Jakob Ankersen vendte denne sommer hjem til Esbjerg fB efter fem år i andre klubber, men hvis ikke det havde været for coronapandemien, var det nok ikke sket. Det erkender den 29-årige kantspiller over for TV3 Sport.
I de seneste tre sæsoner har Jakob Ankersen spillet sin hjemmekamp i Aarhus for AGF, og i den seneste sæson var han en stor profil på holdet, der sikrede bronzemedaljer i Superligaen.
Derfor var det også overraskende, da han tog til Superliga-nedrykkerne Esbjerg fB, men han er selv tilfreds med situationen.
Læs også:På prøve: Esbjerg tester to tidligere Superliga-spillere
– Det hænger sådan sammen, at der kom en mulighed, og jeg kan godt lide at være et sted, hvor jeg ved at de ønsker mig. Og i Esbjerg viste de, at de var rigtig villige for at få mig tilbage. Alt ved pakken er, som det skal være. Der var ikke så meget at tænke over. Skal jeg være helt ærlig, så hvis der ikke havde været corona, var det ikke nok ikke her, jeg havde været. Men det har også gjort en del ved situationen. Alt i alt er jeg meget tilfreds med, hvordan situationen er blevet, alt taget i betragtning, siger Jakob Ankersen til TV3 Sport.
Tidligere har Jakob Ankersen spillet for belgiske Zulte Waregem og svenske IFK Göteborg, og han havde i første omgang også håbet på endnu et spændende udlandseventyr.
– Jeg havde da også håbet på, at der ville kom noget pivspændende fra udlandet for mig og min familie, men det er ikke kommet. I mellemtiden kom Esbjerg på banen og viste rigtig fin interesse. Jeg er godt klar over, at det hedder NordicBet Ligaen, men hvis jeg kan hjælpe min klub op i Superligaen igen, er jeg villig til at tage det skridt ned, lyder det fra Ankersen.
Onsdag aftens spillede han sin første officielle kamp for Esbjerg fB siden skiftet, da vestjyderne slog Glamsbjerg IF i Sydbank Pokalen. Han kom også på måltavlen.
Se hele interviewet med Jakob Ankersen i videoen øverst i artiklen.
Læs også:EfB har fået sværere ved at tiltrække spillere: Nogle afventer Superliga-bud
Læs også:EfB-træner om Ankersens klubskifte: Ikke en selvfølge i moderne fodbold
LIVE
Superliga-LIVE: Udlejet FCK’er bomber løs
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Har budt en milliard
LIVE
TransferLIVE: Byder over 75 mio. på dansker
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
