Elias Sørensen fortsætter karrieren i engelsk fodbold.
Allerede i tirsdags kunne Tipsbladet afsløre, at der blot manglede de sidste detaljer, før den danske bomber kunne kalde sig Portsmouth-spiller.
Og nu er handlen så kommet i stand.
Det oplyser Esbjerg på deres hjemmeside fredag.
Prisen ligger ifølge Tipsbladets oplysninger mellem 2 og 3 millioner kroner.
Elias Sørensen har scoret mål på samlebånd i Esbjerg, siden han i 2021 vendte hjem til dansk fodbold efter et ophold i England, og cheftræner Lars Lungi Sørensen takker angriberen for indsatsen de seneste sæsoner.
– Der er ingen tvivl om, at Elias Sørensen efterlader et stort tomrum på vores mandskab. Det siger sig selv, så på den måde er det naturligvis ærgerligt, vi skal sige farvel til ham nu. Elias er en topprofessionel fyr, som har gjort stor forskel for EfB både på og uden for banen, men fodbold er også forretning, så da Portsmouth kom på banen og indfriede vores betingelser, og han samtidig selv var interesseret i at prøve sig af på højere niveau, vurderede vi det, som den bedste, samlede løsning for EfB. Vi ønsker Elias held og lykke fremover, og håber, han fortsætter med at score mange mål i England, fortæller Lars Lungi Sørensen på Esbjergs hjemmeside.
Men nu vender han så snuden mod de britiske øer igen, hvor han fremover skal tørne ud for Portsmouth i Championship.
Angriberen er selv glad for sin tid i Vestjylland.
– Jeg har haft tre virkelig gode år i EfB, og har elsket at være en del af klubben hver eneste dag i både medvind og modvind. Det var her, jeg fik mit gennembrud som seniorspiller, så klubben vil altid betyde meget for mig, og derfor er jeg også glad for, jeg har været med til at skubbe EfB i den rigtige retning, for jeg mener, holdet står et godt sted nu.
Den sydengelske klub har huset mange store angrebslegender gennem tiden – blandt andet Peter Crouch og Jermain Defoe.
LIVE
LIVE: Aarhus i ekstase – se de vilde billeder
Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
HELT VILDT
Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
EKSKLUSIVT
Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Lyngbys oprykningsfest spoleret til sidst
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
AVIS
Færdig i Real Madrid
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
Mainoo-drøn afblæste Liverpool-comeback
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
MEDIE