Tobias Slotsagers kontrakt udløber i OB om 10 måneder, og skriverierne om det store talents fremtid er mange denne sommer.
Forlænger han? Er det hans sidste sæson på Fyn? Eller bliver han solgt?
Spørgsmålene er mange og berettigede, når man har at gøre med en spiller af den karakter.
OBs sportsdirektør, Troels Bech, har i et interview med TV 2 Fyn fredag fortalt, at der i den tid, han har styret slagets gang i klubben, ‘ikke har været mulighed for at få lov til at komme med et tilbud om forlængelse’, og samtidig understreger han, at han ‘ikke kommer til at kommentere yderligere på kontraktforhandlinger eller mulige transfers’, og TV 2 Fyn kalder forhandlingerne for stendøde.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Slotsager-lejren siden 2023, hvor Troels Bech ikke var ansat, forsøgt at etablere et samarbejde med OB både i forhold til Tobias Slotsagers udvikling samt for at lægge en plan for kontraktforlængelse eller salg, således at man kunne undgå at stå i den aktuelle situation.
En situation, som bestemt ikke er gavnfuld for OB, der kan risikere, at den meget eftertragtede spiller går på en fri transfer om to håndfulde måneder, og som heller ikke er ideel for en 18-årig spiller, der helst skal have en masse spilletid og udvikle sig uden at have alt for meget fokus på alt det, som sker uden for banen.
Faktum er, at samtalerne tidligere på året ikke har ført til en kontraktforlængelse, og det har naturligvis gjort, at andre klubber har set mulighed for at forsøge at hente OBs guldfugl, og ifølge Tipsbladets oplysninger har en portugisisk og en østrigsk klub budt tocifrede millionbeløb på spilleren, men begge bud blev pure afvist af OB uden mulighed for yderligere forhandling.
Ifølge Tipsbladets kilder var der som sent som fredag også en forespørgsel om prisen fra en klubrepræsentant, og her blev tallet fire millioner euro, 30 millioner kroner, nævnt for U19-landsholdsspilleren – om det er blevet sagt som en skarp pris eller en måde at skræmme mulige interesserede købere væk, skal være usagt.
Men transfervinduet nærmer sig nu sin afslutning, og spørgsmålet er, om OB er nødt til at genoverveje sin prissætning på Tobias Slotsager, hvis en handel skal lykkes?
Foreløbig er situationen den, at OB har afvist to store bud og beder klubber om at holde snitterne væk fra deres stortalent, og ifølge Tipsbladets oplysninger har klubben heller ikke ønsket at give Tobias Slotsager tilladelse til at have dialog med andre klubber, hvorfor det yderligere har kompliceret at opnå bud, som kunne tilfredsstille OBs krav.
Samtidig løber kontrakten altså ud med hastige skridt, så Tobias Slotsager allerede om fire måneder kan skrive under med en ny klub – og dermed selvstændigt beslutte, hvilken klub der er den rette i forhold til hans videre udvikling.
Teoretisk set er der også mulighed for, at parterne forlænger aftalen, men OB og Tobias Slotsager er lige nu så langt fra hinanden, at den løsning ser meget sort ud.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.

TransferLIVE: Pep Biel har fremtiden på plads

Nu starter EM for kvinder – her er overblikket

FCK- og Brøndby-fans i masseslagsmål

Disse Superliga-spillere er nu kontraktfri

Kæmpe Premier League-transfer forgylder FCM

– Christian Eriksen vil være et gigantisk scoop

Giver grønt lys til stor transfer

Brøndby-duo skal væk

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Rekorddyr: ‘Jeg har prøvet det før i Aarhus’

Arsenal lurer på Thomas Franks drømmetransfer

Vilde omstændigheder kan bremse Bo Henriksen

Det kan ende helt galt

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

FC København-handel er gået i hårdknude

Vil af med Sory Kaba

Bekræftet – nu er FC København-emne gratis

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Snupper stjernefrø for næsen af konkurrenter

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Prøv det her: Nu kan du købe Superliga-spillere!

Afsløring: FCN tæt på køb af dansk profil

Afsløring: Brøndby forhandler med West Ham

Afvist af United

Afsløring: Brøndby nærmer sig ny stopper

Brøndby-scoop? ‘Jeg tror, han bliver en succes’

Holger Rune-fadæse går verden rundt

Ny FCK’er er tiltænkt reserverolle

Henter Emil Riis

Benfica forhandler med Serie A-klub om dansker

Vanvittigt vindue: Lyngby accepterer endnu et bud

Overrasket over Nørgaard-salg: ‘Jeg er knust’

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Hård AGF-afsked

‘Ukendt diamant’ til Real Madrid?

Tour de France-optakt: Som Messi og Ronaldo

FC København-keeper er skadet – Moukoko må vente

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Schmedes bekræfter: Vi er interesseret

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Manchester City ude efter dramatisk nederlag

Kongeklø til Den Gamle Dame

Raser: ‘Det her er en sæbeopera’

Engelsk profil kan afløse Ramus Højlund

Skandale! I har givet op, DBU

Her er Tour-stjernernes forhold til fodbold

Transferdrama: Manchester United har 15 dage

Fiasko: Holger Rune ude af Wimbledon

Jagter tidligere Superliga-stjerne

Brentford-boss: Jeg er så glad på hans vegne

Transfernyt: OB henter tysk angriber

Afsløring: Horsens i millionhandel

De viser Brøndby og FCM i Europa