Forlader FCK: Det her skifte tiltaler mig meget

Daniel Haarbo har vinket farvel til FC København, da han har skrevet en treårig kontrakt med FC Fredericia. Han fortæller til Tipsbladet, at det er et godt skridt i karrieren.



Daniel Haarbos kontrakt i FC København udløb den 30. juni, men midtbanespilleren har allerede fået fremtiden på plads.

Han har nemlig valgt at skifte til FC Fredericia, og her har Haarbo skrevet under på en treårig kontrakt.

– Jeg valgte Fredericia, da jeg kunne mærke, at de ville mig. De har en plan for mig og ville tilbyde mig en treårig kontrakt.

– Det kunne jeg se mig selv i. Den form, som de spiller fodbold på i Fredericia, tiltaler mig meget. siger Daniel Haarbo i et interview med Tipsbladet.

Haarbo fortæller, at han var i dialog med flere klubber, men han var ikke i tvivl, da Fredericia kom på banen.

– Fredericia var min prioritet. Så kunne det lykkes, ville jeg det, siger han og tilføjer.

– Det er et naturligt næste skridt for mig. Jeg har fået en sæson i 2. division, hvor jeg har lært en masse.

– 1. division passer bedre til mig, og jeg føler, at jeg er klar til at tage skridtet. Jeg er sikker på, at jeg sagtens kan gøre det rigtig godt der.

Hvordan passer Fredericias måde at spille på til din type?

– Hvis man kigger på Fredericia, er det dem i 1. division, der har flest pasninger i holdet. De har altid en høj boldbesiddelse, og de vil gerne dominere. Der er mine forcer også. Jeg løber mange meter og passer godt ind.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ingen sure miner
Nu er tiden i FC København helt forbi for Haarbo, men klubben meldte ikke noget ud om Haarbos afsked på hjemmesiden. Han har dog intet ondt at sige om afskeden.

– Hjalte (Hjalte Bo Nørregaard, red.) ringede til mig, og vi fik en god snak. Han tilbød sin hjælp og sagde, at hvis han eller klubben kunne hjælpe mig, ville de stå til rådighed.

– Det blev så ikke aktuelt alligevel. Det føltes som et rigtig skifte. Jeg kunne bare have ringet til FCK, så det var fint, siger Daniel Haarbo til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg tror ikke, at FCK meldte noget ud. Det lægger jeg ikke noget i. Min kontrakt udløb, og så var det slutningen på det.

21-årige Haarbo nåede at spille to Conference League-kampe for FC København.

I den seneste sæson var midtbanespilleren udlejet til Aarhus Fremad, hvor han blev en stor profil.







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

PSG – Bayern München



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afvist – Brøndby undrer sig

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Bo Svensson svært utilfreds

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Overbevisende: To chok i Parken

Skidt nyt om Lukas Lerager

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’