Dansk klub jagter sensationer: Hvorfor ikke os?

Hvidovre IF jagter både oprykning til Superligaen og en semifinaleplads i pokalturneringen. Det til trods for at spillerne er på deltid i klubben.



For at sige det ligeud: Det går skidegodt for Hvidovre IF.

Klubben består udelukkende af deltidsspillere, omend der er nogle prominente navne iblandt, men de er i toppen af 1. division og altså i spil til en oprykning til Superligaen. Det er noget af en omvæltning i forhold til sidste sæson, hvor klubben var en del af den nedre halvdel af NordicBet Ligaen.

Derfor kan man også lade sig rive lidt med af succesen. Det erkender den mangeårige Superliga-spiller Kim Aabech, der nu er en af profilerne i Hvidovre IF.

– Det gør man da. Vi vil jo alle sammen spille i det sjove selskab, og det er Superligaen. Så er det ligemeget, om man er Fremad Amager, Hvidovre eller Helsingør: Alle vil rykke op. Det er målet. Ellers kan vi ligeså godt stoppe med at spille fodbold, siger Kim Aabech til tipsbladet.dk og tilføjer:

– Det er klart, at man som deltidshold har som førsteprioritet at klare skærene og overleve, men jeg synes, når jeg kigger på vores hold og vores spillere, så tænker jeg, hvorfor skal vi ikke kunne være med i toppen?

I weekenden skal 1. divisionsmandskabet også møde SønderjyskE i den første af to kvartfinaler, hvor de skal kæmpe om en plads i semifinalen af Sydbank Pokalen. Og det er ikke en opgave, der kommer i anden række. 

– Det fylder jo sindssygt meget, og det er fedt, at kampene kommer efter halvåret med 1. division er slut. Vi spiller vores sidste ligakamp torsdag og møder SønderjyskE i de kommende to weekender, så vi har ikke nogle kampe indimellem. Vi kan fokusere fuldt ud på dem, og vi skal bare videre. Vi er så tæt på at gå videre, som et 1. divisionshold kan være, så vi skal da gå hele vejen, siger Kim Aabech.

Netop modstanderen gør det også til en lidt mere interessant kamp for Hvidovre. SønderjyskE roder nemlig rundt i bunden af Superligaen, så det er en god test for 1. divisionsklubben, der har drømme om en oprykning til den bedste række.

– Det er det helt sikkert. Man har også den tanke, at hvis vi nu var så heldige at rykke op, så er det jo for eksempel et hold som den, at man skal måle sig lidt med. De ligger nede i bunden og har det lidt svært. Det er et meget godt match, så vi skal nok ikke ud og tabe 10-0 til dem, for så tror jeg ikke, at vi skal rykke op til sommer, lyder det med et grin fra offensivspilleren.

Og til trods for at SønderjyskE er formsvage, mens Hvidovre IF omvendt er formstærke, holder Kim Aabech benene på jorden.

– Vi er underdogs. Vi skal jo møde et Superliga-hold, der trods alt har prøvet rigtig mange af de her kampe, hvor man har kniven for struben.

– Den hedder ikke 80-20 til SønderjyskE, men jeg synes stadigvæk, at de har nogle fine spillere med en del år i Superligaen, og vi er et deltidshold og kommer fra arbejde og sådan noget. Den hedder måske 65-35, så jeg vil sige, at vi stadig har en god chance for at gå videre, lyder vurderingen fra den 38-årige profil.

Spurgt om årsagen til klubbens succes, peger Kim Aabech blandt andet på kontinuitet og en god blanding af erfarne og unge spillere. Truppen tæller således tidligere Superliga-spillere som Daniel Stenderup, Matti Lund Nielsen og Martin Spelmann.

Og deres indtog i klubben har været afgørende.

– Det gør jo rigtig meget. Vi har jo Daniel Stenderup i midterforsvaret, som bare bliver bedre og bedre. Kæmpe cadeau til ham. Han har virkelig samlet det her hold og vist sig som en styrmand. Matti Lund havde i starten lidt problemer med at finde fodfæste og sætte sit præg på truppen, men har gjort det fremragende i de seneste kampe, han har spillet.

– Spelmann er, som vi kender ham, og han kan gå ind og smadre løs, men har desværre været skadet i den seneste måneds tid. Han er en spiller, som arbejder 100 procent for holdet. Det er en fornøjelse at se, at han ikke har mistet sulten, selvom han er i 30’erne. Det er det, der gør det så fedt at spille i Hvidovre: Om man er 19 eller 38 år, så brænder vi alle for fodbolden og elsker at være her, slutter Kim Aabech.

Hvidvore IF spiller søndag mod SønderjyskE i den første kvartfinale. Der er kampstart 12.30.  





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

Monstersalg: FC København-boss jubler

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Iran kommer med krav før VM



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Barcelona – Real Madrid

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Hjulmand og co. taber stort skridt

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

De er tilbage i Superligaen

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Medie: Køber Højlund for 330 millioner



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?

Osula til storklub for vildt millionbeløb?