Fredericia rykker op i Superligaen efter en sejr på 5-1 hjemme over Hvidovre.
Det er noget af en bedrift for Fredericia, som har ligget i den næstbedste fodboldrække i de seneste 24 år.
Fredericia har i de seneste mange uger været tæt på oprykning til Superligaen, og med fredagens resultater blev oprykningen omsider en realitet.
Efter en sejr på 5-1 hjemme over Hvidovre i den næstbedste danske fodboldrække blev oprykningen sikret.
Oprykningen kom dog først i hus, da OB udlignede til slutresultatet 2-2 i tillægstiden ude mod AC Horsens. OB rykker op som det andet hold fra rækken.
Der er nu otte point mellem Fredericia på andenpladsen og Horsens på tredjepladsen. Det forspring kan ikke indhentes i de to sidste spillerunder.
I fredagens kamp på Monjasa Park i Fredericia kom hjemmeholdet bagud 0-1 efter blot to minutter. Hvidovres Andreas Smed scorede målet.
Flere mål blev der ikke scoret i første halvleg, men målene kom i starten af anden halvleg.
Tre mål på syv minutter blev det til for hjemmeholdet ved Moses Opondo, Frederik Rieper og Gustav Marcussen i det 50., 53. og 57. minut.
Indskifterne Emilio Simonsen og Patrick Egelund scorede til 4-1 og 5-1 efter 77 og 85 minutter, og så var kampen afgjort.
Samtidig var Horsens dog på det tidspunkt foran 2-0, så champagnen var stadig på køl og kunne ikke åbnes endnu.
Men OB scorede to gange i de døende minutter ved Yaya Bojang og Luca Kjerrumgaard, og dermed var der pludselig fest i Fredericia.
Der var lagt seks minutter til kampen i Horsens, så Fredericias spillere ventede i spænding på resultatet.
I det tredje tillægsminut scorede ligatopscorer Kjerrumgaard det udlignende mål for OB mod Horsens, og festen kunne bryde løs lidt længere vestpå.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Fortryder FC Barcelona-transfer
Jess Thorup indlagt
Færdig: Nu er han rejst til København
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 32. runde
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TOPNYHED
Daniel Carvajal færdig i Real Madrid
Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE