Forlader FCK: Det her skifte tiltaler mig meget

Daniel Haarbo har vinket farvel til FC København, da han har skrevet en treårig kontrakt med FC Fredericia. Han fortæller til Tipsbladet, at det er et godt skridt i karrieren.



Daniel Haarbos kontrakt i FC København udløb den 30. juni, men midtbanespilleren har allerede fået fremtiden på plads.

Han har nemlig valgt at skifte til FC Fredericia, og her har Haarbo skrevet under på en treårig kontrakt.

– Jeg valgte Fredericia, da jeg kunne mærke, at de ville mig. De har en plan for mig og ville tilbyde mig en treårig kontrakt.

– Det kunne jeg se mig selv i. Den form, som de spiller fodbold på i Fredericia, tiltaler mig meget. siger Daniel Haarbo i et interview med Tipsbladet.

Haarbo fortæller, at han var i dialog med flere klubber, men han var ikke i tvivl, da Fredericia kom på banen.

– Fredericia var min prioritet. Så kunne det lykkes, ville jeg det, siger han og tilføjer.

– Det er et naturligt næste skridt for mig. Jeg har fået en sæson i 2. division, hvor jeg har lært en masse.

– 1. division passer bedre til mig, og jeg føler, at jeg er klar til at tage skridtet. Jeg er sikker på, at jeg sagtens kan gøre det rigtig godt der.

Hvordan passer Fredericias måde at spille på til din type?

– Hvis man kigger på Fredericia, er det dem i 1. division, der har flest pasninger i holdet. De har altid en høj boldbesiddelse, og de vil gerne dominere. Der er mine forcer også. Jeg løber mange meter og passer godt ind.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Ingen sure miner
Nu er tiden i FC København helt forbi for Haarbo, men klubben meldte ikke noget ud om Haarbos afsked på hjemmesiden. Han har dog intet ondt at sige om afskeden.

– Hjalte (Hjalte Bo Nørregaard, red.) ringede til mig, og vi fik en god snak. Han tilbød sin hjælp og sagde, at hvis han eller klubben kunne hjælpe mig, ville de stå til rådighed.

– Det blev så ikke aktuelt alligevel. Det føltes som et rigtig skifte. Jeg kunne bare have ringet til FCK, så det var fint, siger Daniel Haarbo til Tipsbladet og tilføjer.

– Jeg tror ikke, at FCK meldte noget ud. Det lægger jeg ikke noget i. Min kontrakt udløb, og så var det slutningen på det.

21-årige Haarbo nåede at spille to Conference League-kampe for FC København.

I den seneste sæson var midtbanespilleren udlejet til Aarhus Fremad, hvor han blev en stor profil.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

– Schwartau-handel giver ingen mening

Et ‘angreb’ på Superligaen

Laudrup stopper på TV 2



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Schweiz – Algeriet

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Portugal – Kroatien

Forstår intet af Bisseck-beslutning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Premier League-klub giver cheftræneren sparket

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Argentina – Kap Verde

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Australien – Egypten

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen

Jagter stor Liverpool-stjerne



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Steve Cooper med stor beslutning

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket