20-årige Sebastian Clemmensen er blot i gang med sin første sæson som senior i B.93, men hvilken sæson det har været.
Han skulle lige bruge en tilvænningsperiode i efteråret, men siden Nordic Bet ligaen blev delt i to efter 22 spillerunder, har han ikke set sig tilbage.
Seks fuldtræffere har Sebastian Clemmensen leveret siden ligaen blev delt i et nedryknings- og oprykningsspil. Det er med længder flest scoringer af alle i NordicBet Ligaen i samme periode.
Det viser tal, som Tipsbladet har indsamlet via Opta.
Flere spillere har leveret tre scoringer, men det har Sebastian Clemmensen altså gjort dobbelt så godt. Senest var han på pletten i 7-1-ydmygelsen af HB Køge, hvor han noterede sig for to scoringer og en assist i en kamp, som matematisk sikrede B.93 endnu en sæson i NordicBet Ligaen.
Desuden viser tallene fra Opta, at Sebastian Clemmensen har noteret sig for tredjeflest afslutninger i de seneste syv spillerunder med 23. Adrian Justinussen og Sebastian Pingel – begge fra Hillerød – har henholdsvis 27 og 33.
B.93-angriberen rammer bare kassen på 56 procent af sine afslutninger, mens det kun er en tredjedel af Hillerød-duoens afslutninger, der er indenfor målrammen.
Sådanne tal er selvsagt noget, der får større klubber til at spærre øjnene op, og det er bestemt ikke usandsynligt, hvis angriberens navn begynder at blive noteret ned rundt omkring i både ind- og udland.
Skarpretteren har i hvert fald gang i en rigtig god debutsæson som senior, hvor det i alt er blevet til 13 scoringer og tre assister i 27 kampe. Der resterer tre spillerunder af NordicBet Ligaen, hvor han har mulighed for at udbygge sin imponerende stime.
Sebastian Clemmensen har desuden tonganske rødder og var tidligere på året udtaget til deres U23-landshold, som spillede tre kampe i de Forenede Arabiske Emirater.
Angriberen, der tidligere har spillet på akademiet i FCK, underskrev sidste år en kontraktforlængelse med B.93 frem til sommeren 2026.
I afspilleren ovenfor kan du se Sebastian Clemmensens to scoringer fra 7-1-sejren over HB Køge.

Har underskrevet hemmelig kontrakt

Genistreg, Neestrup – er du vimmer, han var god!

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

‘Så bliver Mr. Cooper sur’

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Medier revser stjerner efter storsejr i København

Napoli-stjernes interview chokerer

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Stort talent på besøg i Danmark

Michael Laudrup: ‘Det er helt udelukket’

Sammenligner Champions League-helt med Dolberg

‘Jeg mistede halvandet år’

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Tog ordet i Brøndby: ‘Man dræber det’

Stort samtaleemne – her er Achouris svar

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Så du det? FCK-stjerner forklarer

Bekræfter Brøndby-forhandlinger

Afsløring: FCN forlænger med stjernen Yirenkyi

‘Han er langt fra den spiller, FCK håbede på’

Nedlagde FCK: ‘Vi vil spille attraktivt’

Tidligere FCK-back i voldsomt uheld

Ryster på hovedet: ‘Fuldstændig vanvittigt!’

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Her er Carlos Zecas nye job

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Sender danske landshold på arbejde i ny turnering

Skidt nyt for Oscar Højlund

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

Brøndby afvist – Benjamin Schmedes giver status

Nedtur for Højlund

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

‘Jeg er ked af at sige det her’

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Medier fremhæver FC Midtjylland-mareridt

‘Vi tabte kampen på syv minutter’

Gudinde straffer slaver

Hjulmand og Leverkusen ydmyget

Arsenal holder legestue i Champions League

Dortmund gør det onde ved FCK

Dropper kontroversiel Barcelona-kamp

Barcelona slagter grækere

FCK-boss svarer på Jacob Neestrups opråb

Dortmund-boss med klar besked om Moukoko

Sådan starter FC København mod Dortmund

Stort FCK-gennembrud? ‘Et naturtalent’

Real Madrid-chef er på vagt
