EfB-dok på vej: Forstår hvis de ville springe fra

Udsendelserne kommer til at vække opsigt, lyder det fra den programansvarlige på TV Syd, som står bag serien.



Det har ikke været en sæson, som Esbjerg-fans vil se tilbage på med glæde, når de fremover vil tænke tilbage på den, som er ved at være overstået nu. Klubben er i overhængende nedrykningsfare og har skiftet træner flere gange.

Det er alt sammen noget, som der kommer en dokumentarserie om på TV Syd, hvor programansvarlig Camilla Villefrance Selch er imponeret over, at EfB har gennemført det hele vejen. Det fortæller hun i et interview med Ekstra Bladet.

– Det har været vildt interessant, og jeg har vildt meget respekt for alle i Esbjerg for at have lukket sådan op og ladet os følge med i hele processen, siger hun og fortsætter:

– De må have haft lyst til at springe fra flere gange. Men det har de ikke gjort, lyder det fra Camilla Villefrance Selch.

Hun vil dog ikke sige for meget om den aftale, som der har været med den vestjyske 1. divisionsklub.

Derudover peger hun på, at det bliver en serie, som kommer til at vække opsigt, som viser, hvordan det har været at være i klubben i den periode, som blandt andet har budt på træneren Peter Hyballa, som fik en række spillere til at forlade klubben.

Det er planen, at dokumentarserien vil blive sendt for første gang til september, og her vil der være ti afsnit.

Kritikken mod Esbjeg er senest kommet fra en tidligere sportschef, som peger på, at klubben er begravet i lort. Læs mere om det her.





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Daniel Wass stopper karrieren om et år

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Brøndby IF – AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Silkeborg IF – FC København

Randers FC – OB

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Monstersalg: FC København-boss jubler

Magiske Messi slår til igen

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Hjulmand og co. taber stort skridt

Barcelona – Real Madrid

Atletico Madrid interesseret i dansker



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Iran kommer med krav før VM

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler