Frederik Rieper har haft et vildt 2024. Han startede året som deltidsprofessionel 2. Divisions-spiller for Aarhus Fremad, hvorfra han skiftede til Silkeborg IF, der omgående kastede ham for løverne ved at give ham Superliga-debut mod FC København.
I maj måned vandt forsvarsspilleren så Pokaltuneringen med SIF, hvorefter han valgte at skifte til FC Fredericia i jagten på mere spilletid hos 1. divisions-klubben.
Dermed er Frederik Rieper gået i fodsporene på sin far, Marc Rieper, der havde en flot karriere i udlandet og på landsholdet. Så fodboldtalentet kommer ikke fra en fremmede kant, men alligevel har Frederik Rieper haft en anderledes vej til at blive professionel fodboldspiller end de fleste. For få år siden tydede det ikke på, at han skulle ende med at spille i toppen af 1. Division.
– Når man render rundt i en børnehave som 21-årig, så er det nok ikke mange, der tror, at man ender med at spille Superliga og toppen af 1. division, men det lykkedes så for mig.
– Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg er nået hertil, hvor jeg ikke skal passe et arbejde eller studere ved siden af fodbolden.
Efter skridtet ned til 1. division har den 25-årige forsvarsspiller allerede overtaget en lederrolle for FC Fredericia, hvor han er blevet udpeget til at være viceanfører.
Overgangen til klubben har ikke været svær, fordi Fredericia med små forskelle spiller meget på samme måde, som man gør i Silkeborg og Aarhus Fremad, hvor man gerne vil dominere fodboldspillet med en masse korte afleveringer.
– Det tiltrækker mig, at en klub gerne vil dominere kampene på bolden, hvilket var en af grundene til, at jeg valgte Fredericia, fordi de har ambitioner for spillet.
Artiklen fortsætter under billedet….
Karrieren som professionel fodboldspiller kommer ikke af, at Frederik Rieper er presset til, at han skulle blive fodboldspiller på hjemmefronten. Tværtimod er han, altid blevet støttet ligegyldigt, om han studerede, arbejdede eller spillede fodbold.
– Det vil være mærkeligt at sige, at det ikke har betydet noget, at jeg hedder Rieper. Jeg har været på stadion, fra jeg var tre år gammel, hvor jeg godt vidste, at folk kunne genkende min far.
– Jeg føler ikke, der har været et unødvendigt pres, udover når nogen har sagt ' nå du spiller fodbold ligesom din far,' eller 'bliver du nu ligeså god som din far' til mig, men der har ikke været noget pres fra familien.
Hvem er bedst?
Både Frederik og Marc Rieper har opbygget deres karrierer på at spille positionen som centerback, hvilket gør, at det er let at trække paralleler mellem de to, selvom fodboldspillet har udviklet sig i de 24 år, der er gået siden Marc Rieper lagde støvlerne på hylden.
Mest tydeligt blev det, da tilråbet fra Silkeborgs-fans til forsvarspilleren i sin tid i klubben var 'Frederik Rieper han er bedre end sin far'.
Ifølge hovedpersonen selv så er det lidt for tidligt at tale ham op på samme niveau som sin far.
– Jeg tænker, at jeg skal et step eller to op før, at man kan sammenligne mig med min far.
– Der er måske nogle momenter af mit spil, hvor jeg er bedre end ham, men hvis man kigger på hele pakken, så tror jeg, at han var på et andet niveau. Jeg tænker, at jeg er bedre på bolden, men det handler nok også om, den måde spillet har udviklet sig på.
Frederik Rieper har siden skiftet til FC Fredericia spillet fuldtid for 1. Divisions-klubben, der indfinder sig på ligaens andenplads efter de første otte runder.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
INTERVIEW Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
TOPNYHED
Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
NYHEDER
‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne
Melder ud om Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
NYHEDER
Hvad sker der? 11 profiler melder afbud
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Klar på chokskifte
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
INTERVIEW
FC København afviser konspirationsteori
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
FC København tæt på ny assistenttræner
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Stor profil glad for Brøndby
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Dybt bekymret over VM i USA
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
EKSKLUSIVT
Spår flere træner-ændringer i FC København
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job
INTERVIEW
Afslører hemmelige samtaler med FC København
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
NYHEDER
Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
EKSKLUSIVT
Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
Vild stime før Danmark-brag
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’