Jakob Ankersen: Hvis ikke for corona, var jeg nok ikke i EfB

Den hjemvendte EfB’er havde i første omgang håbet på et spændene udlandseventyr.



Jakob Ankersen vendte denne sommer hjem til Esbjerg fB efter fem år i andre klubber, men hvis ikke det havde været for coronapandemien, var det nok ikke sket. Det erkender den 29-årige kantspiller over for TV3 Sport.
 
I de seneste tre sæsoner har Jakob Ankersen spillet sin hjemmekamp i Aarhus for AGF, og i den seneste sæson var han en stor profil på holdet, der sikrede bronzemedaljer i Superligaen.

Derfor var det også overraskende, da han tog til Superliga-nedrykkerne Esbjerg fB, men han er selv tilfreds med situationen.

Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere

– Det hænger sådan sammen, at der kom en mulighed, og jeg kan godt lide at være et sted, hvor jeg ved at de ønsker mig. Og i Esbjerg viste de, at de var rigtig villige for at få mig tilbage. Alt ved pakken er, som det skal være. Der var ikke så meget at tænke over.  Skal jeg være helt ærlig, så hvis der ikke havde været corona, var det ikke nok ikke her, jeg havde været. Men det har også gjort en del ved situationen. Alt i alt er jeg meget tilfreds med, hvordan situationen er blevet, alt taget i betragtning, siger Jakob Ankersen til TV3 Sport.

Tidligere har Jakob Ankersen spillet for belgiske Zulte Waregem og svenske IFK Göteborg, og han havde i første omgang også håbet på endnu et spændende udlandseventyr.

– Jeg havde da også håbet på, at der ville kom noget pivspændende fra udlandet for mig og min familie, men det er ikke kommet. I mellemtiden kom Esbjerg på banen og viste rigtig fin interesse. Jeg er godt klar over, at det hedder NordicBet Ligaen, men hvis jeg kan hjælpe min klub op i Superligaen igen, er jeg villig til at tage det skridt ned, lyder det fra Ankersen.

Onsdag aftens spillede han sin første officielle kamp for Esbjerg fB siden skiftet, da vestjyderne slog Glamsbjerg IF i Sydbank Pokalen. Han kom også på måltavlen.

Se hele interviewet med Jakob Ankersen i videoen øverst i artiklen. 

Læs også:EfB har fået sværere ved at tiltrække spillere: Nogle afventer Superliga-bud
Læs også:EfB-træner om Ankersens klubskifte: Ikke en selvfølge i moderne fodbold




Odds og spilforslag til tirsdagens Championship-semifinalereturkamp mellem Sunderland og Coventry LIVE

TransferLIVE: PL-oprykkere smadrer transferrekord

VM-Vækkeuret: En hård skæbne

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Forhandler med Jannik Vestergaard

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Norge – England

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spansk VM-helt slog til igen

Argentina – Schweiz

– Det vil være VM’s største overraskelse!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Uventet transferdrejning