Elias Sørensen skifter til Portsmouth

Esbjerg bekræfter, at man har solgt Elias Sørensen til Portsmouth.



Elias Sørensen fortsætter karrieren i engelsk fodbold. 

Allerede i tirsdags kunne Tipsbladet afsløre, at der blot manglede de sidste detaljer, før den danske bomber kunne kalde sig Portsmouth-spiller. 

Og nu er handlen så kommet i stand. 

Det oplyser Esbjerg på deres hjemmeside fredag. 

Prisen ligger ifølge Tipsbladets oplysninger mellem 2 og 3 millioner kroner. 

Elias Sørensen har scoret mål på samlebånd i Esbjerg, siden han i 2021 vendte hjem til dansk fodbold efter et ophold i England, og cheftræner Lars Lungi Sørensen takker angriberen for indsatsen de seneste sæsoner. 

– Der er ingen tvivl om, at Elias Sørensen efterlader et stort tomrum på vores mandskab. Det siger sig selv, så på den måde er det naturligvis ærgerligt, vi skal sige farvel til ham nu. Elias er en topprofessionel fyr, som har gjort stor forskel for EfB både på og uden for banen, men fodbold er også forretning, så da Portsmouth kom på banen og indfriede vores betingelser, og han samtidig selv var interesseret i at prøve sig af på højere niveau, vurderede vi det, som den bedste, samlede løsning for EfB. Vi ønsker Elias held og lykke fremover, og håber, han fortsætter med at score mange mål i England, fortæller Lars Lungi Sørensen på Esbjergs hjemmeside.

Men nu vender han så snuden mod de britiske øer igen, hvor han fremover skal tørne ud for Portsmouth i Championship. 

Angriberen er selv glad for sin tid i Vestjylland. 

– Jeg har haft tre virkelig gode år i EfB, og har elsket at være en del af klubben hver eneste dag i både medvind og modvind. Det var her, jeg fik mit gennembrud som seniorspiller, så klubben vil altid betyde meget for mig, og derfor er jeg også glad for, jeg har været med til at skubbe EfB i den rigtige retning, for jeg mener, holdet står et godt sted nu.

Den sydengelske klub har huset mange store angrebslegender gennem tiden – blandt andet Peter Crouch og Jermain Defoe.





VM-LIVE: Slagtet af Tuchel – skal dømme England




LIVE

TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Blæst bagover af 18-årig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

AGF køber ham

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Raser over VM-tiltag

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Jagter tidligere FCK-stjerne

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Spanien – Kap Verde

Tyskland åbner med stor pligtsejr

Optakt: USA – Paraguay



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Belgien – Egypten

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’