Jakob Ankersen: Hvis ikke for corona, var jeg nok ikke i EfB

Den hjemvendte EfB’er havde i første omgang håbet på et spændene udlandseventyr.



Jakob Ankersen vendte denne sommer hjem til Esbjerg fB efter fem år i andre klubber, men hvis ikke det havde været for coronapandemien, var det nok ikke sket. Det erkender den 29-årige kantspiller over for TV3 Sport.
 
I de seneste tre sæsoner har Jakob Ankersen spillet sin hjemmekamp i Aarhus for AGF, og i den seneste sæson var han en stor profil på holdet, der sikrede bronzemedaljer i Superligaen.

Derfor var det også overraskende, da han tog til Superliga-nedrykkerne Esbjerg fB, men han er selv tilfreds med situationen.

Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere

– Det hænger sådan sammen, at der kom en mulighed, og jeg kan godt lide at være et sted, hvor jeg ved at de ønsker mig. Og i Esbjerg viste de, at de var rigtig villige for at få mig tilbage. Alt ved pakken er, som det skal være. Der var ikke så meget at tænke over.  Skal jeg være helt ærlig, så hvis der ikke havde været corona, var det ikke nok ikke her, jeg havde været. Men det har også gjort en del ved situationen. Alt i alt er jeg meget tilfreds med, hvordan situationen er blevet, alt taget i betragtning, siger Jakob Ankersen til TV3 Sport.

Tidligere har Jakob Ankersen spillet for belgiske Zulte Waregem og svenske IFK Göteborg, og han havde i første omgang også håbet på endnu et spændende udlandseventyr.

– Jeg havde da også håbet på, at der ville kom noget pivspændende fra udlandet for mig og min familie, men det er ikke kommet. I mellemtiden kom Esbjerg på banen og viste rigtig fin interesse. Jeg er godt klar over, at det hedder NordicBet Ligaen, men hvis jeg kan hjælpe min klub op i Superligaen igen, er jeg villig til at tage det skridt ned, lyder det fra Ankersen.

Onsdag aftens spillede han sin første officielle kamp for Esbjerg fB siden skiftet, da vestjyderne slog Glamsbjerg IF i Sydbank Pokalen. Han kom også på måltavlen.

Se hele interviewet med Jakob Ankersen i videoen øverst i artiklen. 

Læs også:EfB har fået sværere ved at tiltrække spillere: Nogle afventer Superliga-bud
Læs også:EfB-træner om Ankersens klubskifte: Ikke en selvfølge i moderne fodbold




LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Langmodighed i Los Angeles

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Transferbombe på vej

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Colombia – Portugal

Jordan – Argentina

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Markant ændring i Silkeborg

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Casper Højer er færdig i tyrkisk klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

FC København jagter Romane Amane

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

På vej til storklub?



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”