Det er dyrt at rykke ud af Superligaen. Meget dyrt. Det har man også måttet sande i EfB, der i forvejen var økonomisk trængt. EfB-direktør Søren Poulsen forklarede mandag aften en række sponsorer og aktionærer situationens alvor på klubbens generalforsamling.
Senest i 2013 skal regnskabet i klubben give overskud, men inden man kommer så langt, skal der skaffes hele 20 millioner kroner inden 1. september
Og hvis ikke det lader sig gøre, er meldingen klar:
– Så bliver der ikke spillet fodbold herude længere, lyder det fra direktøren i følge Jydskevestkysten.
Ud over de mange penge, der skal skaffes, skal klubbens aktiekapital nedskrives med 50 procent, og samtidig skal laves en udskydelse af tilbage-betalingsfristen på det lån på 15 millioner kroner, som EfB fik i starten af året.
Lykkedes de første alvorlige udfordringer, skal der ydermere skaffes 10 millioner kroner i 2012, samt at klubben meget gerne skal rykke tilbage i Superligaen om et år
Da EfB tidligere i år fik et lån på 15 millioner kroner, hed det sig blandt andet, at der fremover skal sælges spillere hvert år for mindst syv millioner kroner, men det beløb er der nok ingen tvivl om, at EfB meget gerne vil have forhøjet. Efter nedrykningen er det indtil videre blevet til et salg af den hollandske angriber Tim Janssen til FC Midtjylland, men det har næppe kastet mange millioner af sig. Næste salg kan meget vel blive Søren Rieks, der tidligere på sommeren har fået tilladelse til at tale med en udenlandsk klub om en mulig kontrakt.
Mandag præsenterede EfB Viggo Jensen som sportschef, mens sportsdirektør Niels Erik Søndergaard blev degraderet til talentudviklingschef.
LIVE
VM-LIVE: Nægtet indrejse i Canada
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Friday Etim
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
NYHEDER
Superliga-spiller åben for transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TIPSBLADET SPECIAL
VM-powerranking: En guddommelig præstation
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
OPTAKT
Brasilien – Haiti
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke