Transfervinduets sidste dag er som regel en hæsblæsende en af slagsen, medmindre man er kommet i land inden da.
Det er man i det store hele i B.93, hvor klubbens formand og fungerende sportschef, Lars Lüthjohan Jensen, forventer en rolig dag på kontoret.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Overordnet set har vi styr på truppen, som den ser ud nu. Jeg kan selvfølgelig ikke udelukke, at der kommer til at ske noget i løbet af i dag, men jeg tror ikke, det bliver det helt store.
– Man kan aldrig udelukke, at der kommer et bud, og så kan det gå stærkt i de sidste timer. Der er flere, der agerer til sidst i vinduet, og der kan komme bud på en eller flere af vores spillere, som gør, at vi skal i markedet. Men umiddelbart forventer jeg ikke det helt store. Vi er godt tilfredse med, hvor vi er lige nu.
De seneste dage har der også været pæn trafik i B.93, hvor man har hentet Ole Jakobsen, Julius Voldby, Sebastian Koch og forlænget med Andreas Heimer.
– Vi har solgt ud af nogle af vores offensive profiler, men har fået Ole og Julius ind, hvilket vi er meget tilfredse med. De passer rigtig fint ind i vores filosofi og strategi. Derudover passer de rigtig godt ind i vores trup, og så er vi godt dækket ind på vores øvrige positioner.
Bashkim Kadrii spøger
Lige nu træner den tidligere B.93-stopper Jores Okore med og generelt har Østerbro-klubben et godt øje til sine tidligere spillere.
Tipsbladet har tidligere fortalt, at B.93 har været i dialog med Bashkim Kadrii, der står uden kontrakt efter afskeden med OB, men ifølge Lars Lüthjohan Jensen er en aftale ikke oppe over.
– Der er ikke noget konkret med Kadrii. Det betyder, at der ikke er forhandlinger med Kadrii om, at han skal til os, siger Lars Lüthjohan Jensen og uddyber.
– Hvis Kadrii gerne vil til os, så er jeg sikker på, han ringer. Men der er ikke konkrete forhandlinger.
Tipsbladet har også været i kontakt med cheftræner i B.93, Kim Engstrøm, som har sat nogle ord på Jores Okore, der har trænet med på Østerbro siden sidste uge.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED