Torsdag aften trækkes der lod til ottendedelsfinalerne af Sydbank Pokalen, og her vil Nykøbing FC være at finde i bowlen.
2. divisionsholdet overraskede nemlig i pokalturneringens tredje runde, hvor de som underippede sendte Esbjerg fB fra 1. division ud af turneringen med en 1-0-sejr onsdag aften. Og nu håber de på en stor oplevelse i den næste runde af turneringen.
I ottendedelsfinalerne er der nemlig også god chance for, at Nykøbing FC igen vil være undertippede, da en håndfuld Superliga-hold også er i bowlen, og her foretrækker flere af deres spillere at trække nogen af de helt store hold.
Læs også:Dansk pokal-mål går verden rundt: Folk går helt balalajka
– Jeg håber på enten FC København eller FC Midtjylland. De har i efterhånden en del år været de førende hold i Danmark, så det kunne være sjovt at måle sig mod et af de hold hjemme i CM Arena, siger Mikkel Andersen til Nykøbings hjemmeside.
Og holdkammeraten Sebastian Koch smider også Brøndby IF ind som et hold, der kunne være sjovt at møde.
– Det siger lidt sig selv, at FC København eller Brøndby ville være fedt. Det ville være en kæmpe oplevelse for holdet og for fansene – så kan vi få en af dem, så tager jeg gerne det, siger Sebastian Koch og tilføjer:
Læs også:Vejle Boldklub undgår pokalexit trods rødt kort og straffedrama
– Hvis vi skal tænke i forhold til avancement, så ville jeg gerne møde B93, som jeg også har spillet for et halvt år. Det ville være en sjov kamp, da jeg stadig kender en del fra holdet. Samtidig synes jeg også, at vi ville have en fin chance for at gå videre til kvartfinalen.
Lodtrækningen finder sted torsdag aften, efter at FC Nordsjælland har spillet mod Hvidovre. Den kamp sparkes i gang klokken 19.00.
Læs også:Jonas Dal glæder sig over at han kun har én spiller afsted med landshold
LIVE
TransferLIVE: Tre kæmpetransfers nærmer sig
MEDIE
De vil have Rashford
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
NYHEDER
