FC Vestsjællands konkurshold et år senere: Identiteten forsvandt

1. Divisionsklubben FC Vestsjælland gik konkurs for et år siden – blot et halvt år efter, at klubben var i pokalfinalen. Tipsbladet.dk har talt med den daværende anfører Henrik Madsen og set på, hvor holdet er i dag.



I dag er det blot et minde.

Et minde om en fodboldklub, der havde høje ambitioner og var tæt på at nå drømmen om et trofæ, men i foråret 2015 tabte FC Vestsjælland 2-3 efter forlænget spilletid i pokalfinalen til FC København, og det nederlag blev på en måde startskuddet til en nedtur, der blev totalt i december 2015. Og allerede efter nedrykningen begyndte nedskæringerne.

– Der var tidligt lidt snakken i truppen, men vi havde fået at vide, at vi skulle køre videre som klub. Det er klart, at når du rykker ud, er det dyrt, så der skal spares. Det er naturligt. Det kan du gøre ved spillerlønninger og salg, og vi solgte også nogle stykker. Jeg kan huske, at jeg tænkte, at vi nok skulle få et fint hold, og det synes jeg faktisk også, at vi fik. Et hold, der på papiret var stærkere end mange af de andre hold, siger Henrik Madsen, der var anfører for FC Vestsjælland, til tipsbladet.dk og forklarer:

– Jeg kan specielt huske i starten (af efteråret, red.), hvor vi ikke havde nogle angribere, så vi måtte spille Jean-Claude Bozga (forsvarsspiller, red.) i angrebet. På den måde sejlede det lidt. Men der er ikke andet at gøre end at rykke tættere sammen, og os rutinerede spillere skulle ligesom have det til at fungere. Det var dog en hård tid. Jeg var selv lige blevet opereret og var ude, og da vi startede op i 1. Division, var vi 10 spillere og så nogle unge gutter.

Henrik Madsen, der spillede mere end fire år i klubben, var blevet opereret for sportsbrok og kunne ikke spille i starten, og derfor var det en ekstra hård periode. I den periode skulle han som den rutinerede anfører stadig være indpisker på holdet.

– Jeg skulle jo komme og vise overskud hver eneste dag. Det er ikke så nemt, når man selv er skadet, og når du ikke har overskuddet, er det svært at dele ud af. Mange af de andre, som måske også skulle være med til at få skibet til at sejle igen, var væk, siger han.

Skibet kom aldrig til at sejle igen. I starten af efterårssæsonen i 1. Division havde FC Vestsjælland som nævnt ingen angribere, og til visse kampe var der kun tre mand på bænken, hvor det var unge, uprøvede spillere. Da FC Vestsjælland havde samlet en på papiret konkurrencedygtig trup, var det sent i sæsonen, og klubben endte da også med at slutte sidst i efteråret med blot 13 point for 18 kampe. Og så var det, at Kurt Andersen valgte at dreje nøglen.

– Vi får beskeden om, at vi ikke får løn på vores sidste dag inden ferien. Der fik jeg det indvendigt sindssygt dårligt. Jeg vidste jo godt, hvad det betød. Det var den 18. december, at vi blev erklæret konkurs, og ja, det var en ubehagelig tid. Det var egentlig ikke så meget det der med lønnen for mig, men det var en klub, jeg havde været hos i mange år, så den havde spillet en stor rolle for mig, og jeg havde lært en masse dejlige at kende. Det var ikke kun kammerater, så en del af identiteten forsvand. Det var hårdt, siger Henrik Madsen, der også tænkte på sig selv:

– Jeg har også to børn, og det var december måned. Det er lidt underligt, for jeg talte faktisk med min kone her den anden dag om, at det er dejligt at gå på juleferie med ro i kroppen.

Historien fortsætter under billedet: FC Vestsjælland-holdet tabte pokalfinalen den 15. maj 2015 med 2-3 til FC København. Kampen gik i forlænget spilletid, efter Dennis Sørensen to minutter før tid udlignede til 2-2. Det er jubelscenerne fra det mål, du ser på billedet. Brandur Hendriksson scorede det vindende mål for FCK i den forlængende spilletid. Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

‘Onkel Kurt’, som Kurt Andersen blev kaldt, havde tidligere givet udtryk for ønsket om at sælge klubben, men da han ikke kunne finde en køber af Slagelse-klubben, valgte han altså at begære den konkurs. Selv om det betød, at mange mennesker mistede jobbet, er der i dag ikke bitterhed fra Henrik Madsens side over konkursen. Den 33-årige midtbanespiller, der nu spiller for HB Køge, kan dog huske, at han følte med de mange spillere – inklusiv ham selv – der skulle på klubjagt midt i juleferien.

– Det var selvfølgelig forskelligt fra spiller til spiller, men det var et svært marked, så ingen af os kunne vælge og vrage. Jeg fandt hurtigt ud af, at det ikke var som i gamle dage – klubberne holder mere på pengene og turde måske ikke satse. Jeg havde selv et par enkelte muligheder, og det var dejligt. Men der var andre, der slet ikke fik noget tilbudt, og nogle skulle rundt på prøvetræninger. Det var forfærdeligt. Gud ske lov for mit eget vedkommende. Det var fantastisk for mig (at komme til HB Køge, red.), siger Henrik Madsen og forklarer:

– Økonomisk var det også svært, og det hænger jo sammen med markedet. Vi stod alle i en dårlig forhandlingssituation, siger han.

Henrik Madsen har et år tilbage af sin kontrakt med HB Køge, hvor han i øvrigt er fast mand på den centrale midtbane, og han nyder fortsat at spille fodbold. Og tiden i FC Vestsjælland husker han stadig som noget godt.

– Jeg tænker tit på FC Vestsjælland, for det var der, jeg havde nogle af de bedste år. Det eneste, jeg tager med derfra, er de gode ting, de gode præstationer. Oprykningen og pokalfinalen, siger han.

På næste side kan du se holdet, der gik konkurs. Du kan se, hvem de er, og hvor de er i dag.

Thomas Mikkelsen, målmand

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

33 år
Skiftede til FC Fredericia i 1. Division den 12. januar 2016
Kontraktudløb den 30. juni 2017

Frederik Schram, målmand

Foto: Finn Frandsen/Polfoto

21 år
Skiftede til FC Roskilde i 1. Division den 16. april 2016
Kontraktudløb den 30. juni 2018

Nicki Ristorp Nielsen, målmand
21 år
Skiftede til Ringsted IF i Sjællandsserien

Morten Rasmussen, forsvarsspiller

Foto: Jan Christensen/Getty Images

31 år
Skiftede til Fremad Amager i 1. Division den 28. januar 2016
Kontraktudløb den 30. juni 2017

Anders Randrup, forsvarsspiller

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

28 år
Skiftede til IF Elfsborg i Allsvenskan i Sverige den 1. januar 2016
Kontraktfri – havde udløb den 30. november 2016.

Anders Kure, forsvarsspiller

Foto: Jan Christensen/Getty Images

31 år
Skiftede til Vejle Boldklub i 1. Division den 11. januar 2016
Har indstillet karrieren

Anders Østli, forsvarsspiller

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

33 år
Skiftede til Sarpsborg 08 i Tippeligaen i Norge den 12. januar 2016
Kontraktudløb den 31. december 2016

Jean-Claude Bozga, forsvarsspiller

Foto: Jan Christensen/Getty Images

32 år
Skiftede til Daejoen Citizen FC fra den næstbedste række i Sydkorea den 3. marts 2016
Kontraktudløb den 31. december 2016

Victor Wagner, forsvarsspiller
20 år
Skiftede til Thisted FC i 2. Division den 7. februar 2016
Er siden skiftet til Nybergsund fra den tredjebedste række i Norge

Peter Jul Nielsen, forsvarsspiller
20 år
Skiftede til IFK Värnamo fra den næstbedste række i Sverige den 18. januar 2016
Kontraktudløb nytår 2016/2017

Peter Nymann, forsvarsspiller

Foto: Allan Høgholm/Getty Images

34 år
Skiftede til AC Horsens fra Superligaen den 16. januar 2016
Kontraktudløb den 30 juni 2018

Jean Noël Thome, forsvarsspiller

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

21 år
Skiftede til Ah-Ahly Tripoli fra Libyen den 1. januar 2016
Kontraktudløb ikke oplyst

Morten Bertolt, midtbanespiller

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

32 år
Skiftede til FC Helsingør fra 1. Division den 26. januar 2016
Kontraktudløb den 30. juni 2017

Henrik Madsen, midtbanespiller

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

33 år
Skiftede til HB Køge fra 1. Division den 9. januar 2016
Kontraktudløb den 31. december 2017

Anders Due, midtbanespiller

Foto: Jan Christensen/Getty Images

34 år
Skiftede til Nykøbing FC fra 1. division den 11. januar 2016
Kontraktudløb den 31. december 2017

Mathias Hebo, midtbanespiller (var udlejet til FC Vestsjælland)

Foto: Jan Christensen/Getty Images

21 år
Vendte tilbage til FC Nordsjælland fra Superligaen, hvor han siden har fået kontrakten ophævet. Er nu hos Fredericia fra 1. Division.
Kontraktudløb den 30. juni 2016

Lee Rochester Sørensen, midtbanespiller

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

22 år
Skiftede til HB Køge i 1. Division den 13. februar 2016
Kontratudløb den 30. juni 2018

Magnus Drews, midtbanespiller
21 år
Vendte tilbage til moderklubben SBI Slagelse i Sjællandsserien den 1. januar 2016

Nikolaj Hansen, angriber

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

23 år
Skiftede til Valur fra den bedste række i Island den 2. februar 2016
Kontraktudløb den 31. december 2018

Marc Rochester Sørensen, angriber

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

23 år
Skiftede til HB Køge i 1. Division den 13. februar 2016
Kontraktudløb den 30. juni 2018

Yones Felfel, angriber

Foto: Lars Rønbøg/Getty Images

21 år
Skiftede til FC Vaduz fra den bedste række i Schweiz den 29. februar 2016
Kontraktudløb den 30. juni 2018

Frederik Christensen, angriber
21 år
Vendte tilbage til moderklubben SBI Slagelse i Sjællandsserien den 1. januar 2016

Christoffer Søllested, angriber
18 år
Vendte tilbage til moderklubben SBI Slagelse i Sjællandsserien den 1. januar 2016

KLIK HER FOR AT KOMME TILBAGE TIL SIDE 1





Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve




TOPNYHED

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub



TOPNYHED

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Hylder dansk debutant

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Stort chok for Hjulmand inden FCK-brag



TOPNYHED

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Danmark rykker frem på FIFA’s verdensrangliste

– En stor beslutning

Hjulmand teaser: ‘Bliver stort for dansk fodbold’

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham



TOPNYHED

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup: – Det er nytteløst

Teemu Pukki dominerer

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

– Højlund er en 10 år yngre Lukaku

Hjulmand dybt imponeret af FCK – især af én ting

‘I mine øjne er han FC Københavns bedste spiller’

Voldsomt stormvejr – amok på Brøndby-bøddel

FC Midtjylland videre i pokalturneringen

Lettet FCK-træner: ‘De kampe er et helvede’

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Elkjær jubler over Frank

Mourinho meldes tæt på storklub



Dolberg_2 NYHEDER

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Leverede mirakler – her er Per Frandsens nye job

Mads Emil Madsen åben for retur til Superliga-klub

Holdt på stor hemmelighed

Uenighed om FCK’s CL-eventyr: ‘Forrykt vurdering’

Chido Obi-Martin kan forlade Man Utd

Legende: ‘Jeg bliver meget gerne overrasket’

Helt vildt – nu har han skiftet klub for 21. gang

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Superliga-klub henter Kristian Pedersen

Jacob Neestrup: ‘Vi har et professionelt forhold’

FCK må undvære offensiv profil mod Leverkusen

Per Frandsen præsenteret i norsk klub

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

Skidt nyt for Real Madrid

Prøvede at lokke Eriksen

Ny på landsholdet: Dansk stjerne blev overrasket

Leverkusen i fokus: Milliard-mandens afløser

Har meldt afbud – dansker dropper VM

Thomas Delaney roser: ‘Meget velfortjent’

Kæmpe diskussion i tv-studiet: ‘Du siger nej!?’

Vanvittige comebacks i Champions League

Frank efter drømmestart: Ikke på topniveau