Arbejdstilsynet har været forbi: EfB retter ind

Arbejdstilsynet slog ned på især to punkter efter sine besøg hos Esbjerg fB. Nu har klubben handlet derefter.



Efter Arbejdstilsynet har været på besøg i Esbjerg fB og har slået ned på to punkter, har klubben valgt at rette ind. Det skriver JydskeVestkysten og EfB selv.

Ifølge lokalavisen, der har fået aktindsigt i Arbejdstilsynets rapport, var tilsynet på besøg i Esbjerg tre gange i august. På baggrund af det overvejede den at udstede to påbud:

  • At klubben skulle sikre, spillertruppen også var omfattet af en arbejdsmiljørepræsentant.
  • At klubben skulle sikre, at arbejdspladsvurderingen (APV) af sikkerheds- og sundhedsforholdene omfattede spillertruppen.

På sin hjemmeside skriver klubben, at den som følge af Arbejdstilsyneta rapport har valgt en arbejdsmiljørepræsentant til “samtlige organisatoriske områder”, altså også spillertruppen.

Derudover har klubben ansat en arbejdsmiljøvirksomhed “til at foretage de obligatoriske og lovhæftede arbejdspladsvurderinger. Disse er iværksat og foretaget på samtlige organisatoriske områder”, altså også inklusiv spillertruppen.

Esbjerg fB blev den første danske fodboldklub til at få besøg af Arbejdstilsynet. Det skete, efter Spillerforeningen meldte klubben til tilsynet, fordi spiller opfattede den daværende cheftræner, Peter Hyballa, som truende og mobbende.

Hyballa endte med at sige sin stilling op, og det samme gjorde de to stabsmedlemmer, som han havde hentet med til Esbjerg. Klubben mangler stadig at finde en erstatning for assistenttræneren, der forlod EfB ved den lejlighed.

Den proces er dog i gang.







LIVE

LIVE: AGF med overraskelse fra start!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland – AGF

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Den største genistreg i Superligaen?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!