Jakob Ankersen: Hvis ikke for corona, var jeg nok ikke i EfB

Den hjemvendte EfB’er havde i første omgang håbet på et spændene udlandseventyr.



Jakob Ankersen vendte denne sommer hjem til Esbjerg fB efter fem år i andre klubber, men hvis ikke det havde været for coronapandemien, var det nok ikke sket. Det erkender den 29-årige kantspiller over for TV3 Sport.
 
I de seneste tre sæsoner har Jakob Ankersen spillet sin hjemmekamp i Aarhus for AGF, og i den seneste sæson var han en stor profil på holdet, der sikrede bronzemedaljer i Superligaen.

Derfor var det også overraskende, da han tog til Superliga-nedrykkerne Esbjerg fB, men han er selv tilfreds med situationen.

Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere

– Det hænger sådan sammen, at der kom en mulighed, og jeg kan godt lide at være et sted, hvor jeg ved at de ønsker mig. Og i Esbjerg viste de, at de var rigtig villige for at få mig tilbage. Alt ved pakken er, som det skal være. Der var ikke så meget at tænke over.  Skal jeg være helt ærlig, så hvis der ikke havde været corona, var det ikke nok ikke her, jeg havde været. Men det har også gjort en del ved situationen. Alt i alt er jeg meget tilfreds med, hvordan situationen er blevet, alt taget i betragtning, siger Jakob Ankersen til TV3 Sport.

Tidligere har Jakob Ankersen spillet for belgiske Zulte Waregem og svenske IFK Göteborg, og han havde i første omgang også håbet på endnu et spændende udlandseventyr.

– Jeg havde da også håbet på, at der ville kom noget pivspændende fra udlandet for mig og min familie, men det er ikke kommet. I mellemtiden kom Esbjerg på banen og viste rigtig fin interesse. Jeg er godt klar over, at det hedder NordicBet Ligaen, men hvis jeg kan hjælpe min klub op i Superligaen igen, er jeg villig til at tage det skridt ned, lyder det fra Ankersen.

Onsdag aftens spillede han sin første officielle kamp for Esbjerg fB siden skiftet, da vestjyderne slog Glamsbjerg IF i Sydbank Pokalen. Han kom også på måltavlen.

Se hele interviewet med Jakob Ankersen i videoen øverst i artiklen. 

Læs også:EfB har fået sværere ved at tiltrække spillere: Nogle afventer Superliga-bud
Læs også:EfB-træner om Ankersens klubskifte: Ikke en selvfølge i moderne fodbold






LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Brøndby tæt på Superliga-profil

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC København i forhandlinger med svensk klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Medie: De lurer på FCM-profil

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Argentina – Kap Verde

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Her er prisen på Aral Simsir

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Åbner for sommertransfer

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Lyngby henter FC Barcelona-målmand

Australien – Egypten