Ankersen afslører: Har talt med denne klub

Jakob Ankersen fortæller til Tipsbladet, at han har haft snakke med Esbjerg. Klubben vil dog en anden vej. Derfor venter han på det rigtige.



– Nu er jeg for første gang i min karriere transferfri.

250 Superliga-kampe for Esbjerg, AGF og Randers FC.

Så mange kampe har 33-årige Jakob Ankersen spillet, men nu er offensivspilleren uden klub efter bruddet med AC Horsens på Deadline Day.

Ankersen har ikke fået fremtiden på plads, men over for Tipsbladet afslører den tidligere Superliga-spiller, at han har haft snakke sin tidligere klub Esbjerg.

– De (Esbjerg, red.) har haft gang i svingdøren, og de har fået noget ud og ind. De har valgt den strategi, som de har, og jeg tror ikke, at det bliver en mulighed for mig lige nu. Det er helt okay.

– Jeg har selvfølgelig snakket med dem, og det bliver ikke lige nu i denne omgang. Der skal også to til tango. Det nytter ikke noget, at den ene er mere på end den anden.

Han er dog ikke ved at gå i panik endnu angående sin situation.

– Jeg er fri til at gøre, hvad jeg vil og vente på, at det rette måske kan komme. Vinduet er lige lukket, og klubberne skal sætte sig ned og kigge på, om de har, hvad de skal bruge. Er der nogle, der står og mangler noget erfaring, eller mangler det, som jeg kan bidrage med.

– Så kan det godt blive en mulighed relativt hurtigt. Omvendt kan det også være, at de bliver ramt af skader, og så kigger man rundt på, hvem der ikke har fundet en klub. Så kan der åbne sig en dør, der ikke var åben for 14 dage siden. Det er en balancegang om, hvor meget is i maven som man vil have.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ikke kræsen
Den nu tidligere AC Horsens-spiller mener dog, at han står skarpt.

–  Jeg har heldigvis ikke skader eller har haft. Jeg synes, at jeg står i en okay situation i forhold til at finde noget nyt. Det er bare spørgsmålet, at det rette skal byde sig. Når det kommer, er jeg sikker på, at det bliver en fin løsning for alle parter.

Vil det være interessant at finde noget i NordicBet Ligaen?

– Jeg er ikke så kræsen mere med det der. Fodboldspillere uagtet alder, højde og vægt vil spille på så højt et niveau som muligt. 1. division er okay for mig. Hvis det er et projekt, som jeg kan se mig selv være i, og nogle køber ind på det, som jeg kan bidrage med, så er det irrelevant, om det er det ene, andet eller tredje, hvis pakken er der.

– Det bliver bare skidt for alle parter, hvis man ikke fra starten er afklaret med, hvad man bringer på bordet, og hvad man ikke bringer på bordet, siger Ankersen til Tipsbladet.

Tipsbladet har også talt med Ankersen om bruddet i AC Horsens, og den artikel kan du læse her.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

Jonas Wind til danskerklub?

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Klar melding fra Thomas Gravesen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

De vil købe Munashe Garananga i FCK

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ståle revser Skotland

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber