Drama? Retov uenig i fyring

Martin Retov var ikke enig i fyringen af sin assistent, Jimmy Brinksby. Det fortæller Esben Hansen til Viaplay.



Investeringerne er store i AC Horsens.

1. divisionsklubben har sat alt på ét bræt for at opnå oprykning til Superligaen i denne sæson.

På banen er der blevet hentet prominente navne, som flere klubber fra landets bedste række formentlig ville slikke sig om munden over for at tilføje til deres trup. Alligevel er de en smule efter oprykningspladserne, som OB og FC Fredericia sidder på.

Derfor blev der i vinter blandt andet luet ud i teamet omkring førsteholdet, og som Tipsbladet kunne afsløre, blev Jimmy Brinksby fyret som assistenttræner til Martin Retov uden cheftrænerens vidende, hvilket har skabt uro i klubben. Dette var med til at skabe fanprotester i weekenden, hvor ‘Den Gule Fare’s fans havde medbragt bannere, der stillede spørgsmålstegn ved Esben Hansens rolle i klubben, da det virker, som om han gerne vil være chefen for det hele.

I et interview til Viaplay Sport News fortæller sportsdirektøren, hvorfor Jimmy Brinksby, der var udpeget af holdets cheftræner, Martin Retov, blev fyret.

– Jimmy er super kompetent. Det har også vist sig efterfølgende, hvor han har fået et job i en af vores konkurrerende klubber (Hillerød, red.). Grunden til, at Jimmy ikke er her mere, er, som vi også kommunikerede dengang, at der var nogle ting i samarbejdet med ham, hvor han i forhold til den overordnede strategi ikke var det rigtige ‘fit’.

– Men Jimmy var en populær kollega i AC Horsens og en kompetent analytiker. Vores analyse var, at det ikke passede som fod i hose i det, vi gerne vil, og derfor er han ikke i klubben længere, siger Esben Hansen til Viaplay.

Fyringen var ikke Martin Retovs idé. Sportsdirektøren bekræfter, at den tidligere Brøndby-assistent heller ikke var enig i beslutningen om, at Jimmy Brinksby skulle forlade den østjyske klub.

– Nej, det var Martin ikke, og det er egentlig også okay, fordi hvis man tager et skridt tilbage igen, så er rollefordelingen i den her klub, at det er mit ansvar at sætte det hold omkring holdet, der er det bedste til at opnå de mål, der er for AC Horsens.

– Bestyrelsen har en anden rolle, og Martin har en tredje rolle, og det prøver vi efter bedste formåen at udfylde, hvilket også var tilfældet der og i alle de beslutninger, vi tager. Længere er den egentlig ikke.

AC Horsens tabte forårets første kamp i 1. division, da de smed en føring til oprykkerne fra FC Roskilde. Dermed er de fortsat seks point efter FC Fredericia, der indtager ligaens andenplads.

Du kan se hele interviewet med Esben Hansen i videoen over artiklen.





LIVE

LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Manchester United – Liverpool

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Melder Lindstrøm helt færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Brøndby IF – FC Nordsjælland

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Tottenham jagter choktransfer

Delaney afslører dialog

Raser over Brian Riemer-interview

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’