Elias Sørensen skifter til Portsmouth

Esbjerg bekræfter, at man har solgt Elias Sørensen til Portsmouth.



Elias Sørensen fortsætter karrieren i engelsk fodbold. 

Allerede i tirsdags kunne Tipsbladet afsløre, at der blot manglede de sidste detaljer, før den danske bomber kunne kalde sig Portsmouth-spiller. 

Og nu er handlen så kommet i stand. 

Det oplyser Esbjerg på deres hjemmeside fredag. 

Prisen ligger ifølge Tipsbladets oplysninger mellem 2 og 3 millioner kroner. 

Elias Sørensen har scoret mål på samlebånd i Esbjerg, siden han i 2021 vendte hjem til dansk fodbold efter et ophold i England, og cheftræner Lars Lungi Sørensen takker angriberen for indsatsen de seneste sæsoner. 

– Der er ingen tvivl om, at Elias Sørensen efterlader et stort tomrum på vores mandskab. Det siger sig selv, så på den måde er det naturligvis ærgerligt, vi skal sige farvel til ham nu. Elias er en topprofessionel fyr, som har gjort stor forskel for EfB både på og uden for banen, men fodbold er også forretning, så da Portsmouth kom på banen og indfriede vores betingelser, og han samtidig selv var interesseret i at prøve sig af på højere niveau, vurderede vi det, som den bedste, samlede løsning for EfB. Vi ønsker Elias held og lykke fremover, og håber, han fortsætter med at score mange mål i England, fortæller Lars Lungi Sørensen på Esbjergs hjemmeside.

Men nu vender han så snuden mod de britiske øer igen, hvor han fremover skal tørne ud for Portsmouth i Championship. 

Angriberen er selv glad for sin tid i Vestjylland. 

– Jeg har haft tre virkelig gode år i EfB, og har elsket at være en del af klubben hver eneste dag i både medvind og modvind. Det var her, jeg fik mit gennembrud som seniorspiller, så klubben vil altid betyde meget for mig, og derfor er jeg også glad for, jeg har været med til at skubbe EfB i den rigtige retning, for jeg mener, holdet står et godt sted nu.

Den sydengelske klub har huset mange store angrebslegender gennem tiden – blandt andet Peter Crouch og Jermain Defoe.





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Viborg FF – Brøndby IF

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

FC København – OB

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent