Dansk OL-anfører har forlænget med HB Køge

Eddi Gomes fortætter i HB Køge, hvor han har fået en etårig aftale.



Han har prøvet lidt af det hele, Eddi Gomes, og nu er han tilbage i Danmark og i klubben, hvorfra det begyndte at tage fart tilbage i 2013.

31-årige Eddi Gomes har fået forlænget sin aftale med HB Køge, så den nu løber frem til sommeren 2021. Han fik i maj en kort kontrakt med klubben, som man altså nu har valgt at forlænge.

– Eddi har et tårnhøjt topniveau, som vi ved og alle har set rækker til mere end 1. Division. Derfor er det en fornøjelse, at vi kan have ham i truppen, hvor han samtidig med, at han igen kommer i spilform, kan have en afgørende rolle i at få implementeret den indstilling og de værdier, som vi tror på skal til. Det handler om at kæmpe for hinanden, gå forrest for holdkammeraterne og først og fremmest ville vinde, siger direktør i HB Køge Per Rud til klubbens hjemmeside.

– Jeg har altid haft det sådan, at man skal gå all in i alle dueller og ville vinde alle bolde. Og kommer man i infight så skal ens holdkammerater være der for dig og have din ryg. Det er værdier, jeg har oplevet og lært her i HB Køge. Når jeg har snakket med Per Rud og Auri Skarbalius om sådan nogle ting, har vi været helt enige. Derfor var det heller ikke svært at blive enige om at fortsætte samarbejdet. Der venter hårdt arbejde forud, men jeg glæder mig til at blive klar til at spille igen. Samtidig er jeg nu der, hvor jeg føler mig klar til at spille, selvfølgelig skal formen finpudses og jeg skal have nogle træningskampe, men jeg føler selv, at jeg står skarpt og er mere eller mindre klar, siger Eddi Gomes om forlængelsen.

Eddi Gomes har prøvet lidt af hvert i sin karriere. Fra at spille 2. division til at være anfører for Danmark ved OL i 2016. Han har også spillet i Kina og tjent gode penge.

Karrieren tog som sagt fart i Køge, og han kom efterfølgende til Esbjerg og var der bare et halvt år, inden han blev solgt til Henan Jianye.

Stopperen har også fire landskampe for Guinea-Bissau på cv’et.

HB Køge spiller også NordicBet Liga i den kommende sæson.

Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis
Læs også:Efter prøvetræning: Tidligere Esbjerg-profil får ikke kontrakt i OB





Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Forventer rekord i Superliga-klub

Han bestemmer det hele

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

– Han har en “grim” side

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Sort uheld’ i Viborg

Smadrer transferrekord

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Er han løsningen i AGF?

Spændende transfermelding om Maxsø

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’