Elias Sørensen fortsætter karrieren i engelsk fodbold.
Allerede i tirsdags kunne Tipsbladet afsløre, at der blot manglede de sidste detaljer, før den danske bomber kunne kalde sig Portsmouth-spiller.
Og nu er handlen så kommet i stand.
Det oplyser Esbjerg på deres hjemmeside fredag.
Prisen ligger ifølge Tipsbladets oplysninger mellem 2 og 3 millioner kroner.
Elias Sørensen har scoret mål på samlebånd i Esbjerg, siden han i 2021 vendte hjem til dansk fodbold efter et ophold i England, og cheftræner Lars Lungi Sørensen takker angriberen for indsatsen de seneste sæsoner.
– Der er ingen tvivl om, at Elias Sørensen efterlader et stort tomrum på vores mandskab. Det siger sig selv, så på den måde er det naturligvis ærgerligt, vi skal sige farvel til ham nu. Elias er en topprofessionel fyr, som har gjort stor forskel for EfB både på og uden for banen, men fodbold er også forretning, så da Portsmouth kom på banen og indfriede vores betingelser, og han samtidig selv var interesseret i at prøve sig af på højere niveau, vurderede vi det, som den bedste, samlede løsning for EfB. Vi ønsker Elias held og lykke fremover, og håber, han fortsætter med at score mange mål i England, fortæller Lars Lungi Sørensen på Esbjergs hjemmeside.
Men nu vender han så snuden mod de britiske øer igen, hvor han fremover skal tørne ud for Portsmouth i Championship.
Angriberen er selv glad for sin tid i Vestjylland.
– Jeg har haft tre virkelig gode år i EfB, og har elsket at være en del af klubben hver eneste dag i både medvind og modvind. Det var her, jeg fik mit gennembrud som seniorspiller, så klubben vil altid betyde meget for mig, og derfor er jeg også glad for, jeg har været med til at skubbe EfB i den rigtige retning, for jeg mener, holdet står et godt sted nu.
Den sydengelske klub har huset mange store angrebslegender gennem tiden – blandt andet Peter Crouch og Jermain Defoe.
LIVE
TransferLIVE: Vallys debuterer på dansk tv
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TOPNYHED
OB-boss: Udfordringerne blev større end gevinsten
LIVE
Superliga-LIVE: Cornelius: ‘En cola og et isbad’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
Stjerne på plads i Chelsea
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
TOPNYHED
‘Han er et af Europas største angrebstalenter’
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
INTERVIEW
FCK-træner: ‘Alle fik set det i dag’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
AGF fandt vej til comeback gennem delmål