Dansk OL-anfører har forlænget med HB Køge

Eddi Gomes fortætter i HB Køge, hvor han har fået en etårig aftale.



Han har prøvet lidt af det hele, Eddi Gomes, og nu er han tilbage i Danmark og i klubben, hvorfra det begyndte at tage fart tilbage i 2013.

31-årige Eddi Gomes har fået forlænget sin aftale med HB Køge, så den nu løber frem til sommeren 2021. Han fik i maj en kort kontrakt med klubben, som man altså nu har valgt at forlænge.

– Eddi har et tårnhøjt topniveau, som vi ved og alle har set rækker til mere end 1. Division. Derfor er det en fornøjelse, at vi kan have ham i truppen, hvor han samtidig med, at han igen kommer i spilform, kan have en afgørende rolle i at få implementeret den indstilling og de værdier, som vi tror på skal til. Det handler om at kæmpe for hinanden, gå forrest for holdkammeraterne og først og fremmest ville vinde, siger direktør i HB Køge Per Rud til klubbens hjemmeside.

– Jeg har altid haft det sådan, at man skal gå all in i alle dueller og ville vinde alle bolde. Og kommer man i infight så skal ens holdkammerater være der for dig og have din ryg. Det er værdier, jeg har oplevet og lært her i HB Køge. Når jeg har snakket med Per Rud og Auri Skarbalius om sådan nogle ting, har vi været helt enige. Derfor var det heller ikke svært at blive enige om at fortsætte samarbejdet. Der venter hårdt arbejde forud, men jeg glæder mig til at blive klar til at spille igen. Samtidig er jeg nu der, hvor jeg føler mig klar til at spille, selvfølgelig skal formen finpudses og jeg skal have nogle træningskampe, men jeg føler selv, at jeg står skarpt og er mere eller mindre klar, siger Eddi Gomes om forlængelsen.

Eddi Gomes har prøvet lidt af hvert i sin karriere. Fra at spille 2. division til at være anfører for Danmark ved OL i 2016. Han har også spillet i Kina og tjent gode penge.

Karrieren tog som sagt fart i Køge, og han kom efterfølgende til Esbjerg og var der bare et halvt år, inden han blev solgt til Henan Jianye.

Stopperen har også fire landskampe for Guinea-Bissau på cv’et.

HB Køge spiller også NordicBet Liga i den kommende sæson.

Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis
Læs også:Efter prøvetræning: Tidligere Esbjerg-profil får ikke kontrakt i OB




Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag


Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

Superliga-LIVE: Etim sendt på bænken

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Vil ikke juble i Parken

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

– Det skal Bo Svensson være ret obs på



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

FC København – Lyngby BK

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Supercomputer: De rykker op i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!