FCM-lejesvend sikrer vigtig sejr for sin klub

Efter en sejr på 2-1 over Fremad Amager ligger Fredericia lunt i svinget til en plads blandt de seks bedste.



FC Fredericia holder liv i målsætningen om en plads blandt de seks hold i den næstbedste danske fodboldrække, der skal spille om oprykning til Superligaen.

Klubben slog således Fremad Amager med 2-1 søndag eftermiddag og spillede sig op på femtepladsen. Med én runde tilbage af grundspillet er der tre point ned til netop Fremad Amager, som ligger uden for det fornemme selskab.

FC Fredericia indledte dog med at komme bagud i søndagens opgør.

Efter en god halv time var nigerianske Olakunle Olusegun på pletten med en 1-0-scoring for Fremad Amager.

Hjemmeholdet fra hovedstadsområdet gjorde det imidlertid svært for sig selv. Efter 38 minutter fik franske Maxime Soulas sit andet gule kort og måtte tidligt i bad.

FC Fredericia udnyttede hurtigt overtallet. Kort før pausefløjt scorede Christian Tue Jensen således til 1-1.

Anden halvleg var ét langt pres mod Fremad Amagers mål, og FC Fredericia havde flere fine muligheder.

Efter 68 minutter kom forløsningen, da Christian Tue Jensen var på pletten med sit andet mål i kampen efter en omgang fin kombinationsfodbold i Fremad Amager-feltet.

FC Fredericia skal møde Vendsyssel FF i grundspillet sidste kamp, hvor klubben kan sikre sig en plads i top-6.

Fremad Amager har fortsat chancen for at spille sig op blandt de seks bedste, men skal på en svær opgave mod Silkeborg IF, der er på andenpladsen.

I søndagens andet opgør i 1. division vandt Skive IK med 1-0 over Vendsyssel. Det var skibonitternes blot tredje sejr i sæsonen.

/ritzau/





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Usikker på Chido Obi-transfer

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Stort drama: Brasilien er videre!

FC København-farvel rykker nærmere

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’