Frederik Rieper: Her er jeg bedre end min far

Frederik Rieper er gĂĄet i fodsporene pĂĄ sin far, Marc Rieper.



Frederik Rieper har haft et vildt 2024. Han startede året som deltidsprofessionel 2. Divisions-spiller for Aarhus Fremad, hvorfra han skiftede til Silkeborg IF, der omgående kastede ham for løverne ved at give ham Superliga-debut mod FC København.

I maj mĂĄned vandt forsvarsspilleren sĂĄ Pokaltuneringen med SIF, hvorefter han valgte at skifte til FC Fredericia i jagten pĂĄ mere spilletid hos 1. divisions-klubben.

Dermed er Frederik Rieper gĂĄet i fodsporene pĂĄ sin far, Marc Rieper, der havde en flot karriere i udlandet og pĂĄ landsholdet. SĂĄ fodboldtalentet kommer ikke fra en fremmede kant, men alligevel har Frederik Rieper haft en anderledes vej til at blive professionel fodboldspiller end de fleste. For fĂĄ ĂĄr siden tydede det ikke pĂĄ, at han skulle ende med at spille i toppen af 1. Division.

– Når man render rundt i en børnehave som 21-årig, så er det nok ikke mange, der tror, at man ender med at spille Superliga og toppen af 1. division, men det lykkedes så for mig.

– Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg er nået hertil, hvor jeg ikke skal passe et arbejde eller studere ved siden af fodbolden.

Efter skridtet ned til 1. division har den 25-årige forsvarsspiller allerede overtaget en lederrolle for FC Fredericia, hvor han er blevet udpeget til at være viceanfører.

Overgangen til klubben har ikke været svær, fordi Fredericia med små forskelle spiller meget på samme måde, som man gør i Silkeborg og Aarhus Fremad, hvor man gerne vil dominere fodboldspillet med en masse korte afleveringer.

– Det tiltrækker mig, at en klub gerne vil dominere kampene på bolden, hvilket var en af grundene til, at jeg valgte Fredericia, fordi de har ambitioner for spillet.

Artiklen fortsætter under billedet….

Foto: Alamy

Karrieren som professionel fodboldspiller kommer ikke af, at Frederik Rieper er presset til, at han skulle blive fodboldspiller på hjemmefronten. Tværtimod er han, altid blevet støttet ligegyldigt, om han studerede, arbejdede eller spillede fodbold. 

– Det vil være mærkeligt at sige, at det ikke har betydet noget, at jeg hedder Rieper. Jeg har været på stadion, fra jeg var tre år gammel, hvor jeg godt vidste, at folk kunne genkende min far.

– Jeg føler ikke, der har været et unødvendigt pres, udover når nogen har sagt ' nå du spiller fodbold ligesom din far,' eller 'bliver du nu ligeså god som din far' til mig, men der har ikke været noget pres fra familien.

Hvem er bedst?
Både Frederik og Marc Rieper har opbygget deres karrierer på at spille positionen som centerback, hvilket gør, at det er let at trække paralleler mellem de to, selvom fodboldspillet har udviklet sig i de 24 år, der er gået siden Marc Rieper lagde støvlerne på hylden.

Mest tydeligt blev det, da tilrĂĄbet fra Silkeborgs-fans til forsvarspilleren i sin tid i klubben var 'Frederik Rieper han er bedre end sin far'.

Ifølge hovedpersonen selv så er det lidt for tidligt at tale ham op på samme niveau som sin far.

– Jeg tænker, at jeg skal et step eller to op før, at man kan sammenligne mig med min far.

– Der er måske nogle momenter af mit spil, hvor jeg er bedre end ham, men hvis man kigger på hele pakken, så tror jeg, at han var på et andet niveau. Jeg tænker, at jeg er bedre på bolden, men det handler nok også om, den måde spillet har udviklet sig på.

Frederik Rieper har siden skiftet til FC Fredericia spillet fuldtid for 1. Divisions-klubben, der indfinder sig på ligaens andenplads efter de første otte runder.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Engelsk klub gĂĄr all-in pĂĄ Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Smider Salah-bombe

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Se mĂĄlet her – Jens Stage scorede igen for Werder

AGF – FC Midtjylland

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Vild udvikling – dansk sensation scorer pĂĄ stribe

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Kasper Dolberg-bombe meldes pĂĄ vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

HĂĄrd AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Dyster SL-spĂĄdom: ‘De ryger under stregen’

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

FC København – Vejle Boldklub

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Nervøs’ Thomasberg klapper i

Sender stikpille til FC København-flop

Oddset styrtdykker