Jakob Ankersen vendte denne sommer hjem til Esbjerg fB efter fem år i andre klubber, men hvis ikke det havde været for coronapandemien, var det nok ikke sket. Det erkender den 29-årige kantspiller over for TV3 Sport.
I de seneste tre sæsoner har Jakob Ankersen spillet sin hjemmekamp i Aarhus for AGF, og i den seneste sæson var han en stor profil på holdet, der sikrede bronzemedaljer i Superligaen.
Derfor var det også overraskende, da han tog til Superliga-nedrykkerne Esbjerg fB, men han er selv tilfreds med situationen.
Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere
– Det hænger sådan sammen, at der kom en mulighed, og jeg kan godt lide at være et sted, hvor jeg ved at de ønsker mig. Og i Esbjerg viste de, at de var rigtig villige for at få mig tilbage. Alt ved pakken er, som det skal være. Der var ikke så meget at tænke over. Skal jeg være helt ærlig, så hvis der ikke havde været corona, var det ikke nok ikke her, jeg havde været. Men det har også gjort en del ved situationen. Alt i alt er jeg meget tilfreds med, hvordan situationen er blevet, alt taget i betragtning, siger Jakob Ankersen til TV3 Sport.
Tidligere har Jakob Ankersen spillet for belgiske Zulte Waregem og svenske IFK Göteborg, og han havde i første omgang også håbet på endnu et spændende udlandseventyr.
– Jeg havde da også håbet på, at der ville kom noget pivspændende fra udlandet for mig og min familie, men det er ikke kommet. I mellemtiden kom Esbjerg på banen og viste rigtig fin interesse. Jeg er godt klar over, at det hedder NordicBet Ligaen, men hvis jeg kan hjælpe min klub op i Superligaen igen, er jeg villig til at tage det skridt ned, lyder det fra Ankersen.
Onsdag aftens spillede han sin første officielle kamp for Esbjerg fB siden skiftet, da vestjyderne slog Glamsbjerg IF i Sydbank Pokalen. Han kom også på måltavlen.
Se hele interviewet med Jakob Ankersen i videoen øverst i artiklen.
Læs også:EfB har fået sværere ved at tiltrække spillere: Nogle afventer Superliga-bud
Læs også:EfB-træner om Ankersens klubskifte: Ikke en selvfølge i moderne fodbold
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
OPTAKT
Sydafrika – Canada
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
EKSKLUSIVT
“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
