Transfervinduets sidste dag er som regel en hæsblæsende en af slagsen, medmindre man er kommet i land inden da.
Det er man i det store hele i B.93, hvor klubbens formand og fungerende sportschef, Lars Lüthjohan Jensen, forventer en rolig dag på kontoret.
Det fortæller han til Tipsbladet.
– Overordnet set har vi styr på truppen, som den ser ud nu. Jeg kan selvfølgelig ikke udelukke, at der kommer til at ske noget i løbet af i dag, men jeg tror ikke, det bliver det helt store.
– Man kan aldrig udelukke, at der kommer et bud, og så kan det gå stærkt i de sidste timer. Der er flere, der agerer til sidst i vinduet, og der kan komme bud på en eller flere af vores spillere, som gør, at vi skal i markedet. Men umiddelbart forventer jeg ikke det helt store. Vi er godt tilfredse med, hvor vi er lige nu.
De seneste dage har der også været pæn trafik i B.93, hvor man har hentet Ole Jakobsen, Julius Voldby, Sebastian Koch og forlænget med Andreas Heimer.
– Vi har solgt ud af nogle af vores offensive profiler, men har fået Ole og Julius ind, hvilket vi er meget tilfredse med. De passer rigtig fint ind i vores filosofi og strategi. Derudover passer de rigtig godt ind i vores trup, og så er vi godt dækket ind på vores øvrige positioner.
Bashkim Kadrii spøger
Lige nu træner den tidligere B.93-stopper Jores Okore med og generelt har Østerbro-klubben et godt øje til sine tidligere spillere.
Tipsbladet har tidligere fortalt, at B.93 har været i dialog med Bashkim Kadrii, der står uden kontrakt efter afskeden med OB, men ifølge Lars Lüthjohan Jensen er en aftale ikke oppe over.
– Der er ikke noget konkret med Kadrii. Det betyder, at der ikke er forhandlinger med Kadrii om, at han skal til os, siger Lars Lüthjohan Jensen og uddyber.
– Hvis Kadrii gerne vil til os, så er jeg sikker på, han ringer. Men der er ikke konkrete forhandlinger.
Tipsbladet har også været i kontakt med cheftræner i B.93, Kim Engstrøm, som har sat nogle ord på Jores Okore, der har trænet med på Østerbro siden sidste uge.
LIVE
TransferLIVE: Martin Erlic på vej væk fra FCM?
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-direktør til Tipsbladet: Nu må vi vente
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
LIGE NU
DBU med dugfrisk status på Christian Eriksen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Danske klubber scorer millioner på VM
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
Overlæge: Flere mulige årsager til Eriksen-kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER