Giran Pyne-Cole forlod Brøndby i 2021 efter hele seks år i klubben, men siden da er der sket meget for den unge offensivspiller.
I de seneste par år har tilværelsen stået på divisionsfodbold for Vanløse og Næstved, men nu er det tidligere Brøndby-talent uden kontrakt.
I den seneste sæson var han en del af Næstved i NordicBet LIgaen.
– Jeg havde kontraktudløb, og i det seneste halve år har den været gal med knæet. Generelt var min tid i Næstved præget af skader fra dag ét. Det var indforstået fra begge parter, siger Giran Pyne-Cole til Tipsbladet og tilføjer.
– Da jeg kom til Næstved, var det med forventningen om at tage det næste skridt til en større klub. Det var mine ambitioner. Jeg havde følt mig godt til rette efter min tid i Vanløse, men så har jeg haft en del skader.
Pyne-Cole har dog tidligere døjet med en del skavanker, da han var i Brøndby, men alligevel har det været svært for den hurtige offensivspiller at skulle håndtere at sidde ude.
– Det har været hårdt mentalt, fordi man føler, at ens evner rækker til mere. Det er super frustrerende, at man føler sig utilstrækkelig, siger han og tilføjer.
– Jeg havde en overbevisning om, at jeg kunne hjælpe holdet. Da vi kom til preseason, kom jeg dog galt afsted.
Ude i lang tid
Den tidligere Næstved-spiller fortæller, at han tidligere er blevet opereret i knæet, men skaden er nu brudt op igen. Det betyder, at der går lang tid, før Pyne-Cole kommer til at spille kampe igen.
– Det næste halve år kommer jeg til at døje med den her knæskade. Det er en længerevarende skade, så det bliver nok tidligst ved årsskiftet, at jeg kan spille igen.
22-årige Pyne-Cole endte kun med at spille fire førsteholdskampe for Næstved, og han erkender, at karrieren nok kommer til at fortsætte på lavere niveau end NordicBet Ligaen.
– Det bliver nok 3. division eller Danmarksserien, så jeg kan finde fodfæste, siger Giran Pyne-Cole til Tipsbladet.
Næstved endte med at rykke ud af NordicBet Ligaen.
LIVE
VM-LIVE: Aral Simsir forlader landsholdslejr
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
City med vildt rekordbud
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Superliga-boss teaser: ‘Meget tæt på’
AVIS
Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
Her kan du se Mexico mod Sydafrika
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sturm Graz jagter ‘den næste Højlund’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
OPTAKT