Drama? Retov uenig i fyring

Martin Retov var ikke enig i fyringen af sin assistent, Jimmy Brinksby. Det fortæller Esben Hansen til Viaplay.



Investeringerne er store i AC Horsens.

1. divisionsklubben har sat alt på ét bræt for at opnå oprykning til Superligaen i denne sæson.

På banen er der blevet hentet prominente navne, som flere klubber fra landets bedste række formentlig ville slikke sig om munden over for at tilføje til deres trup. Alligevel er de en smule efter oprykningspladserne, som OB og FC Fredericia sidder på.

Derfor blev der i vinter blandt andet luet ud i teamet omkring førsteholdet, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev Jimmy Brinksby fyret som assistenttræner til Martin Retov uden cheftrænerens vidende, hvilket har skabt uro i klubben. Dette var med til at skabe fanprotester i weekenden, hvor ‘Den Gule Fare’s fans havde medbragt bannere, der stillede spørgsmålstegn ved Esben Hansens rolle i klubben, da det virker, som om han gerne vil være chefen for det hele.

I et interview til Viaplay Sport News fortæller sportsdirektøren, hvorfor Jimmy Brinksby, der var udpeget af holdets cheftræner, Martin Retov, blev fyret.

– Jimmy er super kompetent. Det har også vist sig efterfølgende, hvor han har fået et job i en af vores konkurrerende klubber (Hillerød, red.). Grunden til, at Jimmy ikke er her mere, er, som vi også kommunikerede dengang, at der var nogle ting i samarbejdet med ham, hvor han i forhold til den overordnede strategi ikke var det rigtige ‘fit’.

– Men Jimmy var en populær kollega i AC Horsens og en kompetent analytiker. Vores analyse var, at det ikke passede som fod i hose i det, vi gerne vil, og derfor er han ikke i klubben længere, siger Esben Hansen til Viaplay.

Fyringen var ikke Martin Retovs idé. Sportsdirektøren bekræfter, at den tidligere Brøndby-assistent heller ikke var enig i beslutningen om, at Jimmy Brinksby skulle forlade den østjyske klub.

– Nej, det var Martin ikke, og det er egentlig også okay, fordi hvis man tager et skridt tilbage igen, så er rollefordelingen i den her klub, at det er mit ansvar at sætte det hold omkring holdet, der er det bedste til at opnå de mål, der er for AC Horsens.

– Bestyrelsen har en anden rolle, og Martin har en tredje rolle, og det prøver vi efter bedste formåen at udfylde, hvilket også var tilfældet der og i alle de beslutninger, vi tager. Længere er den egentlig ikke.

AC Horsens tabte forårets første kamp i 1. division, da de smed en føring til oprykkerne fra FC Roskilde. Dermed er de fortsat seks point efter FC Fredericia, der indtager ligaens andenplads.

Du kan se hele interviewet med Esben Hansen i videoen over artiklen.





LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Det kan ske mandag i FC København

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

AGF var klar med rekordbeløb

Brøndby præsenterer ny profil

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel