Ajeti: Fik nogle tilbud inden Vejle, jeg skulle havde sagt ja til

Arlind Ajeti fortryder ikke sit skifte til Vejle, men han erkender, at han fik nogle tilbud efter opholdet i Grasshoppers, som han skulle have accepteret.



Efter et halvt år, hvor han stod uden klub, skrev Arlind Ajeti i februar under på en kontrakt med Vejle Boldklub.

Her har han endnu til gode at genfinde den form, der bragte ham på det albanske landshold, men Ajeti har ikke opgivet spille landsholdsfodbold igen.

– Alle ønsker sig at spille på landsholdet, men foreløbig må jeg koncentrere mig om klubfodbolden. Efter så lang en pause har man brug for kamppraksis for atter at finde ind i rytmen. Jeg ved, hvad jeg kan, men sådan et afbræk i karrieren går jo ikke sporløst hen over én. Jeg har noget, jeg skal indhente, siger han til klubbens hjemmeside.

Læs også:Langtidsskadet SønderjyskE-spiller: Jeg var i tvivl, om jeg kunne løbe igen

Ajeti forlod Grasshoppers sidste sommer og havde flere tilbud på hånden, inden han skiftede til Vejle.

– Også nogle jeg set i bakspejlet nok skulle have sagt ja til. Fodbold er en verden, hvor man aldrig ved, hvad der kommer til at ske, og hvor man hele tiden skal træffe afgørelser. Nogle gange træffer man så de forkerte, og det har jeg gjort et par gange.

– Ikke forstået på den måde, at jeg fortryder, jeg sagde ja til tilbuddet fra Vejle. Jeg er lykkelig for at være landet i Nørreskoven. Jeg har kun positivt at sige om klubben, hvor jeg er begejstret for at være.

Læs også:Randers-kaptajn: Skulle noget urealistisk godt til at trække mig væk

Forsvarsspilleren fortæller, at han oplever NordicBet Ligaen som værende meget intens, med en uforudsigelig dommerlinje og uden mange hold, der ønsker at spille fodbold.

– Kampene er meget intense. Der er hårde dueller, men dommerlinjen er svær at finde ud af. Hårde tacklinger kan gå upåagtede hen, mens man pludselig ser gult for et ”Allerweltsfoul (en normal tackling, red.).” Der bliver gået hårdere til sagen i den næstbedste række i forhold til, hvad jeg har set i Superligaen, og der bliver spillet meget med lange bolde. Mange hold spiller ikke meget langs jorden. Vores fokus skal dog bare være at spille vores spil og holde afstanden ned til de næste, så vi kan rykke op.

Arlind Ajeti har spillet 184 minutters fodbold for Vejle.

Læs også:Tidligere VB-træner søgte job hos dansk direktør på Linkedin – og blev afvist
Læs også:Vejle slår Fredericia i topopgør
Læs også:Medie: Tyrkisk storklub lurer på målfarlig dansk midtstopper





Bekræfter kæmpebud




LIVE

TransferLIVE: Iniesta sikrer sig første trænerjob

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende skifte lurer

Trist: Marios Oikonomou er død

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Næste sæson skal vi i Europa

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Han vender hjem til FC København

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Historisk finale! Han er verdens bedste

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning