Esbjerg-fans viste bar røv til belgiske gæster

En delegation fra Esbjerg fB’s belgiske søsterklub, KV Oostende, fik lørdag aften fire unge mænds bagdele at se på Blue Water Arena.



En delegation fra KV Oostende fik sig lørdag aften et syn, de nok sent vil glemme. Ifølge JydskeVestkysten stod de belgiske gæster nede på banen på Blue Water Arena, da fire unge mænd i en af stadions skybokse pludselig bankede på ruden og derefter trak bukserne ned, bøvede sig forover og åbenbarede deres bare baller.

Oostende ejes af samme investorer, som ejer Esbjerg fB, og delegationen var i Danmark for at besøge søsterklubben. De havde overværet EfB’s 3-1-nederlag til FC Helsingør og var i færd med at slutte besøget på stadion af med en straffesparkskonkurrence på grønværen.

Thorsten Theys, der er talsmand for belgierne, siger til JydskeVestkysten, at de var mere forbløffede end forargede.

– Vi kunne da sagtens grine ad det, og det var ikke nogen, der følte sig krænket, men vi undrede os godt nok over, hvorfor det var nødvendigt at gøre det, og jeg synes da, at andre skal have lov til at se, hvordan nogle af EfB’s sponsorer opfører sig over for klubbens gæster. Er det virkelig dansk kultur?

Avisen har også talt med den sponsor, der lejer den pågældende skyboks. Han understreger, at han ikke var til stede, men at nogle af firmaets gæster stod bag optrinnet.

Ejerne bag EfB, Pacific Media Group, råder foruden Esbjerg og Oostende over engelske Barnsley og franske Nancy. Mens stormen raser i EfB, fordi 21 spillere offentligt har udtrykt dyb mistillid til cheftræner Peter Hyballa, er også Nancy i vælten i Frankrig.

I går kom det frem, at en række ligakonkurrenter har klaget over klubbens ageren på transfermarkedet. Læs den historie her.







LIVE

LIVE: Kæmpe nyhed for B.93

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig