Fredericia rykker op i Superligaen efter en sejr på 5-1 hjemme over Hvidovre.
Det er noget af en bedrift for Fredericia, som har ligget i den næstbedste fodboldrække i de seneste 24 år.
Fredericia har i de seneste mange uger været tæt på oprykning til Superligaen, og med fredagens resultater blev oprykningen omsider en realitet.
Efter en sejr på 5-1 hjemme over Hvidovre i den næstbedste danske fodboldrække blev oprykningen sikret.
Oprykningen kom dog først i hus, da OB udlignede til slutresultatet 2-2 i tillægstiden ude mod AC Horsens. OB rykker op som det andet hold fra rækken.
Der er nu otte point mellem Fredericia på andenpladsen og Horsens på tredjepladsen. Det forspring kan ikke indhentes i de to sidste spillerunder.
I fredagens kamp på Monjasa Park i Fredericia kom hjemmeholdet bagud 0-1 efter blot to minutter. Hvidovres Andreas Smed scorede målet.
Flere mål blev der ikke scoret i første halvleg, men målene kom i starten af anden halvleg.
Tre mål på syv minutter blev det til for hjemmeholdet ved Moses Opondo, Frederik Rieper og Gustav Marcussen i det 50., 53. og 57. minut.
Indskifterne Emilio Simonsen og Patrick Egelund scorede til 4-1 og 5-1 efter 77 og 85 minutter, og så var kampen afgjort.
Samtidig var Horsens dog på det tidspunkt foran 2-0, så champagnen var stadig på køl og kunne ikke åbnes endnu.
Men OB scorede to gange i de døende minutter ved Yaya Bojang og Luca Kjerrumgaard, og dermed var der pludselig fest i Fredericia.
Der var lagt seks minutter til kampen i Horsens, så Fredericias spillere ventede i spænding på resultatet.
I det tredje tillægsminut scorede ligatopscorer Kjerrumgaard det udlignende mål for OB mod Horsens, og festen kunne bryde løs lidt længere vestpå.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
DAGENS SPILFORSLAG
Dorgu gør Wan-Bissaka rundtosset
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
TIPSBLADET SPECIAL