Frederik Rieper har haft et vildt 2024. Han startede året som deltidsprofessionel 2. Divisions-spiller for Aarhus Fremad, hvorfra han skiftede til Silkeborg IF, der omgående kastede ham for løverne ved at give ham Superliga-debut mod FC København.
I maj måned vandt forsvarsspilleren så Pokaltuneringen med SIF, hvorefter han valgte at skifte til FC Fredericia i jagten på mere spilletid hos 1. divisions-klubben.
Dermed er Frederik Rieper gået i fodsporene på sin far, Marc Rieper, der havde en flot karriere i udlandet og på landsholdet. Så fodboldtalentet kommer ikke fra en fremmede kant, men alligevel har Frederik Rieper haft en anderledes vej til at blive professionel fodboldspiller end de fleste. For få år siden tydede det ikke på, at han skulle ende med at spille i toppen af 1. Division.
– Når man render rundt i en børnehave som 21-årig, så er det nok ikke mange, der tror, at man ender med at spille Superliga og toppen af 1. division, men det lykkedes så for mig.
– Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg er nået hertil, hvor jeg ikke skal passe et arbejde eller studere ved siden af fodbolden.
Efter skridtet ned til 1. division har den 25-årige forsvarsspiller allerede overtaget en lederrolle for FC Fredericia, hvor han er blevet udpeget til at være viceanfører.
Overgangen til klubben har ikke været svær, fordi Fredericia med små forskelle spiller meget på samme måde, som man gør i Silkeborg og Aarhus Fremad, hvor man gerne vil dominere fodboldspillet med en masse korte afleveringer.
– Det tiltrækker mig, at en klub gerne vil dominere kampene på bolden, hvilket var en af grundene til, at jeg valgte Fredericia, fordi de har ambitioner for spillet.
Artiklen fortsætter under billedet….
Karrieren som professionel fodboldspiller kommer ikke af, at Frederik Rieper er presset til, at han skulle blive fodboldspiller på hjemmefronten. Tværtimod er han, altid blevet støttet ligegyldigt, om han studerede, arbejdede eller spillede fodbold.
– Det vil være mærkeligt at sige, at det ikke har betydet noget, at jeg hedder Rieper. Jeg har været på stadion, fra jeg var tre år gammel, hvor jeg godt vidste, at folk kunne genkende min far.
– Jeg føler ikke, der har været et unødvendigt pres, udover når nogen har sagt ' nå du spiller fodbold ligesom din far,' eller 'bliver du nu ligeså god som din far' til mig, men der har ikke været noget pres fra familien.
Hvem er bedst?
Både Frederik og Marc Rieper har opbygget deres karrierer på at spille positionen som centerback, hvilket gør, at det er let at trække paralleler mellem de to, selvom fodboldspillet har udviklet sig i de 24 år, der er gået siden Marc Rieper lagde støvlerne på hylden.
Mest tydeligt blev det, da tilråbet fra Silkeborgs-fans til forsvarspilleren i sin tid i klubben var 'Frederik Rieper han er bedre end sin far'.
Ifølge hovedpersonen selv så er det lidt for tidligt at tale ham op på samme niveau som sin far.
– Jeg tænker, at jeg skal et step eller to op før, at man kan sammenligne mig med min far.
– Der er måske nogle momenter af mit spil, hvor jeg er bedre end ham, men hvis man kigger på hele pakken, så tror jeg, at han var på et andet niveau. Jeg tænker, at jeg er bedre på bolden, men det handler nok også om, den måde spillet har udviklet sig på.
Frederik Rieper har siden skiftet til FC Fredericia spillet fuldtid for 1. Divisions-klubben, der indfinder sig på ligaens andenplads efter de første otte runder.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
TransferLIVE: Drømmer om vild genforening
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Meldes varm på ombejlet dansk stjerne
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
INTERVIEW
Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
MEDIE
Storklubber står i kø for Roony Bardghji
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Lyon er interesseret i endnu en dansker
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
MEDIE
Overraskende skifte lurer
INTERVIEW
Grønbæk hylder dansker
NYHEDER
Politi bruger tåregas mod demonstranter før VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
INTERVIEW
Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’
NYHEDER
Superliga-stjerne udtaget til VM
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen
INTERVIEW