Over den seneste tid er dårlige sager omhandlende Esbjerg-træner Peter Hyballa i hovedrollen vokset støt.
Blandt andet har flere danske medier beskrevet, hvordan den tyske træner skulle have mobbet sine spillere, afstraffet dem fysisk og endda slået en anden.
Det har blandt andet fået Spillerforeningen til at anmelde sagen til Arbejdstilsynet
Hidtil har Peter Hyballa afvist at have slået en af sine spillere, ligesom han også har fortalt, at han ikke har vredet en brystvorte rundt på en anden.
Til TV3 Sport afviser den tyske træner endnu engang de anklager, der er rettet mod ham.
– Jeg føler, at jeg slet ikke er velkommen i dette land, fortæller Peter Hyballa til TV3 Sport, efter at han har afvist anklagerne.
Til gengæld forlader Hyballa ikke det esbjergensiske fodboldflagskib frivilligt.
– Jeg har hørt, at spillerne i klubben de seneste år er gået til ledelsen og har fået træneren fyret. For mig er det fuldstændig vanvittigt, at spillerne har så meget magt, at de kan beslutte, hvad der sker med træneren. Måske har nogen prøvet på det nu, men jeg er her stadig. Og jeg bliver, påpeger Hyballa og henviser til de to tidligere trænere Lars Olsen og Jonas Dal.
Peter Hyballa er hentet til Esbjerg som ny træner denne sommer af de nye amerikanske ejere Pacific Media Group. Bestyrelsesformand for klubben Michael Kalt forklarer også, at handlingerne ikke stemmer overens med klubbens værdier.
– De handlinger repræsenterer ikke den kultur, som vi forsøger at skabe i Esbjerg. Vi mener heller ikke, at de er nødvendige i træningen.
– Vi har forklaret det til Peter, og jeg er sikker på, at han forstår, at han befinder sig i et nyt arbejdsmiljø i Danmark, forklarer Michael Kalt.
Michael Sahl Hansen forholder sig ligeledes til anklagerne om den tyske træner til TV3 Sport.
– Det er så langt væk fra vinduet, som det faktisk kan være. Det her handler ikke om kulturforskelle. Jeg kender ikke en kultur, hvor den slags er i orden.
– Det er ting, der ikke er normalt, og som vi ikke skal se på danske arbejdspladser eller i fodboldklubber eller i sporten, fordi der har vi de samme regler i sportens verden. Det er ikke bare en undskyldning, at det er sport, fortæller Michael Sahl Hansen til TV3 Sport.
Det er første gang nogensinde, at Spillerforeningen har bragt forholdene i en dansk klub videre til Arbejdstilsynet for at få objektive øjne på sagen.
– Det skulle undre mig meget med de beskrevne forhold, at de synes, at det, der er foregået på Esbjergs anlæg, har været inden for skiven, vurderer Michael Sahl Hansen.
Tidligere har dansk fodbold-ekspert Poul Hansen været ude og kritiserer Peter Hyballas ledelsesform ved at kalde træneren for rablende vanvittig. Det kan du læse mere om her.
Peter Hyballa fik noget af en lunken debut for Esbjerg, da 1. divisionsklubbens sæsonåbningskamp søndag blev afbrudt i anden halvleg på grund af tordenvejr. Her var Esbjerg bagud 0-1 mod Vendsyssel.
Du kan se hele indslaget om den tyske træner i videoklippet over artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Tidl. OB-tysker ophæver kontrakten
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
TRANSFER
“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”
TOPNYHED
Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’
TOPNYHED
Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn
LIVE: FCK, FCN og FCM trækkes i Conference League
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
Han er VM’s bedste spiller
LIVE: AGF og FC Midtjylland i Europa League-bowlen
TOPNYHED
Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget
LIVE: AGF’s Champions League-modstander trækkes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
‘Spanien var det bedste hold’
TRANSFER
Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub
VM-helt: Gud belønner dem, der fortjener det mest
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Spansk angriber sparker Argentina af VM-tronen
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
VM-vækkeuret kommer med surt opstød
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
Afslører: Hoffenheim byder på dansk profil
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
