EfB-ejer om de lokale medier: Det er en joke

Paul Conway forsvarer før tirsdages Esbjerg-kamp træner Peter Hyballa. Til gengæld kritiserer han den lokale presse.



Den lokale presse i Esbjerg-området bør ikke være stolt af sit arbejde, hvis man spørger Paul Conway, der ejer fodboldklubben Esbjerg fB. 

I den seneste tid har der været flere historier fremme om træner Peter Hyballa, der ifølge flere anonyme kilder skulle have taget meget utraditionelle midler i brug i dagligdagen. 

Tirsdag står den nu tidligere spiller Kasper Pedersen derudover frem og bekræfter flere af historierne, som man har kunne læse om.  

Men Paul Conway er ikke imponeret over måden, de historier er kommet frem på, ligesom han heller ikke mener, at tirsdagens historie med Kasper Pedersen har noget på sig. 

Det siger han i et længere interview med TV3 Sport. 

– Jeg har læst dem, men der stod ikke noget. Jeg synes at medier her (i Danmark, red.) skal lave noget bedre journalistik, siger Paul Conway.

Få minutter inde i interviewet korrigerer Esbjerg-ejeren dernæst TV3’s reporter, da Conway ikke mener, at Pedersen skulle have sagt noget konkret i sin kritik af klubben. 

–  I starten af interviewet sagde du, at tidligere spillere har sagt konkrete ting (om situationen i klubben, red). Det er faktuelt forkert. De siger og jeg citerer ”Jeg har ikke set noget”, Paul Conway. 

Han refererer til et citat fra artiklen, hvor Kasper Pedersen står frem i  Ekstra Bladet. Her siger Kasper Pedersen, at han ikke har set Peter Hyballa slå nogen. 

– Jeg har ikke selv set ham slå, fordi det foregik under en træningskamp i pausen, hvor jeg var ude at varme op. Men jeg har hørt historien fra flere, der var til stede. Og det har intet med opmuntrende klap at gøre, men jeg vil understrege, at jeg ikke har set det ske, siger Pedersen til Ekstra Bladet. 

I artiklen fremgår det at Kasper Pedersen er “sluppet billigt” fra den tyske træners lederstil. Han forklarer, at han står frem af kærlighed til sine nu tidligere holdkammerater, som han føler, han bliver nødt til at sige fra for, da de ikke kan udtale sig til pressen. 

Paul Conway er dog ikke imponeret over hverken den artikel eller andre, som har været fremme om Esbjerg på det seneste. 

– Jeg har med fakta at gøre. Jeg gider ikke gå op i dårlig journalistik. Selvfølgelig er vi nye i det her land, og vi skal vænne os til praksissen. Men de lokale medier laver jo ikke journalistik. Det er en joke, siger han til TV3. 

Se hele interviewet med Paul Conway i videoen øverst på siden. 



Voldsom Franculino-spådom

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tullberg skifter fire mand

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

FC København – Sønderjyske

Randers FC – AGF

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Viborg FF – FC Midtjylland

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Trækker overskrifter i Sydkorea

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

De er klar til at købe Mohamed Salah

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Stjerner sender besked til Froholdt

Danskerscoringerne væltede ind

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

Sløvt Londonderby

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten