EfB-træner i modvind: Er ikke velkommen i Danmark

Esbjerg-træner Peter Hyballa fortæller til TV3 Sport, at han ikke føler sig velkommen i Danmark.



Over den seneste tid er dårlige sager omhandlende Esbjerg-træner Peter Hyballa i hovedrollen vokset støt. 

Blandt andet har flere danske medier beskrevet, hvordan den tyske træner skulle have mobbet sine spillere, afstraffet dem fysisk og endda slået en anden. 

Det har blandt andet fået Spillerforeningen til at anmelde sagen til Arbejdstilsynet

Hidtil har Peter Hyballa afvist at have slået en af sine spillere, ligesom han også har fortalt, at han ikke har vredet en brystvorte rundt på en anden. 

Til TV3 Sport afviser den tyske træner endnu engang de anklager, der er rettet mod ham. 

– Jeg føler, at jeg slet ikke er velkommen i dette land, fortæller Peter Hyballa til TV3 Sport, efter at han har afvist anklagerne. 

Til gengæld forlader Hyballa ikke det esbjergensiske fodboldflagskib frivilligt.

– Jeg har hørt, at spillerne i klubben de seneste år er gået til ledelsen og har fået træneren fyret. For mig er det fuldstændig vanvittigt, at spillerne har så meget magt, at de kan beslutte, hvad der sker med træneren. Måske har nogen prøvet på det nu, men jeg er her stadig. Og jeg bliver, påpeger Hyballa og henviser til de to tidligere trænere Lars Olsen og Jonas Dal.

Peter Hyballa er hentet til Esbjerg som ny træner denne sommer af de nye amerikanske ejere Pacific Media Group. Bestyrelsesformand for klubben Michael Kalt forklarer også, at handlingerne ikke stemmer overens med klubbens værdier. 

– De handlinger repræsenterer ikke den kultur, som vi forsøger at skabe i Esbjerg. Vi mener heller ikke, at de er nødvendige i træningen.

– Vi har forklaret det til Peter, og jeg er sikker på, at han forstår, at han befinder sig i et nyt arbejdsmiljø i Danmark, forklarer Michael Kalt. 

Michael Sahl Hansen forholder sig ligeledes til anklagerne om den tyske træner til TV3 Sport.

– Det er så langt væk fra vinduet, som det faktisk kan være. Det her handler ikke om kulturforskelle. Jeg kender ikke en kultur, hvor den slags er i orden. 

– Det er ting, der ikke er normalt, og som vi ikke skal se på danske arbejdspladser eller i fodboldklubber eller i sporten, fordi der har vi de samme regler i sportens verden. Det er ikke bare en undskyldning, at det er sport, fortæller Michael Sahl Hansen til TV3 Sport. 

Det er første gang nogensinde, at Spillerforeningen har bragt forholdene i en dansk klub videre til Arbejdstilsynet for at få objektive øjne på sagen. 

– Det skulle undre mig meget med de beskrevne forhold, at de synes, at det, der er foregået på Esbjergs anlæg, har været inden for skiven, vurderer Michael Sahl Hansen. 

Tidligere har dansk fodbold-ekspert Poul Hansen været ude og kritiserer Peter Hyballas ledelsesform ved at kalde træneren for rablende vanvittig. Det kan du læse mere om her.

Peter Hyballa fik noget af en lunken debut for Esbjerg, da 1. divisionsklubbens sæsonåbningskamp søndag blev afbrudt i anden halvleg på grund af tordenvejr. Her var Esbjerg bagud 0-1 mod Vendsyssel. 

Du kan se hele indslaget om den tyske træner i videoklippet over artiklen.



Forlænger med stort angriber-talent

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Italienske medier hylder ham

Fælder hård Schmeichel-dom

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Dansker langer ud efter Ruben Amorim

Fælder dom over Norwich-danskere

FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning

Rangerer Eriksen over superstjerner

Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Dansker fremhæves af stort tysk medie

Køb Vallys-klon, før det er for sent!

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han

Superliga-klub får penge hver gang, han scorer

FC København misser denne midtbane-stjerne

Rystet efter kollision med dansker: Chokerende

Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?

Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt

Det er gået helt galt for Brøndby-flop

Hold da op – den er helt gal

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Arsenal tager førstepladsen tilbage

Liverpool vinder – endelig scorede stjernen

Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime

Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma

Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone

Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’

Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber

Ellevild Patrick Dorgu: ‘Fantastisk!’

Guardiola: Spillerne er utroligt disciplinerede

Scoringsfattig subtopkamp på Stamford

Dorgu blev helten for Manchester United

Nartey blæser alt modstand til vægs

Vild spådom: Kan nå Rodgers’ og Marescas niveau

Dansker på røven: Nogle af dem er crazy-gode