– Nu er jeg for første gang i min karriere transferfri.
250 Superliga-kampe for Esbjerg, AGF og Randers FC.
Så mange kampe har 33-årige Jakob Ankersen spillet, men nu er offensivspilleren uden klub efter bruddet med AC Horsens på Deadline Day.
Ankersen har ikke fået fremtiden på plads, men over for Tipsbladet afslører den tidligere Superliga-spiller, at han har haft snakke sin tidligere klub Esbjerg.
– De (Esbjerg, red.) har haft gang i svingdøren, og de har fået noget ud og ind. De har valgt den strategi, som de har, og jeg tror ikke, at det bliver en mulighed for mig lige nu. Det er helt okay.
– Jeg har selvfølgelig snakket med dem, og det bliver ikke lige nu i denne omgang. Der skal også to til tango. Det nytter ikke noget, at den ene er mere på end den anden.
Han er dog ikke ved at gå i panik endnu angående sin situation.
– Jeg er fri til at gøre, hvad jeg vil og vente på, at det rette måske kan komme. Vinduet er lige lukket, og klubberne skal sætte sig ned og kigge på, om de har, hvad de skal bruge. Er der nogle, der står og mangler noget erfaring, eller mangler det, som jeg kan bidrage med.
– Så kan det godt blive en mulighed relativt hurtigt. Omvendt kan det også være, at de bliver ramt af skader, og så kigger man rundt på, hvem der ikke har fundet en klub. Så kan der åbne sig en dør, der ikke var åben for 14 dage siden. Det er en balancegang om, hvor meget is i maven som man vil have.
Artiklen fortsætter under billedet.
Ikke kræsen
Den nu tidligere AC Horsens-spiller mener dog, at han står skarpt.
– Jeg har heldigvis ikke skader eller har haft. Jeg synes, at jeg står i en okay situation i forhold til at finde noget nyt. Det er bare spørgsmålet, at det rette skal byde sig. Når det kommer, er jeg sikker på, at det bliver en fin løsning for alle parter.
Vil det være interessant at finde noget i NordicBet Ligaen?
– Jeg er ikke så kræsen mere med det der. Fodboldspillere uagtet alder, højde og vægt vil spille på så højt et niveau som muligt. 1. division er okay for mig. Hvis det er et projekt, som jeg kan se mig selv være i, og nogle køber ind på det, som jeg kan bidrage med, så er det irrelevant, om det er det ene, andet eller tredje, hvis pakken er der.
– Det bliver bare skidt for alle parter, hvis man ikke fra starten er afklaret med, hvad man bringer på bordet, og hvad man ikke bringer på bordet, siger Ankersen til Tipsbladet.
Tipsbladet har også talt med Ankersen om bruddet i AC Horsens, og den artikel kan du læse her.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
AVIS
De vil have Jelert
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
MEDIE
Surt show – dumpet!
INTERVIEW
FCK-træner slår fast: Han er førstevalget
Peter Graulund med hård Superliga-dom
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
LIVE: FC København er videre i Conference League
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT