Esbjerg fB er tilbage i 1. division efter to sæsoner i Superligaen, og her tager de hul på sæsonen, når de lørdag møder Skive.
Når den kamp fløjtes i gang, sætter Superliga-nedrykkerne også gang i jagten på at vende direkte tilbage til Danmarks bedste række. Det er nemlig det altoverskyggende mål i Esbjerg, understreger cheftræner Olafur Kristjansson.
Læs også:Jakob Ankersen: Hvis ikke for corona, var jeg nok ikke i EfB
– Det er ingen hemmelighed, hvad opgaven for sæsonen er. Vi skal tilbage i 3F Superligaen, og den mission er alle i klubben klar over. Det er det, vi arbejder ud fra hver dag på træningsbanen velvidende, at det bestemt ikke kommer af sig selv, men kræver fokus og hårdt arbejde kamp efter kamp.
– For os handler det om at anerkende situationen og acceptere, at vi er en del af 1. division. Mentalt skal vi være parate til en hård sæson, hvor det handler om fokus, som jeg har nævnt tidligere, siger han til klubbens hjemmeside.
Til opgøret er Esbjerg fB på papiret favoritter, og den rolle er cheftræneren heller ikke bleg for at påtage sig.
– Det er vi. Vi er favoritter, og det vil vi være flere gange i løbet af sæsonen, hvilket er noget, vi skal kunne håndtere. Det handler om at vise autoritet i duellerne og kvalitet gennem alle 90 minutter og om aldrig at give op, når vi møder modgang, siger Olafur Kristjansson.
Esbjerg fB er også en af favoritterne til at sikre en af de to oprykningspladser i 1. division, men der bliver hård kamp om pladserne. Superliga-nedrykkerne Silkeborg IF og Hobro IK jagter også et hurtigt comeback til Danmark bedste række, mens også blandt andre Viborg FF har store ambitioner.
Læs også:EfB har fået sværere ved at tiltrække spillere: Nogle afventer Superliga-bud
LIVE
VM-LIVE: Stort brag – sådan starter de
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
OPTAKT
Portugal – Spanien
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
OPTAKT
Schweiz – Colombia
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Jens Jønsson forklarer comeback til AGF
Don Ø: Mange rystede på hovedet
INTERVIEW
