EfB-dok på vej: Forstår hvis de ville springe fra

Udsendelserne kommer til at vække opsigt, lyder det fra den programansvarlige på TV Syd, som står bag serien.



Det har ikke været en sæson, som Esbjerg-fans vil se tilbage på med glæde, når de fremover vil tænke tilbage på den, som er ved at være overstået nu. Klubben er i overhængende nedrykningsfare og har skiftet træner flere gange.

Det er alt sammen noget, som der kommer en dokumentarserie om på TV Syd, hvor programansvarlig Camilla Villefrance Selch er imponeret over, at EfB har gennemført det hele vejen. Det fortæller hun i et interview med Ekstra Bladet.

– Det har været vildt interessant, og jeg har vildt meget respekt for alle i Esbjerg for at have lukket sådan op og ladet os følge med i hele processen, siger hun og fortsætter:

– De må have haft lyst til at springe fra flere gange. Men det har de ikke gjort, lyder det fra Camilla Villefrance Selch.

Hun vil dog ikke sige for meget om den aftale, som der har været med den vestjyske 1. divisionsklub.

Derudover peger hun på, at det bliver en serie, som kommer til at vække opsigt, som viser, hvordan det har været at være i klubben i den periode, som blandt andet har budt på træneren Peter Hyballa, som fik en række spillere til at forlade klubben.

Det er planen, at dokumentarserien vil blive sendt for første gang til september, og her vil der være ti afsnit.

Kritikken mod Esbjeg er senest kommet fra en tidligere sportschef, som peger på, at klubben er begravet i lort. Læs mere om det her.





VM-LIVE: I chok over ‘latterlig’ situation




LIVE

TransferLIVE: Siger op – favorit til kæmpejob

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Jagter tidligere FCK-stjerne

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

AGF køber ham



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Spottet i København

Stolt over dansk transfer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp

De vil have Victor Nelsson

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Elfenbenskysten – Ecuador

‘Mere end det vil være en stor overraskelse’

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

‘Christian Eriksen havde advaret os’