Fra Brøndby til stor nedtur: Super frustrerende

Giran Pyne-Cole har tidligere været en del af Brøndby i seks år, men nu er angriberen løbet ind i et skadeshelvede. Offensivspilleren fortæller til Tipsbladet, at han først kan komme i kamp i det nye år, og han er færdig i Næstved.



Giran Pyne-Cole forlod Brøndby i 2021 efter hele seks år i klubben, men siden da er der sket meget for den unge offensivspiller.

I de seneste par år har tilværelsen stået på divisionsfodbold for Vanløse og Næstved, men nu er det tidligere Brøndby-talent uden kontrakt.

I den seneste sæson var han en del af Næstved i NordicBet LIgaen.

– Jeg havde kontraktudløb, og i det seneste halve år har den været gal med knæet. Generelt var min tid i Næstved præget af skader fra dag ét. Det var indforstået fra begge parter, siger Giran Pyne-Cole til Tipsbladet og tilføjer.

– Da jeg kom til Næstved, var det med forventningen om at tage det næste skridt til en større klub. Det var mine ambitioner. Jeg havde følt mig godt til rette efter min tid i Vanløse, men så har jeg haft en del skader.

Pyne-Cole har dog tidligere døjet med en del skavanker, da han var i Brøndby, men alligevel har det været svært for den hurtige offensivspiller at skulle håndtere at sidde ude.

– Det har været hårdt mentalt, fordi man føler, at ens evner rækker til mere. Det er super frustrerende, at man føler sig utilstrækkelig, siger han og tilføjer.

– Jeg havde en overbevisning om, at jeg kunne hjælpe holdet. Da vi kom til preseason, kom jeg dog galt afsted.

Ude i lang tid
Den tidligere Næstved-spiller fortæller, at han tidligere er blevet opereret i knæet, men skaden er nu brudt op igen. Det betyder, at der går lang tid, før Pyne-Cole kommer til at spille kampe igen.

– Det næste halve år kommer jeg til at døje med den her knæskade. Det er en længerevarende skade, så det bliver nok tidligst ved årsskiftet, at jeg kan spille igen.

22-årige Pyne-Cole endte kun med at spille fire førsteholdskampe for Næstved, og han erkender, at karrieren nok kommer til at fortsætte på lavere niveau end NordicBet Ligaen.

– Det bliver nok 3. division eller Danmarksserien, så jeg kan finde fodfæste, siger Giran Pyne-Cole til Tipsbladet.

Næstved endte med at rykke ud af NordicBet Ligaen.







LIVE

TransferLIVE: Betaler over 50 mio. for dansker

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Uwe Rösler henter dansker

Arbejder på Brøndby-exit

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Hylder kæmpe FCM-transfer

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Toptræner hylder Danmark og FC København

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Her er danskers millionløn i Lazio

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Frankrig – Marokko

Forventer klubskifte