Tobias Slotsagers kontrakt udløber i OB om 10 måneder, og skriverierne om det store talents fremtid er mange denne sommer.
Forlænger han? Er det hans sidste sæson på Fyn? Eller bliver han solgt?
Spørgsmålene er mange og berettigede, når man har at gøre med en spiller af den karakter.
OBs sportsdirektør, Troels Bech, har i et interview med TV 2 Fyn fredag fortalt, at der i den tid, han har styret slagets gang i klubben, ‘ikke har været mulighed for at få lov til at komme med et tilbud om forlængelse’, og samtidig understreger han, at han ‘ikke kommer til at kommentere yderligere på kontraktforhandlinger eller mulige transfers’, og TV 2 Fyn kalder forhandlingerne for stendøde.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Slotsager-lejren siden 2023, hvor Troels Bech ikke var ansat, forsøgt at etablere et samarbejde med OB både i forhold til Tobias Slotsagers udvikling samt for at lægge en plan for kontraktforlængelse eller salg, således at man kunne undgå at stå i den aktuelle situation.
En situation, som bestemt ikke er gavnfuld for OB, der kan risikere, at den meget eftertragtede spiller går på en fri transfer om to håndfulde måneder, og som heller ikke er ideel for en 18-årig spiller, der helst skal have en masse spilletid og udvikle sig uden at have alt for meget fokus på alt det, som sker uden for banen.
Faktum er, at samtalerne tidligere på året ikke har ført til en kontraktforlængelse, og det har naturligvis gjort, at andre klubber har set mulighed for at forsøge at hente OBs guldfugl, og ifølge Tipsbladets oplysninger har en portugisisk og en østrigsk klub budt tocifrede millionbeløb på spilleren, men begge bud blev pure afvist af OB uden mulighed for yderligere forhandling.
Ifølge Tipsbladets kilder var der som sent som fredag også en forespørgsel om prisen fra en klubrepræsentant, og her blev tallet fire millioner euro, 30 millioner kroner, nævnt for U19-landsholdsspilleren – om det er blevet sagt som en skarp pris eller en måde at skræmme mulige interesserede købere væk, skal være usagt.
Men transfervinduet nærmer sig nu sin afslutning, og spørgsmålet er, om OB er nødt til at genoverveje sin prissætning på Tobias Slotsager, hvis en handel skal lykkes?
Foreløbig er situationen den, at OB har afvist to store bud og beder klubber om at holde snitterne væk fra deres stortalent, og ifølge Tipsbladets oplysninger har klubben heller ikke ønsket at give Tobias Slotsager tilladelse til at have dialog med andre klubber, hvorfor det yderligere har kompliceret at opnå bud, som kunne tilfredsstille OBs krav.
Samtidig løber kontrakten altså ud med hastige skridt, så Tobias Slotsager allerede om fire måneder kan skrive under med en ny klub – og dermed selvstændigt beslutte, hvilken klub der er den rette i forhold til hans videre udvikling.
Teoretisk set er der også mulighed for, at parterne forlænger aftalen, men OB og Tobias Slotsager er lige nu så langt fra hinanden, at den løsning ser meget sort ud.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
Kæmpe nyhed i udlandet
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Riemer melder stjerne klar
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sportsdirektør flytter til København
LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
I chok over Steve Cooper-historie
Det har hjemsøgt Højbjerg
STORT INTERVIEW