EfB-ejer om de lokale medier: Det er en joke

Paul Conway forsvarer før tirsdages Esbjerg-kamp træner Peter Hyballa. Til gengæld kritiserer han den lokale presse.



Den lokale presse i Esbjerg-området bør ikke være stolt af sit arbejde, hvis man spørger Paul Conway, der ejer fodboldklubben Esbjerg fB. 

I den seneste tid har der været flere historier fremme om træner Peter Hyballa, der ifølge flere anonyme kilder skulle have taget meget utraditionelle midler i brug i dagligdagen. 

Tirsdag står den nu tidligere spiller Kasper Pedersen derudover frem og bekræfter flere af historierne, som man har kunne læse om.  

Men Paul Conway er ikke imponeret over måden, de historier er kommet frem på, ligesom han heller ikke mener, at tirsdagens historie med Kasper Pedersen har noget på sig. 

Det siger han i et længere interview med TV3 Sport. 

– Jeg har læst dem, men der stod ikke noget. Jeg synes at medier her (i Danmark, red.) skal lave noget bedre journalistik, siger Paul Conway.

Få minutter inde i interviewet korrigerer Esbjerg-ejeren dernæst TV3’s reporter, da Conway ikke mener, at Pedersen skulle have sagt noget konkret i sin kritik af klubben. 

–  I starten af interviewet sagde du, at tidligere spillere har sagt konkrete ting (om situationen i klubben, red). Det er faktuelt forkert. De siger og jeg citerer ”Jeg har ikke set noget”, Paul Conway. 

Han refererer til et citat fra artiklen, hvor Kasper Pedersen står frem i  Ekstra Bladet. Her siger Kasper Pedersen, at han ikke har set Peter Hyballa slå nogen. 

– Jeg har ikke selv set ham slå, fordi det foregik under en træningskamp i pausen, hvor jeg var ude at varme op. Men jeg har hørt historien fra flere, der var til stede. Og det har intet med opmuntrende klap at gøre, men jeg vil understrege, at jeg ikke har set det ske, siger Pedersen til Ekstra Bladet. 

I artiklen fremgår det at Kasper Pedersen er “sluppet billigt” fra den tyske træners lederstil. Han forklarer, at han står frem af kærlighed til sine nu tidligere holdkammerater, som han føler, han bliver nødt til at sige fra for, da de ikke kan udtale sig til pressen. 

Paul Conway er dog ikke imponeret over hverken den artikel eller andre, som har været fremme om Esbjerg på det seneste. 

– Jeg har med fakta at gøre. Jeg gider ikke gå op i dårlig journalistik. Selvfølgelig er vi nye i det her land, og vi skal vænne os til praksissen. Men de lokale medier laver jo ikke journalistik. Det er en joke, siger han til TV3. 

Se hele interviewet med Paul Conway i videoen øverst på siden. 





FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Meldes på vej mod nyt skifte

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Mohamed Daramy vender tilbage

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Ny cheftræner stort set på plads i United

Afviser millionbud fra Brøndby

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Mareridt for FC Augsburg

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Afsløring: Præsenterer dansker meget snart

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

FC København-boss i smuttur

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL