• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
1. division Oliver Okstrøm

EfB-anførerbindet revet af Conboy: 19-årig udpeget

Foto: Getty Images

Det bliver fremover den kun 19-årige Mads Larsen, der skal være anfører i EfB.

Af Oliver Okstrøm

Med den nye Esbjerg-cheftræner Peter Hyballa ved roret er blandt andet Kevin Conboy blevet sendt ned på klubbens U19-hold. Tidligere var han anfører i klubben, men det er nu officielt et overstået kapitel.

EfB kan nu oplyse på klubbens hjemmeside, at den blot 19-årige midtbanespiller Mads Larsen er ny anfører.

Derudover bliver det fortalt, at det nye spillerråd i den vestjyske 1. divisionsklub klub kommer til at bestå af ham samt Lasha Parunashvili, Andri Bjarnason, Patrick Schmidt, Nicklas Strunck og Emil Holten.

Den nye rolle er noget, som unge Larsen er ganske stolt over, fortæller han.

- Jeg er utroligt beæret over at blive udnævnt som anfører for EfB, som er en klub, der betyder rigtig meget for mig. Det er stort at blive vist den tillid fra trænerteamet, og det vil jeg betale tilbage for på bedste vis med gode præstationer på banen og samtidig være en god holdkammerat, der kan hjælpe både på og uden for banen, lyder det fra Mads Larsen.

Første kamp med anførerbindet bliver søndag, hvor Esbjerg møder Vendsyssel.

Foruden en ny kaptajn er der også en ny offensivtspiller på vej til klubben. Læs mere om det her.

-----
Få 100 stærke spilforslag fra oddsavisen.dk for 29,- kr/md - brug koden Tip2020