Esbjerg fB er tilbage i 1. division efter to sæsoner i Superligaen, og her tager de hul på sæsonen, når de lørdag møder Skive.
Når den kamp fløjtes i gang, sætter Superliga-nedrykkerne også gang i jagten på at vende direkte tilbage til Danmarks bedste række. Det er nemlig det altoverskyggende mål i Esbjerg, understreger cheftræner Olafur Kristjansson.
Læs også:Jakob Ankersen: Hvis ikke for corona, var jeg nok ikke i EfB
– Det er ingen hemmelighed, hvad opgaven for sæsonen er. Vi skal tilbage i 3F Superligaen, og den mission er alle i klubben klar over. Det er det, vi arbejder ud fra hver dag på træningsbanen velvidende, at det bestemt ikke kommer af sig selv, men kræver fokus og hårdt arbejde kamp efter kamp.
– For os handler det om at anerkende situationen og acceptere, at vi er en del af 1. division. Mentalt skal vi være parate til en hård sæson, hvor det handler om fokus, som jeg har nævnt tidligere, siger han til klubbens hjemmeside.
Til opgøret er Esbjerg fB på papiret favoritter, og den rolle er cheftræneren heller ikke bleg for at påtage sig.
– Det er vi. Vi er favoritter, og det vil vi være flere gange i løbet af sæsonen, hvilket er noget, vi skal kunne håndtere. Det handler om at vise autoritet i duellerne og kvalitet gennem alle 90 minutter og om aldrig at give op, når vi møder modgang, siger Olafur Kristjansson.
Esbjerg fB er også en af favoritterne til at sikre en af de to oprykningspladser i 1. division, men der bliver hård kamp om pladserne. Superliga-nedrykkerne Silkeborg IF og Hobro IK jagter også et hurtigt comeback til Danmark bedste række, mens også blandt andre Viborg FF har store ambitioner.
Læs også:EfB har fået sværere ved at tiltrække spillere: Nogle afventer Superliga-bud
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
LIVE
Superliga-LIVE: Svensson udtager amputeret hold
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
EKSKLUSIVT
