Fra Brøndby til stor nedtur: Super frustrerende

Giran Pyne-Cole har tidligere været en del af Brøndby i seks år, men nu er angriberen løbet ind i et skadeshelvede. Offensivspilleren fortæller til Tipsbladet, at han først kan komme i kamp i det nye år, og han er færdig i Næstved.



Giran Pyne-Cole forlod Brøndby i 2021 efter hele seks år i klubben, men siden da er der sket meget for den unge offensivspiller.

I de seneste par år har tilværelsen stået på divisionsfodbold for Vanløse og Næstved, men nu er det tidligere Brøndby-talent uden kontrakt.

I den seneste sæson var han en del af Næstved i NordicBet LIgaen.

– Jeg havde kontraktudløb, og i det seneste halve år har den været gal med knæet. Generelt var min tid i Næstved præget af skader fra dag ét. Det var indforstået fra begge parter, siger Giran Pyne-Cole til Tipsbladet og tilføjer.

– Da jeg kom til Næstved, var det med forventningen om at tage det næste skridt til en større klub. Det var mine ambitioner. Jeg havde følt mig godt til rette efter min tid i Vanløse, men så har jeg haft en del skader.

Pyne-Cole har dog tidligere døjet med en del skavanker, da han var i Brøndby, men alligevel har det været svært for den hurtige offensivspiller at skulle håndtere at sidde ude.

– Det har været hårdt mentalt, fordi man føler, at ens evner rækker til mere. Det er super frustrerende, at man føler sig utilstrækkelig, siger han og tilføjer.

– Jeg havde en overbevisning om, at jeg kunne hjælpe holdet. Da vi kom til preseason, kom jeg dog galt afsted.

Ude i lang tid
Den tidligere Næstved-spiller fortæller, at han tidligere er blevet opereret i knæet, men skaden er nu brudt op igen. Det betyder, at der går lang tid, før Pyne-Cole kommer til at spille kampe igen.

– Det næste halve år kommer jeg til at døje med den her knæskade. Det er en længerevarende skade, så det bliver nok tidligst ved årsskiftet, at jeg kan spille igen.

22-årige Pyne-Cole endte kun med at spille fire førsteholdskampe for Næstved, og han erkender, at karrieren nok kommer til at fortsætte på lavere niveau end NordicBet Ligaen.

– Det bliver nok 3. division eller Danmarksserien, så jeg kan finde fodfæste, siger Giran Pyne-Cole til Tipsbladet.

Næstved endte med at rykke ud af NordicBet Ligaen.





Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Voldsomt transferønske til FCK

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

I spil til stort job

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Fortryder Chido Obi-beslutning

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Lerager taler ud om FCK-brud

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Brøndby straffet – får stor bøde

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Ajax skraber bunden i Champions League

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’

Bekræfter: Her er der transferdeadline

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City