Jakob Ankersen: Hvis ikke for corona, var jeg nok ikke i EfB

Den hjemvendte EfB’er havde i første omgang håbet på et spændene udlandseventyr.



Jakob Ankersen vendte denne sommer hjem til Esbjerg fB efter fem år i andre klubber, men hvis ikke det havde været for coronapandemien, var det nok ikke sket. Det erkender den 29-årige kantspiller over for TV3 Sport.
 
I de seneste tre sæsoner har Jakob Ankersen spillet sin hjemmekamp i Aarhus for AGF, og i den seneste sæson var han en stor profil på holdet, der sikrede bronzemedaljer i Superligaen.

Derfor var det også overraskende, da han tog til Superliga-nedrykkerne Esbjerg fB, men han er selv tilfreds med situationen.

Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere

– Det hænger sådan sammen, at der kom en mulighed, og jeg kan godt lide at være et sted, hvor jeg ved at de ønsker mig. Og i Esbjerg viste de, at de var rigtig villige for at få mig tilbage. Alt ved pakken er, som det skal være. Der var ikke så meget at tænke over.  Skal jeg være helt ærlig, så hvis der ikke havde været corona, var det ikke nok ikke her, jeg havde været. Men det har også gjort en del ved situationen. Alt i alt er jeg meget tilfreds med, hvordan situationen er blevet, alt taget i betragtning, siger Jakob Ankersen til TV3 Sport.

Tidligere har Jakob Ankersen spillet for belgiske Zulte Waregem og svenske IFK Göteborg, og han havde i første omgang også håbet på endnu et spændende udlandseventyr.

– Jeg havde da også håbet på, at der ville kom noget pivspændende fra udlandet for mig og min familie, men det er ikke kommet. I mellemtiden kom Esbjerg på banen og viste rigtig fin interesse. Jeg er godt klar over, at det hedder NordicBet Ligaen, men hvis jeg kan hjælpe min klub op i Superligaen igen, er jeg villig til at tage det skridt ned, lyder det fra Ankersen.

Onsdag aftens spillede han sin første officielle kamp for Esbjerg fB siden skiftet, da vestjyderne slog Glamsbjerg IF i Sydbank Pokalen. Han kom også på måltavlen.

Se hele interviewet med Jakob Ankersen i videoen øverst i artiklen. 

Læs også:EfB har fået sværere ved at tiltrække spillere: Nogle afventer Superliga-bud
Læs også:EfB-træner om Ankersens klubskifte: Ikke en selvfølge i moderne fodbold






LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Frankrig – England

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Forventer rekord i Superliga-klub

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

Er han løsningen i AGF?

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK-boss åben for lejeaftaler