EfB-ejer om de lokale medier: Det er en joke

Paul Conway forsvarer før tirsdages Esbjerg-kamp træner Peter Hyballa. Til gengæld kritiserer han den lokale presse.



Den lokale presse i Esbjerg-området bør ikke være stolt af sit arbejde, hvis man spørger Paul Conway, der ejer fodboldklubben Esbjerg fB. 

I den seneste tid har der været flere historier fremme om træner Peter Hyballa, der ifølge flere anonyme kilder skulle have taget meget utraditionelle midler i brug i dagligdagen. 

Tirsdag står den nu tidligere spiller Kasper Pedersen derudover frem og bekræfter flere af historierne, som man har kunne læse om.  

Men Paul Conway er ikke imponeret over måden, de historier er kommet frem på, ligesom han heller ikke mener, at tirsdagens historie med Kasper Pedersen har noget på sig. 

Det siger han i et længere interview med TV3 Sport. 

– Jeg har læst dem, men der stod ikke noget. Jeg synes at medier her (i Danmark, red.) skal lave noget bedre journalistik, siger Paul Conway.

Få minutter inde i interviewet korrigerer Esbjerg-ejeren dernæst TV3’s reporter, da Conway ikke mener, at Pedersen skulle have sagt noget konkret i sin kritik af klubben. 

–  I starten af interviewet sagde du, at tidligere spillere har sagt konkrete ting (om situationen i klubben, red). Det er faktuelt forkert. De siger og jeg citerer ”Jeg har ikke set noget”, Paul Conway. 

Han refererer til et citat fra artiklen, hvor Kasper Pedersen står frem i  Ekstra Bladet. Her siger Kasper Pedersen, at han ikke har set Peter Hyballa slå nogen. 

– Jeg har ikke selv set ham slå, fordi det foregik under en træningskamp i pausen, hvor jeg var ude at varme op. Men jeg har hørt historien fra flere, der var til stede. Og det har intet med opmuntrende klap at gøre, men jeg vil understrege, at jeg ikke har set det ske, siger Pedersen til Ekstra Bladet. 

I artiklen fremgår det at Kasper Pedersen er “sluppet billigt” fra den tyske træners lederstil. Han forklarer, at han står frem af kærlighed til sine nu tidligere holdkammerater, som han føler, han bliver nødt til at sige fra for, da de ikke kan udtale sig til pressen. 

Paul Conway er dog ikke imponeret over hverken den artikel eller andre, som har været fremme om Esbjerg på det seneste. 

– Jeg har med fakta at gøre. Jeg gider ikke gå op i dårlig journalistik. Selvfølgelig er vi nye i det her land, og vi skal vænne os til praksissen. Men de lokale medier laver jo ikke journalistik. Det er en joke, siger han til TV3. 

Se hele interviewet med Paul Conway i videoen øverst på siden. 





Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Overvejer AGF-forlængelse

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Carsten V. Jensen med klar opfordring 



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet