Transfervinduets sidste dag er som regel en hæsblæsende en af slagsen, medmindre man er kommet i land inden da.
Det er man i det store hele i B.93, hvor klubbens formand og fungerende sportschef, Lars Lüthjohan Jensen, forventer en rolig dag på kontoret.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Overordnet set har vi styr på truppen, som den ser ud nu. Jeg kan selvfølgelig ikke udelukke, at der kommer til at ske noget i løbet af i dag, men jeg tror ikke, det bliver det helt store.
– Man kan aldrig udelukke, at der kommer et bud, og så kan det gå stærkt i de sidste timer. Der er flere, der agerer til sidst i vinduet, og der kan komme bud på en eller flere af vores spillere, som gør, at vi skal i markedet. Men umiddelbart forventer jeg ikke det helt store. Vi er godt tilfredse med, hvor vi er lige nu.
De seneste dage har der også været pæn trafik i B.93, hvor man har hentet Ole Jakobsen, Julius Voldby, Sebastian Koch og forlænget med Andreas Heimer.
– Vi har solgt ud af nogle af vores offensive profiler, men har fået Ole og Julius ind, hvilket vi er meget tilfredse med. De passer rigtig fint ind i vores filosofi og strategi. Derudover passer de rigtig godt ind i vores trup, og så er vi godt dækket ind på vores øvrige positioner.
Bashkim Kadrii spøger
Lige nu træner den tidligere B.93-stopper Jores Okore med og generelt har Østerbro-klubben et godt øje til sine tidligere spillere.
Tipsbladet har tidligere fortalt, at B.93 har været i dialog med Bashkim Kadrii, der står uden kontrakt efter afskeden med OB, men ifølge Lars Lüthjohan Jensen er en aftale ikke oppe over.
– Der er ikke noget konkret med Kadrii. Det betyder, at der ikke er forhandlinger med Kadrii om, at han skal til os, siger Lars Lüthjohan Jensen og uddyber.
– Hvis Kadrii gerne vil til os, så er jeg sikker på, han ringer. Men der er ikke konkrete forhandlinger.
Tipsbladet har også været i kontakt med cheftræner i B.93, Kim Engstrøm, som har sat nogle ord på Jores Okore, der har trænet med på Østerbro siden sidste uge.
LIVE
TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Stopper karrieren
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
AVIS
Ryggen mod muren – træffer stor Grønbæk-beslutning
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
NYHEDER
‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
TRANSFER
Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
EKSKLUSIVT