Torsdag aften trækkes der lod til ottendedelsfinalerne af Sydbank Pokalen, og her vil Nykøbing FC være at finde i bowlen.
2. divisionsholdet overraskede nemlig i pokalturneringens tredje runde, hvor de som underippede sendte Esbjerg fB fra 1. division ud af turneringen med en 1-0-sejr onsdag aften. Og nu håber de på en stor oplevelse i den næste runde af turneringen.
I ottendedelsfinalerne er der nemlig også god chance for, at Nykøbing FC igen vil være undertippede, da en håndfuld Superliga-hold også er i bowlen, og her foretrækker flere af deres spillere at trække nogen af de helt store hold.
Læs også:Dansk pokal-mål går verden rundt: Folk går helt balalajka
– Jeg håber på enten FC København eller FC Midtjylland. De har i efterhånden en del år været de førende hold i Danmark, så det kunne være sjovt at måle sig mod et af de hold hjemme i CM Arena, siger Mikkel Andersen til Nykøbings hjemmeside.
Og holdkammeraten Sebastian Koch smider også Brøndby IF ind som et hold, der kunne være sjovt at møde.
– Det siger lidt sig selv, at FC København eller Brøndby ville være fedt. Det ville være en kæmpe oplevelse for holdet og for fansene – så kan vi få en af dem, så tager jeg gerne det, siger Sebastian Koch og tilføjer:
Læs også:Vejle Boldklub undgår pokalexit trods rødt kort og straffedrama
– Hvis vi skal tænke i forhold til avancement, så ville jeg gerne møde B93, som jeg også har spillet for et halvt år. Det ville være en sjov kamp, da jeg stadig kender en del fra holdet. Samtidig synes jeg også, at vi ville have en fin chance for at gå videre til kvartfinalen.
Lodtrækningen finder sted torsdag aften, efter at FC Nordsjælland har spillet mod Hvidovre. Den kamp sparkes i gang klokken 19.00.
Læs også:Jonas Dal glæder sig over at han kun har én spiller afsted med landshold
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Silkeborg slår Randers og spiller sig over stregen
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Oddset styrtdykker
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
HELT VILDT
En voldsom ulighed
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
MEDIE
