EfB tager favoritrollen: Det skal vi kunne håndtere

Olafur Kristjansson er ikke bleg for at kalde Esbjerg fB favoritter forud for lørdagens kamp mod Skive.



Esbjerg fB er tilbage i 1. division efter to sæsoner i Superligaen, og her tager de hul på sæsonen, når de lørdag møder Skive.

Når den kamp fløjtes i gang, sætter Superliga-nedrykkerne også gang i jagten på at vende direkte tilbage til Danmarks bedste række. Det er nemlig det altoverskyggende mål i Esbjerg, understreger cheftræner Olafur Kristjansson.

Læs også:Jakob Ankersen: Hvis ikke for corona, var jeg nok ikke i EfB

– Det er ingen hemmelighed, hvad opgaven for sæsonen er. Vi skal tilbage i 3F Superligaen, og den mission er alle i klubben klar over. Det er det, vi arbejder ud fra hver dag på træningsbanen velvidende, at det bestemt ikke kommer af sig selv, men kræver fokus og hårdt arbejde kamp efter kamp.

– For os handler det om at anerkende situationen og acceptere, at vi er en del af 1. division. Mentalt skal vi være parate til en hård sæson, hvor det handler om fokus, som jeg har nævnt tidligere, siger han til klubbens hjemmeside.

Til opgøret er Esbjerg fB på papiret favoritter, og den rolle er cheftræneren heller ikke bleg for at påtage sig.

– Det er vi. Vi er favoritter, og det vil vi være flere gange i løbet af sæsonen, hvilket er noget, vi skal kunne håndtere. Det handler om at vise autoritet i duellerne og kvalitet gennem alle 90 minutter og om aldrig at give op, når vi møder modgang, siger Olafur Kristjansson.

Esbjerg fB er også en af favoritterne til at sikre en af de to oprykningspladser i 1. division, men der bliver hård kamp om pladserne. Superliga-nedrykkerne Silkeborg IF og Hobro IK jagter også et hurtigt comeback til Danmark bedste række, mens også blandt andre Viborg FF har store ambitioner. 

Læs også:EfB har fået sværere ved at tiltrække spillere: Nogle afventer Superliga-bud






LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Dansker scorer mod Barcelona

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Det er Superligaens svar på en odder

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’