EfB-ejer om de lokale medier: Det er en joke

Paul Conway forsvarer før tirsdages Esbjerg-kamp træner Peter Hyballa. Til gengæld kritiserer han den lokale presse.



Den lokale presse i Esbjerg-området bør ikke være stolt af sit arbejde, hvis man spørger Paul Conway, der ejer fodboldklubben Esbjerg fB. 

I den seneste tid har der været flere historier fremme om træner Peter Hyballa, der ifølge flere anonyme kilder skulle have taget meget utraditionelle midler i brug i dagligdagen. 

Tirsdag står den nu tidligere spiller Kasper Pedersen derudover frem og bekræfter flere af historierne, som man har kunne læse om.  

Men Paul Conway er ikke imponeret over måden, de historier er kommet frem på, ligesom han heller ikke mener, at tirsdagens historie med Kasper Pedersen har noget på sig. 

Det siger han i et længere interview med TV3 Sport. 

– Jeg har læst dem, men der stod ikke noget. Jeg synes at medier her (i Danmark, red.) skal lave noget bedre journalistik, siger Paul Conway.

Få minutter inde i interviewet korrigerer Esbjerg-ejeren dernæst TV3’s reporter, da Conway ikke mener, at Pedersen skulle have sagt noget konkret i sin kritik af klubben. 

–  I starten af interviewet sagde du, at tidligere spillere har sagt konkrete ting (om situationen i klubben, red). Det er faktuelt forkert. De siger og jeg citerer ”Jeg har ikke set noget”, Paul Conway. 

Han refererer til et citat fra artiklen, hvor Kasper Pedersen står frem i  Ekstra Bladet. Her siger Kasper Pedersen, at han ikke har set Peter Hyballa slå nogen. 

– Jeg har ikke selv set ham slå, fordi det foregik under en træningskamp i pausen, hvor jeg var ude at varme op. Men jeg har hørt historien fra flere, der var til stede. Og det har intet med opmuntrende klap at gøre, men jeg vil understrege, at jeg ikke har set det ske, siger Pedersen til Ekstra Bladet. 

I artiklen fremgår det at Kasper Pedersen er “sluppet billigt” fra den tyske træners lederstil. Han forklarer, at han står frem af kærlighed til sine nu tidligere holdkammerater, som han føler, han bliver nødt til at sige fra for, da de ikke kan udtale sig til pressen. 

Paul Conway er dog ikke imponeret over hverken den artikel eller andre, som har været fremme om Esbjerg på det seneste. 

– Jeg har med fakta at gøre. Jeg gider ikke gå op i dårlig journalistik. Selvfølgelig er vi nye i det her land, og vi skal vænne os til praksissen. Men de lokale medier laver jo ikke journalistik. Det er en joke, siger han til TV3. 

Se hele interviewet med Paul Conway i videoen øverst på siden. 





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig

Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt

Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes

Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler

Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Manchester United jagter Liverpool-profil

Dolberg åbner op: Jeg var overrasket

På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov

Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

AGF lider økonomisk under stadionbyggeri

Færdig i FC Midtjylland?

Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Den første i næsten 40 år

FC København-stjerne straffes af UEFA

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane

Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?

Superliga-stortalenter topper international liste

UEFA med ny stor FC København-straf

Bo Svensson i spil til stort job

Samler informationer om FCK’er

I svime over Højlund



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Choktransfer?

Vild udtalelse om Nathan Trott

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr

Trods krise: Freder Superliga-træner

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Sæsonens hurtigste hattrick

Monstertransfer? Han koster 690 millioner

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Celtic – Stuttgart