AaB missede torsdag sin første matchbold og chance for at sikre oprykning til Superligaen, da holdet ude tabte 1-2 til Fredericia i landets næstbedste række.
Især før pausen var nordjyderne på hælene på Monjasa Park, mens et overtag i anden halvleg ikke gav mål til den nødvendige sejr.
Med resultatet har både Sønderjyske og AaB nu 56 point mod Fredericias 44 point. Sønderjyske kan fredag bringe sig en millimeter fra oprykning med en sejr i Kolding, da holdets målscore er milevidt bedre end Fredericias.
Torsdag i næste uge kan den matematisk blive sikker, når sønderjyderne har besøg af Fredericia. AaB har tre dage senere besøg af Hobro og kan muligvis også sikre sig tilbagevenden til den bedste række.
AaB fik efter mindre end et minuts spil i Fredericia en kæmpe dobbeltchance for at bringe sig foran efter et boldtab, men formstærke Mathias Jørgensen tabte sin duel med Fredericia-keeper Mattias Lamhauge, og svenske Melker Widell sparkede riposten forbi rammen.
Herefter startede Fredericia et i perioder stormløb med AaB's mål, og efter 13 minutter gav det pote, da stopper Mikkel Wohlgemuth efter et hjørnespark sparkede værterne i front med 1-0.
Kun storspil af AaB-keeper Josip Posavec forhindrede flere Fredericia-scoringer i den følgende periode, men i første halvlegs overtid gik den ikke længere, da Frederik Carstensens afrettede hug fra en spids vinkel strøg forbi kroaten til 2-0.
Alt skulle forbedres i anden halvleg, konstaterede AaB-kaptajn Rasmus Thelander i pausen, og efter genstarten kom både et tungt pres og en hurtig reducering ved en akrobatisk Oliver Ross efter en ripost.
AaB havde generelt langt mere at byde ind med i de sidste 45 minutter, men også hjemmeholdet bød i glimt ind og true i kontraspillet, hvorfor kampen længe lå på vippen.
Midlertidig AaB-træner Mathias Haugaasen forsøgte at fremprovokere en udligning med sine indskiftninger, men helt overbevisende blev gæsternes afsluttende pres aldrig.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Guldduellen er helt lige – 50/50
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
TRANSFER
Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSPERT