Esbjerg må konkurrere med storklubber: Scouter spillere i Sydamerika

Selv om man spiller 1. division i Danmark, og alverdens store klubber leder efter den næste Neymar eller Lionel Messi i Sydamerika, kan Esbjerg fB godt lege med. Klubben holder allerede øje med og søger at udvide sin tilstedeværelse på kontinentet.



For tre år siden overraskede FC København ved at hente midtbanedynamoen Franco Mussis i Argentina, og siden fortalte klubben, at den var ved at etablere et netværk i Sydamerika, så den kunne holde øje med lige så spændende spillere fremover.

Et eksempel derpå kunne være Federico Santander, der også skiftede til mesterklubben direkte fra sin paraguayanske klub, Guaraní, mens Brøndby IF stiftede et kortvarigt og ufrugtbart bekendtskab med hans landsmand José Ariel Núñez, og Edison Flores kom til AaB fra hjemlandet Peru.

Derudover er sydamerikanske spillere i Superligaen dog et særsyn, særligt dem, der kommer direkte fra deres hjemkontinent. Desto mere usædvanligt er det, at en 1. divisionsklub nu holder øje med Sydamerika og endda har planer om at udvide sin tilstedeværelse der.

Det er ikke desto mindre virkeligheden i Esbjerg fB, som JydskeVestkysten skrev forleden. Sportsdirektør Ted van Leeuwen uddyber:

– Vi har ikke nogen scout fast der, men vi kigger på markedet. Vi prøver at finde nogen, der kan tage sig af det marked for os i fremtiden, siger han til tipsbladet.dk.

EfB er ikke den eneste klub fra landets næstbedste række, som holder øje med Sydamerika. Topholdet, Vejle Boldklub, har i sidste og denne sæson hentet flere spillere fra Brasilien og Peru.

Der findes ikke en europæisk storklub med respekt for sig selv, som ikke også holder et skarpt øje med kontinentet i jagten på fremtidens Neymar eller Lionel Messi. Derfor er der skarp konkurrence for de danske klubber i 1. division, og deri ligger en af udfordringerne.

– De (spillerne, red.) er billigere, det er en økonomisk ting. Selvfølgelig kan man finde meget kvalitet der. Det er ikke så godt, at mange store klubber kigger der, men vi prøver at kigge, hvor de ikke gør, siger Ted van Leeuwen.

– Vi kigger nærmere, men vi vil ikke glemme Danmark eller andre europæiske lande. Jeg er ligeglad med, hvor de kommer fra. Det handler om at få de bedste spillere for de bedste penge.

Og i Sydamerika kan man nogle gange få bedre kvalitet for pengene?

– Ja, lige præcis.

Den aktuelle fjerdeplads i 1. division er skuffende for van Leeuwen og co., for klubben har sat alle sejl ind på at rykke op, og det gør man ikke som nummer fire. Det er dog ikke givet, at sportsdirektøren får skrivekrampe i januar måned, fordi han skal skrive under på for mange kontrakter med nye spillere.

Klubben skiftede et tocifret antal spillere i sommer og sagde både goddag og farvel til seks mand sidste vinter, så denne gang lyder det til, at det kommer til at spænde mere roligt af.

– Vi får nogle spillere tilbage fra skade. Det er én ting. Lad os se, hvor langt pengene rækker til at tiltrække nogle forstærkninger. Det hele handler om penge. Penge er altid et emne i fodbold, siger Ted van Leeuwen.

– Vi må også se om, vi kan beholde alle vores spillere. Der er noget interesse for nogle spillere, efter hvad jeg hører. Indtil videre er det bare rygter, så vi må se, om det bliver mere konkret.

Som udgangspunkt er han ikke opsat på at sælge ud af arvesølvet, selv om spillere som Jeppe Højbjerg, Anders Dreyer, Mark Brink og Jacob “Lungi” Sørensen alle er unge spillere af egen avl, og alle har markeret sig positivt i dette efterår. Hele klubbens forretningsmodel er ganske vist baseret på at udvikle og sælge spillere, men van Leeuwen kan også få meget mere for dem, hvis EfB rykker op i Superligaen.

Men, som han siger, der kan jo komme et bud, der er umuligt at sige nej til. 


Sponsoreret:
Drømmer du om en tur ud i Europa for at opleve den fede fodboldstemning på et af de helt store stadions?

Skal det være hos FC Barcelona, Real Madrid, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Bayern München eller noget endnu bedre?

Få tre hurtige tilbud på den perfekte fodboldtur for dig og vennerne, for far og søn eller for hele familien.

Det er nemt, hurtigt og enkelt, og der er svar fra rejsearrangørerne inden for 24 timer –





United overvejer disse fem managers




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Vild spådom om FC Midtjylland

Sønderjyske – AGF

Markant transfermelding om Højlund

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Liverpool – Tottenham



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

OB – FC København

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Farzam: En gave for FC København

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’

AaB-krisen fortsætter

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Supercomputer spår FCM-nedtur

Peter Kjær: Her er min bekymring

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu

Drømmestart for FCM-floppet Marrony

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Barcelona – Sevilla

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens