SønderjyskE nåede på transfervinduets sidste dag at hente en forstærkning i Premier League.
Man har således sikret sig den 23-årige forsvarsspiller Luka Racic i Brentford. Det oplyser begge klubber på deres hjemmesider.
– Vi får i Luka Racic en meget talentfuld spiller, som allerede har prøvet en del i sin karriere. Han er blevet skolet godt i FC København og har udviklet sig yderligere i engelsk fodbold, siger sportsdirektør Esben Hansen
– I foråret spillede han fast for HB Køge, så han kender NordicBet Ligaen og de udfordringer, der venter, og han vil med det samme blive en integreret del af truppen. Vi er glade for, at han nu er SønderjyskE-spiller, og vi glæder os til at se ham i aktion på Sydbank Park.
SønderjyskE skriver, at man har landet en aftale med ham frem til sommeren 2023, mens Brentford oplyser på deres hjemmeside, at SønderjyskE har købt ham.
Siden 2018 har han spillet i Brentford, hvor han primært har været en del af klubbens reservehold. I foråret var han udlejet til HB Køge, mens han også har våret forbi Northampton Town FC på leje.
Farvel til islænding
Der er ikke kun kommet spillere ind i SønderjyskE, de har også sagt farvel til Kristófer Kristinsson.
SønderjyskE skriver på sin hjemmeside, at man er blevet enig med islændingen om at ophæve samarbejdet. Dermed blev pokalkampen mod Kolding IF hans sidste for Haderslev-klubben.
– Vi takker Kristófer Kristinsson for indsatsen i SønderjyskE Fodbold og ønsker ham alt godt fremover, siger sportsdirektør Esben Hansen.
Kristófer Kristinsson, 23 år, nåede 28 kampe for SønderjyskE, hvor det blev til fire mål. Alle fire blev scoret i pokalturneringen.
LIVE
VM-LIVE: Svensk chok
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Chok: Uruguay færdige ved VM
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
MEDIE
FC København-boss i fremskredne forhandlinger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Tysklands vej til VM-finalen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM