Ankersen er færdig: Det har været kaotisk!

I et interview med Tipsbladet fortæller Jakob Ankersen om ophævelsen i AC Horsens. Han erkender, at tiden i klubben ikke har været en dans på roser.



Jakob Ankersen er færdig i AC Horsens. 

På Deadline Day kunne AC Horsens nemlig meddele, at den tidligere Superliga-spiller havde fået ophævet kontrakten. 

Nu taler 33-årige Ankersen ud om Horsens-exittet. Det gør han i et interview med Tipsbladet.

Det er jeg bestemt ikke tilfreds med.

Jakob Ankersen
Tidligere AC Horsens-spiller

– Det har jeg det helt fint med. Det var en gensidig ophævelse, og vi var enige om, hvad der skulle ske. Så det var ganske udramastisk og en respektfuld forhandling.

Hvordan vil du beskrive din tid i Horsens?

– Den var i mange henseender kaotisk. Da jeg ophævede, sad der kun fire-fem spillere tilbage, og vi har været sammen i et års tid. Der er sket en enorm stor udskiftning hos ledere, trænere og spillere.

– Der har også været et svært miljø at præstere i, da der hele tiden har været omskiftelige omstændigheder, som gør, at det er svært at regne ud, hvad det næste kommer til at ske.

Hvordan har det påvirket dig?

– Jeg har været igennem noget lignende før, så det har ikke i den henseende påvirket mig. Jeg synes dog, at det var svært at præstere i, fordi der har været tre forskellige trænere på kort tid. Der er en sportschef, der er blevet skiftet. Alt er stort set blevet lavet om.

– Når du laver ting om, er der også en lavine af ting, der bliver lavet om i forhold til formation og struktur. Det er svært at navigere i. Det var svært at præstere, men det er, hvad det er. I den her verden kan det gå lynhamrende stærkt, og man skal være klar til at omstille sig.

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_34

Foto: Sønderjyske/AC Horsens

Bestemt ikke tilfreds
Når Ankersen ser tilbage på det spillemæssige i Horsens, så er det med tommelfingeren ned ad.

– Det er klart, at man kan altid brække nogle dele ned og sige, at man ikke lavede nok mål eller var afgørende nok. Der er dog også andre ting, som har spillet ind. Jeg nåede i Horsens at spille ufatteligt mange positioner.

– Jeg var både som sekser, otte, tier og kantspiller. Det er relativt mange positioner på et års tid. I syvende sidste ende er slutfacit på fem mål, og det er jeg bestemt ikke tilfreds med. Omvendt var der også nogle ting, der gjorde, at det var svært at præstere bedre tal, end hvad jeg gjorde.

Er du skuffet?

– Jeg er faktisk ganske afklaret med det. Det er jo ikke noget, som jeg har valgt. Da jeg kom til Horsens, var det under helt andre betingelser og vilkår. Som Esben (sportsdirektør Esben Hansen, red.) fik skrevet i farvelskrivet, så er det bare et udtryk for, at Horsens er gået en anden vej.

– Der kan jeg ikke andet sige, at det er de i deres fulde og gode ret til. Jeg har intet ondt at sige om den forhandling. Esben havde forståelse for min situation, og jeg havde det for deres situation. Vi fandt en god løsning. Det var relativt udramatisk i forhold til, hvordan tingene løb af stablen.

En anden faktor er dog, at AC Horsens ikke ville satse på Ankersen. 

– Det er jo klart, at det går hånd i hånd. De satte nogle parametre op.

– Hvis man har en strategi om, at man vil spille med unge spillere, så er jeg ked af at sige, at så ryger jeg ikke ind i den kategori mere desværre. Det er forståeligt nok. Det er derfor, at løsningen er fin for mig og Horsens, og så skal vi bare komme videre derfra, siger Jakob Ankersen til Tipsbladet. 

Ankersen skiftede fra Randers FC til AC Horsens i juli 2023, og han nåede at få 33 kampe og levere scoret fem mål. 

Onsdag kan du læse anden del af interview med Ankersen, hvor han sætter ord på fremtidsplanerne.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!

Supercomputer: Gyser – her ender FC København

Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’

‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund

Raser efter Bodø/Glimt-sensation

Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’

Man Utd-stjerne hylder Amorim

Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt



TOPNYHED

Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup

‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’

Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’

Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’

Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

AGF-profil ramt af synsforstyrrelser

Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger

Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber

Yoram Zague sigtet i Danmark

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?

Høgh hyldes af UEFA

Kærlige beskeder vælter ind

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte

Medie peger på FC København

Sæsonens hurtigste hattrick

Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’

Rejser til Danmark for FC København-stjerne



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Sepp Piontek er død

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

OB straffer angriber

Manden der fik Danmark til at vinde er død

Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen

I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’

Morten Olsen mindes Sepp Piontek

Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’

Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften

Arsenal skuffer mod bundprop

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt

UEFA med ny stor FC København-straf

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’