Torsdag aften trækkes der lod til ottendedelsfinalerne af Sydbank Pokalen, og her vil Nykøbing FC være at finde i bowlen.
2. divisionsholdet overraskede nemlig i pokalturneringens tredje runde, hvor de som underippede sendte Esbjerg fB fra 1. division ud af turneringen med en 1-0-sejr onsdag aften. Og nu håber de på en stor oplevelse i den næste runde af turneringen.
I ottendedelsfinalerne er der nemlig også god chance for, at Nykøbing FC igen vil være undertippede, da en håndfuld Superliga-hold også er i bowlen, og her foretrækker flere af deres spillere at trække nogen af de helt store hold.
Læs også:Dansk pokal-mål går verden rundt: Folk går helt balalajka
– Jeg håber på enten FC København eller FC Midtjylland. De har i efterhånden en del år været de førende hold i Danmark, så det kunne være sjovt at måle sig mod et af de hold hjemme i CM Arena, siger Mikkel Andersen til Nykøbings hjemmeside.
Og holdkammeraten Sebastian Koch smider også Brøndby IF ind som et hold, der kunne være sjovt at møde.
– Det siger lidt sig selv, at FC København eller Brøndby ville være fedt. Det ville være en kæmpe oplevelse for holdet og for fansene – så kan vi få en af dem, så tager jeg gerne det, siger Sebastian Koch og tilføjer:
Læs også:Vejle Boldklub undgår pokalexit trods rødt kort og straffedrama
– Hvis vi skal tænke i forhold til avancement, så ville jeg gerne møde B93, som jeg også har spillet for et halvt år. Det ville være en sjov kamp, da jeg stadig kender en del fra holdet. Samtidig synes jeg også, at vi ville have en fin chance for at gå videre til kvartfinalen.
Lodtrækningen finder sted torsdag aften, efter at FC Nordsjælland har spillet mod Hvidovre. Den kamp sparkes i gang klokken 19.00.
Læs også:Jonas Dal glæder sig over at han kun har én spiller afsted med landshold
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Bayern München laver vildt comeback
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
