Franske hold raser over Esbjergs søsterklub

AS Nancy Lorraine er kommet i problemer i Frankrig, fordi klubben – ifølge konkurrenterne – omgår regler.



Det er ikke kun Esbjerg fB, der trækker overskrifter for tiden – det gør Pacific Media Groups franske klub, AS Nancy Lorraine, også.

Esbjerg kom på udenlandske hænder tidligere i år, og dermed er man kommet ind i et netværk af klubber, der også tæller Barnsley fra England, Oostende fra Belgien og Nancy fra Frankrig. 

Som man har set i Esbjerg, er der heftig aktivitet klubberne imellem. Esbjerg har således lånt fire spillere i Barnsley denne sommer, og aktivitet har der også været masser af fra Oostende til Nancy.

Og det er aktiviteten mellem sidstnævnte, der har fået 11 franske Ligue 2-klubber op i det røde felt.

For AS Nancy må ikke bruge penge på spillere denne sommer – det har DNCG besluttet. DNCG kontrollerer franske klubbers økonomi og fører tilsyn med regnskaberne, men Nancy har altså fundet måder at komme forbi det på, da man har lejet fire spillere i Oostende.

Tre af de fire spillere har Oostende hentet i franske klubber denne sommer og så udlejet til Nancy, og dermed har man – mener de franske Ligue 2-klubber – omgået reglerne.

Det er mediet MaLigue2, der skriver, at de klubberne har klaget over Oostende, fordi der er også andre franske klubber, der har forbud mod at købe. Og det er ikke lige konkurrencevilkår, mener sammenslutningen af franske klubber.

Der er blevet klaget til flere forskellige instansen – blandt andet den professionelle ligasammenslutning i Frankrig – og flere klubber holder angiveligt øje med situationen og skal være klar til at melde sig i koret af utilfredse klubber, der ønsker en sanktion af Nancy.

De 11 klubber vil protestere, når de møder Nancy i den sæson, der er et par uger gammel, fremgår det også.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Født i Danmark og på vej til VM

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

De bliver monstersalg til sommer