EfB-dok på vej: Forstår hvis de ville springe fra

Udsendelserne kommer til at vække opsigt, lyder det fra den programansvarlige på TV Syd, som står bag serien.



Det har ikke været en sæson, som Esbjerg-fans vil se tilbage på med glæde, når de fremover vil tænke tilbage på den, som er ved at være overstået nu. Klubben er i overhængende nedrykningsfare og har skiftet træner flere gange.

Det er alt sammen noget, som der kommer en dokumentarserie om på TV Syd, hvor programansvarlig Camilla Villefrance Selch er imponeret over, at EfB har gennemført det hele vejen. Det fortæller hun i et interview med Ekstra Bladet.

– Det har været vildt interessant, og jeg har vildt meget respekt for alle i Esbjerg for at have lukket sådan op og ladet os følge med i hele processen, siger hun og fortsætter:

– De må have haft lyst til at springe fra flere gange. Men det har de ikke gjort, lyder det fra Camilla Villefrance Selch.

Hun vil dog ikke sige for meget om den aftale, som der har været med den vestjyske 1. divisionsklub.

Derudover peger hun på, at det bliver en serie, som kommer til at vække opsigt, som viser, hvordan det har været at være i klubben i den periode, som blandt andet har budt på træneren Peter Hyballa, som fik en række spillere til at forlade klubben.

Det er planen, at dokumentarserien vil blive sendt for første gang til september, og her vil der være ti afsnit.

Kritikken mod Esbjeg er senest kommet fra en tidligere sportschef, som peger på, at klubben er begravet i lort. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Hæslig statistik

Zanka ville spille gratis for FC København

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Jagter FC Barcelona-stjerne

Jonas Lössl stopper karrieren

Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau

Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan

‘CV’: Her er AGF’s transferplaner



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

FCK-boss roser varm bomber

Her er FCK’s modstander i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

England tromlede Kroatien – Portugal snublede

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

England sprudlede i underholdende målfest



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise

Mexico – Sydkorea