Det er dyrt at rykke ud af Superligaen. Meget dyrt. Det har man også måttet sande i EfB, der i forvejen var økonomisk trængt. EfB-direktør Søren Poulsen forklarede mandag aften en række sponsorer og aktionærer situationens alvor på klubbens generalforsamling.
Senest i 2013 skal regnskabet i klubben give overskud, men inden man kommer så langt, skal der skaffes hele 20 millioner kroner inden 1. september
Og hvis ikke det lader sig gøre, er meldingen klar:
– Så bliver der ikke spillet fodbold herude længere, lyder det fra direktøren i følge Jydskevestkysten.
Ud over de mange penge, der skal skaffes, skal klubbens aktiekapital nedskrives med 50 procent, og samtidig skal laves en udskydelse af tilbage-betalingsfristen på det lån på 15 millioner kroner, som EfB fik i starten af året.
Lykkedes de første alvorlige udfordringer, skal der ydermere skaffes 10 millioner kroner i 2012, samt at klubben meget gerne skal rykke tilbage i Superligaen om et år
Da EfB tidligere i år fik et lån på 15 millioner kroner, hed det sig blandt andet, at der fremover skal sælges spillere hvert år for mindst syv millioner kroner, men det beløb er der nok ingen tvivl om, at EfB meget gerne vil have forhøjet. Efter nedrykningen er det indtil videre blevet til et salg af den hollandske angriber Tim Janssen til FC Midtjylland, men det har næppe kastet mange millioner af sig. Næste salg kan meget vel blive Søren Rieks, der tidligere på sommeren har fået tilladelse til at tale med en udenlandsk klub om en mulig kontrakt.
Mandag præsenterede EfB Viggo Jensen som sportschef, mens sportsdirektør Niels Erik Søndergaard blev degraderet til talentudviklingschef.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører dansk toptræners millionløn
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Iran kritiserer USA for visumbehandling før VM
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Tysk VM-chok
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
AVIS