EfB-dok på vej: Forstår hvis de ville springe fra

Udsendelserne kommer til at vække opsigt, lyder det fra den programansvarlige på TV Syd, som står bag serien.



Det har ikke været en sæson, som Esbjerg-fans vil se tilbage på med glæde, når de fremover vil tænke tilbage på den, som er ved at være overstået nu. Klubben er i overhængende nedrykningsfare og har skiftet træner flere gange.

Det er alt sammen noget, som der kommer en dokumentarserie om på TV Syd, hvor programansvarlig Camilla Villefrance Selch er imponeret over, at EfB har gennemført det hele vejen. Det fortæller hun i et interview med Ekstra Bladet.

– Det har været vildt interessant, og jeg har vildt meget respekt for alle i Esbjerg for at have lukket sådan op og ladet os følge med i hele processen, siger hun og fortsætter:

– De må have haft lyst til at springe fra flere gange. Men det har de ikke gjort, lyder det fra Camilla Villefrance Selch.

Hun vil dog ikke sige for meget om den aftale, som der har været med den vestjyske 1. divisionsklub.

Derudover peger hun på, at det bliver en serie, som kommer til at vække opsigt, som viser, hvordan det har været at være i klubben i den periode, som blandt andet har budt på træneren Peter Hyballa, som fik en række spillere til at forlade klubben.

Det er planen, at dokumentarserien vil blive sendt for første gang til september, og her vil der være ti afsnit.

Kritikken mod Esbjeg er senest kommet fra en tidligere sportschef, som peger på, at klubben er begravet i lort. Læs mere om det her.





Her er seks bud på Robert Skovs næste klub




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Qatar – Schweiz

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

AGF køber ham

Elias Jelert færdig

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Thomas Frank overrasker: De vinder VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Nu melder Christian Eriksen ud

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Brøndby henter Alexander Drexel

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Haiti – Skotland

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen