Investeringerne er store i AC Horsens.
1. divisionsklubben har sat alt på ét bræt for at opnå oprykning til Superligaen i denne sæson.
På banen er der blevet hentet prominente navne, som flere klubber fra landets bedste række formentlig ville slikke sig om munden over for at tilføje til deres trup. Alligevel er de en smule efter oprykningspladserne, som OB og FC Fredericia sidder på.
Derfor blev der i vinter blandt andet luet ud i teamet omkring førsteholdet, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev Jimmy Brinksby fyret som assistenttræner til Martin Retov uden cheftrænerens vidende, hvilket har skabt uro i klubben. Dette var med til at skabe fanprotester i weekenden, hvor ‘Den Gule Fare’s fans havde medbragt bannere, der stillede spørgsmålstegn ved Esben Hansens rolle i klubben, da det virker, som om han gerne vil være chefen for det hele.
I et interview til Viaplay Sport News fortæller sportsdirektøren, hvorfor Jimmy Brinksby, der var udpeget af holdets cheftræner, Martin Retov, blev fyret.
– Jimmy er super kompetent. Det har også vist sig efterfølgende, hvor han har fået et job i en af vores konkurrerende klubber (Hillerød, red.). Grunden til, at Jimmy ikke er her mere, er, som vi også kommunikerede dengang, at der var nogle ting i samarbejdet med ham, hvor han i forhold til den overordnede strategi ikke var det rigtige ‘fit’.
– Men Jimmy var en populær kollega i AC Horsens og en kompetent analytiker. Vores analyse var, at det ikke passede som fod i hose i det, vi gerne vil, og derfor er han ikke i klubben længere, siger Esben Hansen til Viaplay.
Fyringen var ikke Martin Retovs idé. Sportsdirektøren bekræfter, at den tidligere Brøndby-assistent heller ikke var enig i beslutningen om, at Jimmy Brinksby skulle forlade den østjyske klub.
– Nej, det var Martin ikke, og det er egentlig også okay, fordi hvis man tager et skridt tilbage igen, så er rollefordelingen i den her klub, at det er mit ansvar at sætte det hold omkring holdet, der er det bedste til at opnå de mål, der er for AC Horsens.
– Bestyrelsen har en anden rolle, og Martin har en tredje rolle, og det prøver vi efter bedste formåen at udfylde, hvilket også var tilfældet der og i alle de beslutninger, vi tager. Længere er den egentlig ikke.
AC Horsens tabte forårets første kamp i 1. division, da de smed en føring til oprykkerne fra FC Roskilde. Dermed er de fortsat seks point efter FC Fredericia, der indtager ligaens andenplads.
Du kan se hele interviewet med Esben Hansen i videoen over artiklen.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Argentinske klubber strejker
TIPSBLADETS DOM
Det er helt galt, Brøndby!
NYHEDER
Oprykker henter FCK-emne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
INTERVIEW
Deler godt Brøndby-nyt
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
‘Schmedes er under pres’
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekke tryner grækere i Leverkusen
NYHEDER
Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
INTERVIEW
– Det er lort!
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER