Over den seneste tid er dårlige sager omhandlende Esbjerg-træner Peter Hyballa i hovedrollen vokset støt.
Blandt andet har flere danske medier beskrevet, hvordan den tyske træner skulle have mobbet sine spillere, afstraffet dem fysisk og endda slået en anden.
Det har blandt andet fået Spillerforeningen til at anmelde sagen til Arbejdstilsynet
Hidtil har Peter Hyballa afvist at have slået en af sine spillere, ligesom han også har fortalt, at han ikke har vredet en brystvorte rundt på en anden.
Til TV3 Sport afviser den tyske træner endnu engang de anklager, der er rettet mod ham.
– Jeg føler, at jeg slet ikke er velkommen i dette land, fortæller Peter Hyballa til TV3 Sport, efter at han har afvist anklagerne.
Til gengæld forlader Hyballa ikke det esbjergensiske fodboldflagskib frivilligt.
– Jeg har hørt, at spillerne i klubben de seneste år er gået til ledelsen og har fået træneren fyret. For mig er det fuldstændig vanvittigt, at spillerne har så meget magt, at de kan beslutte, hvad der sker med træneren. Måske har nogen prøvet på det nu, men jeg er her stadig. Og jeg bliver, påpeger Hyballa og henviser til de to tidligere trænere Lars Olsen og Jonas Dal.
Peter Hyballa er hentet til Esbjerg som ny træner denne sommer af de nye amerikanske ejere Pacific Media Group. Bestyrelsesformand for klubben Michael Kalt forklarer også, at handlingerne ikke stemmer overens med klubbens værdier.
– De handlinger repræsenterer ikke den kultur, som vi forsøger at skabe i Esbjerg. Vi mener heller ikke, at de er nødvendige i træningen.
– Vi har forklaret det til Peter, og jeg er sikker på, at han forstår, at han befinder sig i et nyt arbejdsmiljø i Danmark, forklarer Michael Kalt.
Michael Sahl Hansen forholder sig ligeledes til anklagerne om den tyske træner til TV3 Sport.
– Det er så langt væk fra vinduet, som det faktisk kan være. Det her handler ikke om kulturforskelle. Jeg kender ikke en kultur, hvor den slags er i orden.
– Det er ting, der ikke er normalt, og som vi ikke skal se på danske arbejdspladser eller i fodboldklubber eller i sporten, fordi der har vi de samme regler i sportens verden. Det er ikke bare en undskyldning, at det er sport, fortæller Michael Sahl Hansen til TV3 Sport.
Det er første gang nogensinde, at Spillerforeningen har bragt forholdene i en dansk klub videre til Arbejdstilsynet for at få objektive øjne på sagen.
– Det skulle undre mig meget med de beskrevne forhold, at de synes, at det, der er foregået på Esbjergs anlæg, har været inden for skiven, vurderer Michael Sahl Hansen.
Tidligere har dansk fodbold-ekspert Poul Hansen været ude og kritiserer Peter Hyballas ledelsesform ved at kalde træneren for rablende vanvittig. Det kan du læse mere om her.
Peter Hyballa fik noget af en lunken debut for Esbjerg, da 1. divisionsklubbens sæsonåbningskamp søndag blev afbrudt i anden halvleg på grund af tordenvejr. Her var Esbjerg bagud 0-1 mod Vendsyssel.
Du kan se hele indslaget om den tyske træner i videoklippet over artiklen.
TRANSFER
Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’
INTERVIEW
Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes
Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’
TOPNYHED
Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner
TOPNYHED
Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser
Fælder dom over Victor Froholdt
NYHEDER
Brøndby sparer millioner
TOPNYHED
Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub
HELT VILDT
Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder
TRANSFER
Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk kriseklub solgt
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
NYHEDER
Legende om Højlund: Her er problemet
TOPNYHED
Steve Cooper står ved sin dommerkritik
NYHEDER
– En undskyldning for tabere
MEDIE
Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
NYHEDER
‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
Bjarne Riis kan score millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADETS DOM
Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!
Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
HELT VILDT
Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring
INTERVIEW
Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
NYHEDER
Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’
Stjernequarterback vinder i NFL-comeback
Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau
‘De har problemer med os’
DAGENS SPILFORSLAG
Elche snupper påny point mod et Madrid-hold
NYHEDER
Danmark smadrer Japan i VM-premiere
NYHEDER
Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper
NYHEDER
FCM taber til AS Roma i Europa League
NYHEDER
