Ajeti: Fik nogle tilbud inden Vejle, jeg skulle havde sagt ja til

Arlind Ajeti fortryder ikke sit skifte til Vejle, men han erkender, at han fik nogle tilbud efter opholdet i Grasshoppers, som han skulle have accepteret.



Efter et halvt år, hvor han stod uden klub, skrev Arlind Ajeti i februar under på en kontrakt med Vejle Boldklub.

Her har han endnu til gode at genfinde den form, der bragte ham på det albanske landshold, men Ajeti har ikke opgivet spille landsholdsfodbold igen.

– Alle ønsker sig at spille på landsholdet, men foreløbig må jeg koncentrere mig om klubfodbolden. Efter så lang en pause har man brug for kamppraksis for atter at finde ind i rytmen. Jeg ved, hvad jeg kan, men sådan et afbræk i karrieren går jo ikke sporløst hen over én. Jeg har noget, jeg skal indhente, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Langtidsskadet SønderjyskE-spiller: Jeg var i tvivl, om jeg kunne løbe igen

Ajeti forlod Grasshoppers sidste sommer og havde flere tilbud på hånden, inden han skiftede til Vejle.

– Også nogle jeg set i bakspejlet nok skulle have sagt ja til. Fodbold er en verden, hvor man aldrig ved, hvad der kommer til at ske, og hvor man hele tiden skal træffe afgørelser. Nogle gange træffer man så de forkerte, og det har jeg gjort et par gange.

– Ikke forstået på den måde, at jeg fortryder, jeg sagde ja til tilbuddet fra Vejle. Jeg er lykkelig for at være landet i Nørreskoven. Jeg har kun positivt at sige om klubben, hvor jeg er begejstret for at være.

Læs også:Randers-kaptajn: Skulle noget urealistisk godt til at trække mig væk

Forsvarsspilleren fortæller, at han oplever NordicBet Ligaen som værende meget intens, med en uforudsigelig dommerlinje og uden mange hold, der ønsker at spille fodbold.

– Kampene er meget intense. Der er hårde dueller, men dommerlinjen er svær at finde ud af. Hårde tacklinger kan gå upåagtede hen, mens man pludselig ser gult for et ”Allerweltsfoul (en normal tackling, red.).” Der bliver gået hårdere til sagen i den næstbedste række i forhold til, hvad jeg har set i Superligaen, og der bliver spillet meget med lange bolde. Mange hold spiller ikke meget langs jorden. Vores fokus skal dog bare være at spille vores spil og holde afstanden ned til de næste, så vi kan rykke op.

Arlind Ajeti har spillet 184 minutters fodbold for Vejle.

Læs også:Tidligere VB-træner søgte job hos dansk direktør på Linkedin – og blev afvist
Læs også:Vejle slår Fredericia i topopgør
Læs også:Medie: Tyrkisk storklub lurer på målfarlig dansk midtstopper




Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg




LIVE

LIVE: Patrick Mortensen i chok

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

FC Midtjylland – AGF

Den største genistreg i Superligaen?



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag