Efter et halvt år, hvor han stod uden klub, skrev Arlind Ajeti i februar under på en kontrakt med Vejle Boldklub.
Her har han endnu til gode at genfinde den form, der bragte ham på det albanske landshold, men Ajeti har ikke opgivet spille landsholdsfodbold igen.
– Alle ønsker sig at spille på landsholdet, men foreløbig må jeg koncentrere mig om klubfodbolden. Efter så lang en pause har man brug for kamppraksis for atter at finde ind i rytmen. Jeg ved, hvad jeg kan, men sådan et afbræk i karrieren går jo ikke sporløst hen over én. Jeg har noget, jeg skal indhente, siger han til klubbens hjemmeside.
Læs også:Langtidsskadet SønderjyskE-spiller: Jeg var i tvivl, om jeg kunne løbe igen
Ajeti forlod Grasshoppers sidste sommer og havde flere tilbud på hånden, inden han skiftede til Vejle.
– Også nogle jeg set i bakspejlet nok skulle have sagt ja til. Fodbold er en verden, hvor man aldrig ved, hvad der kommer til at ske, og hvor man hele tiden skal træffe afgørelser. Nogle gange træffer man så de forkerte, og det har jeg gjort et par gange.
– Ikke forstået på den måde, at jeg fortryder, jeg sagde ja til tilbuddet fra Vejle. Jeg er lykkelig for at være landet i Nørreskoven. Jeg har kun positivt at sige om klubben, hvor jeg er begejstret for at være.
Læs også:Randers-kaptajn: Skulle noget urealistisk godt til at trække mig væk
Forsvarsspilleren fortæller, at han oplever NordicBet Ligaen som værende meget intens, med en uforudsigelig dommerlinje og uden mange hold, der ønsker at spille fodbold.
– Kampene er meget intense. Der er hårde dueller, men dommerlinjen er svær at finde ud af. Hårde tacklinger kan gå upåagtede hen, mens man pludselig ser gult for et ”Allerweltsfoul (en normal tackling, red.).” Der bliver gået hårdere til sagen i den næstbedste række i forhold til, hvad jeg har set i Superligaen, og der bliver spillet meget med lange bolde. Mange hold spiller ikke meget langs jorden. Vores fokus skal dog bare være at spille vores spil og holde afstanden ned til de næste, så vi kan rykke op.
Arlind Ajeti har spillet 184 minutters fodbold for Vejle.
Læs også:Tidligere VB-træner søgte job hos dansk direktør på Linkedin – og blev afvist
Læs også:Vejle slår Fredericia i topopgør
Læs også:Medie: Tyrkisk storklub lurer på målfarlig dansk midtstopper
LIVE
TransferLIVE: Tager tykt pis på FC Barcelona
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
NYHEDER
Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
INTERVIEW
Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
OPTATK
PSG – Arsenal
TOPNYHED
Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion
MEDIE
Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’
NYHEDER
