– Nu er jeg for første gang i min karriere transferfri.
250 Superliga-kampe for Esbjerg, AGF og Randers FC.
Så mange kampe har 33-årige Jakob Ankersen spillet, men nu er offensivspilleren uden klub efter bruddet med AC Horsens på Deadline Day.
Ankersen har ikke fået fremtiden på plads, men over for Tipsbladet afslører den tidligere Superliga-spiller, at han har haft snakke sin tidligere klub Esbjerg.
– De (Esbjerg, red.) har haft gang i svingdøren, og de har fået noget ud og ind. De har valgt den strategi, som de har, og jeg tror ikke, at det bliver en mulighed for mig lige nu. Det er helt okay.
– Jeg har selvfølgelig snakket med dem, og det bliver ikke lige nu i denne omgang. Der skal også to til tango. Det nytter ikke noget, at den ene er mere på end den anden.
Han er dog ikke ved at gå i panik endnu angående sin situation.
– Jeg er fri til at gøre, hvad jeg vil og vente på, at det rette måske kan komme. Vinduet er lige lukket, og klubberne skal sætte sig ned og kigge på, om de har, hvad de skal bruge. Er der nogle, der står og mangler noget erfaring, eller mangler det, som jeg kan bidrage med.
– Så kan det godt blive en mulighed relativt hurtigt. Omvendt kan det også være, at de bliver ramt af skader, og så kigger man rundt på, hvem der ikke har fundet en klub. Så kan der åbne sig en dør, der ikke var åben for 14 dage siden. Det er en balancegang om, hvor meget is i maven som man vil have.
Artiklen fortsætter under billedet.
Ikke kræsen
Den nu tidligere AC Horsens-spiller mener dog, at han står skarpt.
– Jeg har heldigvis ikke skader eller har haft. Jeg synes, at jeg står i en okay situation i forhold til at finde noget nyt. Det er bare spørgsmålet, at det rette skal byde sig. Når det kommer, er jeg sikker på, at det bliver en fin løsning for alle parter.
Vil det være interessant at finde noget i NordicBet Ligaen?
– Jeg er ikke så kræsen mere med det der. Fodboldspillere uagtet alder, højde og vægt vil spille på så højt et niveau som muligt. 1. division er okay for mig. Hvis det er et projekt, som jeg kan se mig selv være i, og nogle køber ind på det, som jeg kan bidrage med, så er det irrelevant, om det er det ene, andet eller tredje, hvis pakken er der.
– Det bliver bare skidt for alle parter, hvis man ikke fra starten er afklaret med, hvad man bringer på bordet, og hvad man ikke bringer på bordet, siger Ankersen til Tipsbladet.
Tipsbladet har også talt med Ankersen om bruddet i AC Horsens, og den artikel kan du læse her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Viborg-hærværk på FCM-anlæg
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
AVIS
Færdig i Real Madrid
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE