Esbjerg har sagt farvel til nogle af klubbens helt store måslugere den seneste tid.
Først var det Mathias Jørgensen, der blev sendt til AaB i vinter, og senest er både Elias Sørensen og Emil Holten blevet solgt i dette transfervindue til henholdsvis Portsmouth og Elfsborg.
Og hvem skal så sende bolden i netmaskerne for vestjyderne?
Esbjergs direktør Jens Hammer tror på, at resten af truppen kan træde til i Sørensen og Holtens fravær.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Jeg har ikke noget imod, at målene bliver fordelt lidt ud over både midtbanen og bagkæden. Så skal man jo huske, at der kommer andre ind, når man tager to ud. Det er jo ikke sådan, at vi spiller med ni mand på banen.
– Vi synes selv, at vi har folk på holdet, der kan vokse med opgaven. Vi er ikke i tvivl om, at vi har et kompetitivt hold, der kan sagtens kan være med i Nordic Bet-ligaen.
Og selvom direktøren er fortrøstningsfuld omkring truppens styrke, lægger han ikke skjul på, at de holder et vågent øje på markedet.
– Vi er jo også stadig i markedet for at se, om vi kan finde en angriber og en kant. Vi kigger i vores netværk, og det er mestendels i Danmark.
Kigger I også mod Superligaen i forhold til lejeaftaler?
– Der er mange dygtige spillere i Superliga-trupperne, der ikke får så meget spilletid. Det kunne godt være interessant.
Esbjerg-bossen tror og håber på, at det vestjyske hold kan vende tilbage til Superligaen efter mange års fravær.
– Vi har et rigtig godt og ungt hold, som vi skal bygge videre på. Og så tror vi på, at vi henover nogle sæsoner godt kan komme i Superligaen igen. Det tror vi sagtens kan lade sig gøre, afslutter Jens Hammer.
Skal de blå- og hvidstribede dog gøre sig nogle forhåbninger om at rykke op i indeværende sæson, skal de til at skrabe nogle point sammen.
Efter fire kampe er det nemlig kun blevet til tre af slagsen. Det skal hertil nævnes, at de har mødt svære modstandere i form af Hobro, OB, Horsens og Fredericia.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Bayern München laver vildt comeback
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Oddset styrtdykker
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
TOPNYHED