilbage, før han kan skrive under med en ny klub, siger Caglar Koycu og tilføjer:

– Det ville være helt unormalt, hvis der ikke skulle være interesse for assistkongen i Superligaen, så det er der, og det har der været i lang tid. Det er bare os, der er tålmodige, og det er vigtigt, at vi laver en god aftale, hvis han skal afsted. Ellers kunne han godt tage afsted nu og her, hvis han var desperat efter at spille Superliga.

Edgar Babayan har spillet i Hobro de seneste tre og et halvt år, og han står noteret for mere end 100 kampe for den nordjyske 1. divisionsklub. Tidligere har han spillet for Randers FC. 

Læs også:Trods interesse for Hobro-profil: Har sagt nej til tilbud
Læs også:Babayan vil til udlandet: Kun top tre-klubberne kan lokke ham i Danmark




Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Kontant dom over Elyounoussi

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Jubler over store FC København-nyheder

Dansk angriber sat til salg

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

En sort plet på hans eftermæle

Henter Mads Junker

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’