For at sige det ligeud: Det går skidegodt for Hvidovre IF.
Klubben består udelukkende af deltidsspillere, omend der er nogle prominente navne iblandt, men de er i toppen af 1. division og altså i spil til en oprykning til Superligaen. Det er noget af en omvæltning i forhold til sidste sæson, hvor klubben var en del af den nedre halvdel af NordicBet Ligaen.
Derfor kan man også lade sig rive lidt med af succesen. Det erkender den mangeårige Superliga-spiller Kim Aabech, der nu er en af profilerne i Hvidovre IF.
– Det gør man da. Vi vil jo alle sammen spille i det sjove selskab, og det er Superligaen. Så er det ligemeget, om man er Fremad Amager, Hvidovre eller Helsingør: Alle vil rykke op. Det er målet. Ellers kan vi ligeså godt stoppe med at spille fodbold, siger Kim Aabech til tipsbladet.dk og tilføjer:
– Det er klart, at man som deltidshold har som førsteprioritet at klare skærene og overleve, men jeg synes, når jeg kigger på vores hold og vores spillere, så tænker jeg, hvorfor skal vi ikke kunne være med i toppen?
I weekenden skal 1. divisionsmandskabet også møde SønderjyskE i den første af to kvartfinaler, hvor de skal kæmpe om en plads i semifinalen af Sydbank Pokalen. Og det er ikke en opgave, der kommer i anden række.
– Det fylder jo sindssygt meget, og det er fedt, at kampene kommer efter halvåret med 1. division er slut. Vi spiller vores sidste ligakamp torsdag og møder SønderjyskE i de kommende to weekender, så vi har ikke nogle kampe indimellem. Vi kan fokusere fuldt ud på dem, og vi skal bare videre. Vi er så tæt på at gå videre, som et 1. divisionshold kan være, så vi skal da gå hele vejen, siger Kim Aabech.
Netop modstanderen gør det også til en lidt mere interessant kamp for Hvidovre. SønderjyskE roder nemlig rundt i bunden af Superligaen, så det er en god test for 1. divisionsklubben, der har drømme om en oprykning til den bedste række.
– Det er det helt sikkert. Man har også den tanke, at hvis vi nu var så heldige at rykke op, så er det jo for eksempel et hold som den, at man skal måle sig lidt med. De ligger nede i bunden og har det lidt svært. Det er et meget godt match, så vi skal nok ikke ud og tabe 10-0 til dem, for så tror jeg ikke, at vi skal rykke op til sommer, lyder det med et grin fra offensivspilleren.
Og til trods for at SønderjyskE er formsvage, mens Hvidovre IF omvendt er formstærke, holder Kim Aabech benene på jorden.
– Vi er underdogs. Vi skal jo møde et Superliga-hold, der trods alt har prøvet rigtig mange af de her kampe, hvor man har kniven for struben.
– Den hedder ikke 80-20 til SønderjyskE, men jeg synes stadigvæk, at de har nogle fine spillere med en del år i Superligaen, og vi er et deltidshold og kommer fra arbejde og sådan noget. Den hedder måske 65-35, så jeg vil sige, at vi stadig har en god chance for at gå videre, lyder vurderingen fra den 38-årige profil.
Spurgt om årsagen til klubbens succes, peger Kim Aabech blandt andet på kontinuitet og en god blanding af erfarne og unge spillere. Truppen tæller således tidligere Superliga-spillere som Daniel Stenderup, Matti Lund Nielsen og Martin Spelmann.
Og deres indtog i klubben har været afgørende.
– Det gør jo rigtig meget. Vi har jo Daniel Stenderup i midterforsvaret, som bare bliver bedre og bedre. Kæmpe cadeau til ham. Han har virkelig samlet det her hold og vist sig som en styrmand. Matti Lund havde i starten lidt problemer med at finde fodfæste og sætte sit præg på truppen, men har gjort det fremragende i de seneste kampe, han har spillet.
– Spelmann er, som vi kender ham, og han kan gå ind og smadre løs, men har desværre været skadet i den seneste måneds tid. Han er en spiller, som arbejder 100 procent for holdet. Det er en fornøjelse at se, at han ikke har mistet sulten, selvom han er i 30’erne. Det er det, der gør det så fedt at spille i Hvidovre: Om man er 19 eller 38 år, så brænder vi alle for fodbolden og elsker at være her, slutter Kim Aabech.
Hvidvore IF spiller søndag mod SønderjyskE i den første kvartfinale. Der er kampstart 12.30.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
TOPNYHED
Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob
TIPSBLADETS DOM
Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!
‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard
NYHEDER
Jønsson: Til sommer vender jeg hjem til Danmark
Afslører nye detaljer om Thomas Franks fyring
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
TRANSFER
Klart svar om Brøndby-afsked – her er købsoptionen
Tullberg med uventet ros: Helt outstanding!
HELT VILDT
Utroligt: Brøndby må glæde sig
NYHEDER
Danmark indleder med et brag mod Norge
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
MEDIE
Bud landet: Dansker i sen transfer?
NYHEDER
Tøfting revser: ‘Høvl den væk’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
Arteta er utilfreds med disciplinen
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
EKSKLUSIVT
Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
TOPNYHED
Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou
NYHEDER
Snestorm kan udfordre OB
NYHEDER
Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’
TIPSBLADET SPECIAL
Nations League: Her er Danmarks dødspulje
Her er Danmarks Nations League-pulje!
TOPNYHED
Derfor var Moukoko vraget
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
NYHEDER
United-ejer giver offentlig undskyldning
NYHEDER
Afviser Anderlecht
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkeløshed i Østjylland
Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’
Thomas Tuchel laver ny aftale
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
EKSKLUSIVT
Hård dom: Kuldsejlet forhold
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
Sean Dyche fyret
Liverpool tager smal sejr
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
INTERVIEW
