Jakob Ankersen er færdig i AC Horsens.
På Deadline Day kunne AC Horsens nemlig meddele, at den tidligere Superliga-spiller havde fået ophævet kontrakten.
Nu taler 33-årige Ankersen ud om Horsens-exittet. Det gør han i et interview med Tipsbladet.
Det er jeg bestemt ikke tilfreds med.
Jakob AnkersenTidligere AC Horsens-spiller
– Det har jeg det helt fint med. Det var en gensidig ophævelse, og vi var enige om, hvad der skulle ske. Så det var ganske udramastisk og en respektfuld forhandling.
Hvordan vil du beskrive din tid i Horsens?
– Den var i mange henseender kaotisk. Da jeg ophævede, sad der kun fire-fem spillere tilbage, og vi har været sammen i et års tid. Der er sket en enorm stor udskiftning hos ledere, trænere og spillere.
– Der har også været et svært miljø at præstere i, da der hele tiden har været omskiftelige omstændigheder, som gør, at det er svært at regne ud, hvad det næste kommer til at ske.
Hvordan har det påvirket dig?
– Jeg har været igennem noget lignende før, så det har ikke i den henseende påvirket mig. Jeg synes dog, at det var svært at præstere i, fordi der har været tre forskellige trænere på kort tid. Der er en sportschef, der er blevet skiftet. Alt er stort set blevet lavet om.
– Når du laver ting om, er der også en lavine af ting, der bliver lavet om i forhold til formation og struktur. Det er svært at navigere i. Det var svært at præstere, men det er, hvad det er. I den her verden kan det gå lynhamrende stærkt, og man skal være klar til at omstille sig.
Artiklen fortsætter under billedet.

Bestemt ikke tilfreds
Når Ankersen ser tilbage på det spillemæssige i Horsens, så er det med tommelfingeren ned ad.
– Det er klart, at man kan altid brække nogle dele ned og sige, at man ikke lavede nok mål eller var afgørende nok. Der er dog også andre ting, som har spillet ind. Jeg nåede i Horsens at spille ufatteligt mange positioner.
– Jeg var både som sekser, otte, tier og kantspiller. Det er relativt mange positioner på et års tid. I syvende sidste ende er slutfacit på fem mål, og det er jeg bestemt ikke tilfreds med. Omvendt var der også nogle ting, der gjorde, at det var svært at præstere bedre tal, end hvad jeg gjorde.
Er du skuffet?
– Jeg er faktisk ganske afklaret med det. Det er jo ikke noget, som jeg har valgt. Da jeg kom til Horsens, var det under helt andre betingelser og vilkår. Som Esben (sportsdirektør Esben Hansen, red.) fik skrevet i farvelskrivet, så er det bare et udtryk for, at Horsens er gået en anden vej.
– Der kan jeg ikke andet sige, at det er de i deres fulde og gode ret til. Jeg har intet ondt at sige om den forhandling. Esben havde forståelse for min situation, og jeg havde det for deres situation. Vi fandt en god løsning. Det var relativt udramatisk i forhold til, hvordan tingene løb af stablen.
En anden faktor er dog, at AC Horsens ikke ville satse på Ankersen.
– Det er jo klart, at det går hånd i hånd. De satte nogle parametre op.
– Hvis man har en strategi om, at man vil spille med unge spillere, så er jeg ked af at sige, at så ryger jeg ikke ind i den kategori mere desværre. Det er forståeligt nok. Det er derfor, at løsningen er fin for mig og Horsens, og så skal vi bare komme videre derfra, siger Jakob Ankersen til Tipsbladet.
Ankersen skiftede fra Randers FC til AC Horsens i juli 2023, og han nåede at få 33 kampe og levere scoret fem mål.
Onsdag kan du læse anden del af interview med Ankersen, hvor han sætter ord på fremtidsplanerne.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: Han er tilbage
AGF smider sejren i de døende sekunder
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
TOPNYHED
AGF-fans raser over Superliga-klub
HELT VILDT
– Vidste det ikke for tre dage siden!
Her kan du se Liverpool mod Tottenham
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark
Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
EKSKLUSIVT
Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist
OPTAKT
OB – FC København
EKSKLUSIVT
Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Silkeborg IF – Vejle Boldklub
MEDIE
United overvejer disse fem managers
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
FANKLUBBEN
Han har været en åbenbaring!
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
DAGENS SPILFORSLAG
Endnu en pointdeling i Odense
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
AaB-krisen fortsætter
Tilbage efter lang pause
MEDIE