Fra nedrykningskandidat til oprykningsbejler.
Hvidovre IF har i de seneste år kæmpet hårdt for at blive i 1. division, men i indeværende sæson spiller vestegnsklubben med i den rigtig sjove ende af tabellen.
Hele 37 point i 18 kampe betyder, at Hvidovre overvintrer på andenpladsen i Danmarks næstbedste fodboldrække med kun to point op til topholdet FC Helsingør.
Hvidovre kan derfor realistisk drømme om den helt store triumf i form af oprykning til 3F Superligaen, og det gør cheftræner Per Frandsen også, når han ser frem mod en spændende forårssæson.
– Vi har virkelig noget at se frem til. Vi er jo sikre på at komme i top-6, som var vores første mål, og nu er der jo kun én ting at spille om, og det er at rykke op, så det vil vi gøre alt for.
– Det er et sindssygt tæt felt, og det bliver spændende, men vores chancer er fine. Vi har mødt alle hold, der ligger deroppe, og vi har givet alle sammen god modstand, og det kan vi også gøre til foråret, mener Per Frandsen.
Selv om Hvidovre fejrer nytår på en af de to oprykningspladser, er der bestemt ikke tid til at hvile på laurbærrene, da sidste sæsons ene superliganedrykker fra Lyngby kun er et enkelt point efter Hvidovre.
Derudover er den anden nedrykker fra den bedste række i form af AC Horsens firer i tabellen med fire point færre end Hvidovre, mens Fredericia er yderligere et point bagud på femtepladsen.
Spørger man Hvidovres Kim Aabech, har andre klubber på papiret bedre forudsætninger for at rykke op, men den 38-årige angriber tror stadig på det.
– Vi er selvfølgelig ikke favoritter til at rykke op. Det skal da ikke være nogen hemmelighed, men vi kæmper, og så længe muligheden er der, kigger vi på det.
– Jeg synes ikke, at de andre hold deroppe er så meget bedre end os, så jeg ser gode muligheder for at rykke op, siger Aabech.
Frontløberen er generelt begejstret for efterårssæsonen i 1. division.
– Det har været helt fantastisk. Vi spiller med om oprykning og har et rigtig godt hold. Nu har vi lige en måneds pause, hvor vi kan slappe lidt af og få pulsen lidt ned igen, og så starter vi op igen til næste år, siger Kim Aabech.
Angrebsveteranens cheftræner er helt enig, når han ser tilbage på efteråret.
– Vi har været fantastiske. Hele 2021 har været rigtig godt, og specielt i efterårssæsonen har vi været fremragende. Vi ligger nummer to i 1. division og var så tæt på at komme i pokalsemifinalen, så drengene har gjort det fantastisk, lyder det fra Per Frandsen efter årets sidste kamp.
Hvidovre røg fredag aften ud af Sydbank Pokalen i kvartfinalen efter en dramatisk affære mod superligamandskabet Sønderjyske, der i sidste ende vandt 4-3 i straffesparkskonkurrence.
/ritzau/
LIVE
LIVE: OB-spillers skadeshelvede er forbi
Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt
FC København skriver kontrakt med juvel
‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER
Mileta Rajovic i stor optur
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
MEDIE
Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job
Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’
MEDIE
Monstertransfer? Melder om ‘done deal’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
OPTAKT
Real Madrid – Manchester City
Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg
HELT VILDT
23 røde kort i vanvidskamp
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
NYHEDER
Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
I svime: Som en ny spiller
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
Vil have ham væk fra FC København
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
NYHEDER
Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’
INTERVIEW
Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
OPTAKT
Paris Saint-Germain – Chelsea
OPTAKT
Newcastle – Barcelona
Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
Var direkte fra træningsbanen
Froholdt på tavlen i storkamp
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
Alpha retter hård kritik
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
