Investeringerne er store i AC Horsens.
1. divisionsklubben har sat alt på ét bræt for at opnå oprykning til Superligaen i denne sæson.
På banen er der blevet hentet prominente navne, som flere klubber fra landets bedste række formentlig ville slikke sig om munden over for at tilføje til deres trup. Alligevel er de en smule efter oprykningspladserne, som OB og FC Fredericia sidder på.
Derfor blev der i vinter blandt andet luet ud i teamet omkring førsteholdet, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev Jimmy Brinksby fyret som assistenttræner til Martin Retov uden cheftrænerens vidende, hvilket har skabt uro i klubben. Dette var med til at skabe fanprotester i weekenden, hvor ‘Den Gule Fare’s fans havde medbragt bannere, der stillede spørgsmålstegn ved Esben Hansens rolle i klubben, da det virker, som om han gerne vil være chefen for det hele.
I et interview til Viaplay Sport News fortæller sportsdirektøren, hvorfor Jimmy Brinksby, der var udpeget af holdets cheftræner, Martin Retov, blev fyret.
– Jimmy er super kompetent. Det har også vist sig efterfølgende, hvor han har fået et job i en af vores konkurrerende klubber (Hillerød, red.). Grunden til, at Jimmy ikke er her mere, er, som vi også kommunikerede dengang, at der var nogle ting i samarbejdet med ham, hvor han i forhold til den overordnede strategi ikke var det rigtige ‘fit’.
– Men Jimmy var en populær kollega i AC Horsens og en kompetent analytiker. Vores analyse var, at det ikke passede som fod i hose i det, vi gerne vil, og derfor er han ikke i klubben længere, siger Esben Hansen til Viaplay.
Fyringen var ikke Martin Retovs idé. Sportsdirektøren bekræfter, at den tidligere Brøndby-assistent heller ikke var enig i beslutningen om, at Jimmy Brinksby skulle forlade den østjyske klub.
– Nej, det var Martin ikke, og det er egentlig også okay, fordi hvis man tager et skridt tilbage igen, så er rollefordelingen i den her klub, at det er mit ansvar at sætte det hold omkring holdet, der er det bedste til at opnå de mål, der er for AC Horsens.
– Bestyrelsen har en anden rolle, og Martin har en tredje rolle, og det prøver vi efter bedste formåen at udfylde, hvilket også var tilfældet der og i alle de beslutninger, vi tager. Længere er den egentlig ikke.
AC Horsens tabte forårets første kamp i 1. division, da de smed en føring til oprykkerne fra FC Roskilde. Dermed er de fortsat seks point efter FC Fredericia, der indtager ligaens andenplads.
Du kan se hele interviewet med Esben Hansen i videoen over artiklen.
LIVE
LIVE: ‘Det var tortur!’
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
Snart kan det give rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Brian Riemer peger på tre årsager
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Bo Svensson skriver Superliga-historie