EfB: 20 millioner eller klubdød

EfB er i den grad truet på eksistensen. Der skal 20 millioner i kassen inden 1. september – ellers er der dømt lukning



Det er dyrt at rykke ud af Superligaen. Meget dyrt. Det har man også måttet sande i EfB, der i forvejen var økonomisk trængt. EfB-direktør Søren Poulsen forklarede mandag aften en række sponsorer og aktionærer situationens alvor på klubbens generalforsamling.

Senest i 2013 skal regnskabet i klubben give overskud, men inden man kommer så langt, skal der skaffes hele 20 millioner kroner inden 1. september

Og hvis ikke det lader sig gøre, er meldingen klar:

– Så bliver der ikke spillet fodbold herude længere, lyder det fra direktøren i følge Jydskevestkysten.

Ud over de mange penge, der skal skaffes, skal klubbens aktiekapital nedskrives med 50 procent, og samtidig skal laves en udskydelse af tilbage-betalingsfristen på det lån på 15 millioner kroner, som EfB fik i starten af året.

Lykkedes de første alvorlige udfordringer, skal der ydermere skaffes 10 millioner kroner i 2012, samt at klubben meget gerne skal rykke tilbage i Superligaen om et år

Da EfB tidligere i år fik et lån på 15 millioner kroner, hed det sig blandt andet, at der fremover skal sælges spillere hvert år for mindst syv millioner kroner, men det beløb er der nok ingen tvivl om, at EfB meget gerne vil have forhøjet. Efter nedrykningen er det indtil videre blevet til et salg af den hollandske angriber Tim Janssen til FC Midtjylland, men det har næppe kastet mange millioner af sig. Næste salg kan meget vel blive Søren Rieks, der tidligere på sommeren har fået tilladelse til at tale med en udenlandsk klub om en mulig kontrakt.

Mandag præsenterede EfB Viggo Jensen som sportschef, mens sportsdirektør Niels Erik Søndergaard blev degraderet til talentudviklingschef.





Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”




mass_sise LIVE

TransferLIVE: Ukendt dansker tilbage i Sverige

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Han bestemmer det hele

Forventer rekord i Superliga-klub

‘Horsens var et helvede’

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– Han har en “grim” side

Irriteret over Rajovic-snak: I kan pege på mig

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Smadrer transferrekord

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Thomas Frank: De vinder VM

‘Sort uheld’ i Viborg

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Spændende transfermelding om Maxsø

Dansk klub har lagt hele strategien om

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Er han løsningen i AGF?

Afsløring: Oscar Buch prøver sig af i Strømsgodset

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer