20-årige Sebastian Clemmensen er blot i gang med sin første sæson som senior i B.93, men hvilken sæson det har været.
Han skulle lige bruge en tilvænningsperiode i efteråret, men siden Nordic Bet ligaen blev delt i to efter 22 spillerunder, har han ikke set sig tilbage.
Seks fuldtræffere har Sebastian Clemmensen leveret siden ligaen blev delt i et nedryknings- og oprykningsspil. Det er med længder flest scoringer af alle i NordicBet Ligaen i samme periode.
Det viser tal, som Tipsbladet har indsamlet via Opta.
Flere spillere har leveret tre scoringer, men det har Sebastian Clemmensen altså gjort dobbelt så godt. Senest var han på pletten i 7-1-ydmygelsen af HB Køge, hvor han noterede sig for to scoringer og en assist i en kamp, som matematisk sikrede B.93 endnu en sæson i NordicBet Ligaen.
Desuden viser tallene fra Opta, at Sebastian Clemmensen har noteret sig for tredjeflest afslutninger i de seneste syv spillerunder med 23. Adrian Justinussen og Sebastian Pingel – begge fra Hillerød – har henholdsvis 27 og 33.
B.93-angriberen rammer bare kassen på 56 procent af sine afslutninger, mens det kun er en tredjedel af Hillerød-duoens afslutninger, der er indenfor målrammen.
Sådanne tal er selvsagt noget, der får større klubber til at spærre øjnene op, og det er bestemt ikke usandsynligt, hvis angriberens navn begynder at blive noteret ned rundt omkring i både ind- og udland.
Skarpretteren har i hvert fald gang i en rigtig god debutsæson som senior, hvor det i alt er blevet til 13 scoringer og tre assister i 27 kampe. Der resterer tre spillerunder af NordicBet Ligaen, hvor han har mulighed for at udbygge sin imponerende stime.
Sebastian Clemmensen har desuden tonganske rødder og var tidligere på året udtaget til deres U23-landshold, som spillede tre kampe i de Forenede Arabiske Emirater.
Angriberen, der tidligere har spillet på akademiet i FCK, underskrev sidste år en kontraktforlængelse med B.93 frem til sommeren 2026.
I afspilleren ovenfor kan du se Sebastian Clemmensens to scoringer fra 7-1-sejren over HB Køge.
LIVE
LIVE: SIF-fans tilbageholdt efter OB-opgør
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
Randers skaber luft til stregen trods tidligt rødt
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
Stort skridt mod overlevelse – Silkeborg slår OB
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
10. gang i træk
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
MEDIE