Esbjerg lejer dansk spiller i Holland: Har fulgt ham tæt i flere år

1. divisionsklubben Esbjerg fB har lejet den danske midtbanespiller Nicklas Strunck i FC Groningen. Han spiller sæsonen færdig i Esbjerg.



Det er 14 måneder, siden Nicklas Strunck forlod dansk fodbold, men nu vender han tilbage. Denne gang er det dog på en lejeaftale med Esbjerg fB i 1. division. Det bekræfter klubben i en pressemeddelelse.

Strunck har en fortid i FC Nordsjælland, som solgte ham til Groningen i sommeren 2019. Der har han ikke fået en eneste kamp for førsteholdet, men i EfB er han “udset en vigtig rolle”, skriver klubben.

Læs også:Groningen-dansker skal spille sammen med Robben: Det er helt vildt

– Med Nicklas Strunck får vi en dynamisk midtbanespiller ind, som vil tilføre os en ekstra dimension. Vi har fulgt Nicklas tæt i flere år, og er glade for, at det nu er lykkes at få ham til EfB. Han er en teknisk stærk spiller med en stor løbekapacitet, som vi nu kan se frem til at få glæde af, og vi ser frem til samarbejdet, siger sportschef Jimmi Nagel Jacobsen.

21-årige Strunck får trøje nummer 19 og træner for første gang med sine nye holdkammerater tirsdag. Han glæder sig til at gøre den nuværende sæson færdig i Esbjerg, der jagter oprykning efter sommerens nedrykning.

– Jeg ser frem til at spille for EfB, som er en stor klub med fantastiske faciliteter, og jeg har fået et rigtig godt førstehåndsindtryk af det hele. Samtidig er det en ny start for mig, hvor jeg vil give alt for, at vi som hold lykkes med vores mål om at vende tilbage til Superligaen, og nu glæder jeg mig bare til at blive en del af klubben, siger Strunck.

Nicklas Strunck begår sig primært på den centrale midtbane, hvor cheftræner Olafur Kristjansson tidligere har slået fast, at klubben ledte efter forstærkninger til.

Læs også:FC Groningen er ekstra opmærksom på ung dansker




Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen



Kæmpekøb retur til FC København?

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Han er færdig i Brøndby

Sønderjyske – Brøndby IF

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Oddset styrtdykker

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

FC Fredericia – OB

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning