Frederik Rieper: Her er jeg bedre end min far

Frederik Rieper er gået i fodsporene på sin far, Marc Rieper.



Frederik Rieper har haft et vildt 2024. Han startede året som deltidsprofessionel 2. Divisions-spiller for Aarhus Fremad, hvorfra han skiftede til Silkeborg IF, der omgående kastede ham for løverne ved at give ham Superliga-debut mod FC København.

I maj måned vandt forsvarsspilleren så Pokaltuneringen med SIF, hvorefter han valgte at skifte til FC Fredericia i jagten på mere spilletid hos 1. divisions-klubben.

Dermed er Frederik Rieper gået i fodsporene på sin far, Marc Rieper, der havde en flot karriere i udlandet og på landsholdet. Så fodboldtalentet kommer ikke fra en fremmede kant, men alligevel har Frederik Rieper haft en anderledes vej til at blive professionel fodboldspiller end de fleste. For få år siden tydede det ikke på, at han skulle ende med at spille i toppen af 1. Division.

– Når man render rundt i en børnehave som 21-årig, så er det nok ikke mange, der tror, at man ender med at spille Superliga og toppen af 1. division, men det lykkedes så for mig.

– Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg er nået hertil, hvor jeg ikke skal passe et arbejde eller studere ved siden af fodbolden.

Efter skridtet ned til 1. division har den 25-årige forsvarsspiller allerede overtaget en lederrolle for FC Fredericia, hvor han er blevet udpeget til at være viceanfører.

Overgangen til klubben har ikke været svær, fordi Fredericia med små forskelle spiller meget på samme måde, som man gør i Silkeborg og Aarhus Fremad, hvor man gerne vil dominere fodboldspillet med en masse korte afleveringer.

– Det tiltrækker mig, at en klub gerne vil dominere kampene på bolden, hvilket var en af grundene til, at jeg valgte Fredericia, fordi de har ambitioner for spillet.

Artiklen fortsætter under billedet….

Foto: Alamy

Karrieren som professionel fodboldspiller kommer ikke af, at Frederik Rieper er presset til, at han skulle blive fodboldspiller på hjemmefronten. Tværtimod er han, altid blevet støttet ligegyldigt, om han studerede, arbejdede eller spillede fodbold. 

– Det vil være mærkeligt at sige, at det ikke har betydet noget, at jeg hedder Rieper. Jeg har været på stadion, fra jeg var tre år gammel, hvor jeg godt vidste, at folk kunne genkende min far.

– Jeg føler ikke, der har været et unødvendigt pres, udover når nogen har sagt ' nå du spiller fodbold ligesom din far,' eller 'bliver du nu ligeså god som din far' til mig, men der har ikke været noget pres fra familien.

Hvem er bedst?
Både Frederik og Marc Rieper har opbygget deres karrierer på at spille positionen som centerback, hvilket gør, at det er let at trække paralleler mellem de to, selvom fodboldspillet har udviklet sig i de 24 år, der er gået siden Marc Rieper lagde støvlerne på hylden.

Mest tydeligt blev det, da tilråbet fra Silkeborgs-fans til forsvarspilleren i sin tid i klubben var 'Frederik Rieper han er bedre end sin far'.

Ifølge hovedpersonen selv så er det lidt for tidligt at tale ham op på samme niveau som sin far.

– Jeg tænker, at jeg skal et step eller to op før, at man kan sammenligne mig med min far.

– Der er måske nogle momenter af mit spil, hvor jeg er bedre end ham, men hvis man kigger på hele pakken, så tror jeg, at han var på et andet niveau. Jeg tænker, at jeg er bedre på bolden, men det handler nok også om, den måde spillet har udviklet sig på.

Frederik Rieper har siden skiftet til FC Fredericia spillet fuldtid for 1. Divisions-klubben, der indfinder sig på ligaens andenplads efter de første otte runder.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Oliver Christensen får kæmpe chance

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Luis Binks: ‘Det har bare klikket for os’

Jeg drømmer om den kamp – så I må tørre øjnene!

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Supercomputer spår FCM-nedtur

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

Tæt på at sende millioner til FC København



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Trump: Iran bør blive væk fra VM

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City