EfB: 20 millioner eller klubdød

EfB er i den grad truet på eksistensen. Der skal 20 millioner i kassen inden 1. september – ellers er der dømt lukning



Det er dyrt at rykke ud af Superligaen. Meget dyrt. Det har man også måttet sande i EfB, der i forvejen var økonomisk trængt. EfB-direktør Søren Poulsen forklarede mandag aften en række sponsorer og aktionærer situationens alvor på klubbens generalforsamling.

Senest i 2013 skal regnskabet i klubben give overskud, men inden man kommer så langt, skal der skaffes hele 20 millioner kroner inden 1. september

Og hvis ikke det lader sig gøre, er meldingen klar:

– Så bliver der ikke spillet fodbold herude længere, lyder det fra direktøren i følge Jydskevestkysten.

Ud over de mange penge, der skal skaffes, skal klubbens aktiekapital nedskrives med 50 procent, og samtidig skal laves en udskydelse af tilbage-betalingsfristen på det lån på 15 millioner kroner, som EfB fik i starten af året.

Lykkedes de første alvorlige udfordringer, skal der ydermere skaffes 10 millioner kroner i 2012, samt at klubben meget gerne skal rykke tilbage i Superligaen om et år

Da EfB tidligere i år fik et lån på 15 millioner kroner, hed det sig blandt andet, at der fremover skal sælges spillere hvert år for mindst syv millioner kroner, men det beløb er der nok ingen tvivl om, at EfB meget gerne vil have forhøjet. Efter nedrykningen er det indtil videre blevet til et salg af den hollandske angriber Tim Janssen til FC Midtjylland, men det har næppe kastet mange millioner af sig. Næste salg kan meget vel blive Søren Rieks, der tidligere på sommeren har fået tilladelse til at tale med en udenlandsk klub om en mulig kontrakt.

Mandag præsenterede EfB Viggo Jensen som sportschef, mens sportsdirektør Niels Erik Søndergaard blev degraderet til talentudviklingschef.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

FC København jagter Romane Amane

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Egypten – Iran

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Åbner op for sommertransfer

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Panama – England