Elias Sørensen skifter til Portsmouth

Esbjerg bekræfter, at man har solgt Elias Sørensen til Portsmouth.



Elias Sørensen fortsætter karrieren i engelsk fodbold. 

Allerede i tirsdags kunne Tipsbladet afsløre, at der blot manglede de sidste detaljer, før den danske bomber kunne kalde sig Portsmouth-spiller. 

Og nu er handlen så kommet i stand. 

Det oplyser Esbjerg på deres hjemmeside fredag. 

Prisen ligger ifølge Tipsbladets oplysninger mellem 2 og 3 millioner kroner. 

Elias Sørensen har scoret mål på samlebånd i Esbjerg, siden han i 2021 vendte hjem til dansk fodbold efter et ophold i England, og cheftræner Lars Lungi Sørensen takker angriberen for indsatsen de seneste sæsoner. 

– Der er ingen tvivl om, at Elias Sørensen efterlader et stort tomrum på vores mandskab. Det siger sig selv, så på den måde er det naturligvis ærgerligt, vi skal sige farvel til ham nu. Elias er en topprofessionel fyr, som har gjort stor forskel for EfB både på og uden for banen, men fodbold er også forretning, så da Portsmouth kom på banen og indfriede vores betingelser, og han samtidig selv var interesseret i at prøve sig af på højere niveau, vurderede vi det, som den bedste, samlede løsning for EfB. Vi ønsker Elias held og lykke fremover, og håber, han fortsætter med at score mange mål i England, fortæller Lars Lungi Sørensen på Esbjergs hjemmeside.

Men nu vender han så snuden mod de britiske øer igen, hvor han fremover skal tørne ud for Portsmouth i Championship. 

Angriberen er selv glad for sin tid i Vestjylland. 

– Jeg har haft tre virkelig gode år i EfB, og har elsket at være en del af klubben hver eneste dag i både medvind og modvind. Det var her, jeg fik mit gennembrud som seniorspiller, så klubben vil altid betyde meget for mig, og derfor er jeg også glad for, jeg har været med til at skubbe EfB i den rigtige retning, for jeg mener, holdet står et godt sted nu.

Den sydengelske klub har huset mange store angrebslegender gennem tiden – blandt andet Peter Crouch og Jermain Defoe.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

El Clásico kan afgøre det hele

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Bo Svensson med hård kritik

I dialog om Albert Grønbæk

Kræver flere hold i Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne