Frederik Rieper har haft et vildt 2024. Han startede året som deltidsprofessionel 2. Divisions-spiller for Aarhus Fremad, hvorfra han skiftede til Silkeborg IF, der omgående kastede ham for løverne ved at give ham Superliga-debut mod FC København.
I maj måned vandt forsvarsspilleren så Pokaltuneringen med SIF, hvorefter han valgte at skifte til FC Fredericia i jagten på mere spilletid hos 1. divisions-klubben.
Dermed er Frederik Rieper gået i fodsporene på sin far, Marc Rieper, der havde en flot karriere i udlandet og på landsholdet. Så fodboldtalentet kommer ikke fra en fremmede kant, men alligevel har Frederik Rieper haft en anderledes vej til at blive professionel fodboldspiller end de fleste. For få år siden tydede det ikke på, at han skulle ende med at spille i toppen af 1. Division.
– Når man render rundt i en børnehave som 21-årig, så er det nok ikke mange, der tror, at man ender med at spille Superliga og toppen af 1. division, men det lykkedes så for mig.
– Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg er nået hertil, hvor jeg ikke skal passe et arbejde eller studere ved siden af fodbolden.
Efter skridtet ned til 1. division har den 25-årige forsvarsspiller allerede overtaget en lederrolle for FC Fredericia, hvor han er blevet udpeget til at være viceanfører.
Overgangen til klubben har ikke været svær, fordi Fredericia med små forskelle spiller meget på samme måde, som man gør i Silkeborg og Aarhus Fremad, hvor man gerne vil dominere fodboldspillet med en masse korte afleveringer.
– Det tiltrækker mig, at en klub gerne vil dominere kampene på bolden, hvilket var en af grundene til, at jeg valgte Fredericia, fordi de har ambitioner for spillet.
Artiklen fortsætter under billedet….
Karrieren som professionel fodboldspiller kommer ikke af, at Frederik Rieper er presset til, at han skulle blive fodboldspiller på hjemmefronten. Tværtimod er han, altid blevet støttet ligegyldigt, om han studerede, arbejdede eller spillede fodbold.
– Det vil være mærkeligt at sige, at det ikke har betydet noget, at jeg hedder Rieper. Jeg har været på stadion, fra jeg var tre år gammel, hvor jeg godt vidste, at folk kunne genkende min far.
– Jeg føler ikke, der har været et unødvendigt pres, udover når nogen har sagt ' nå du spiller fodbold ligesom din far,' eller 'bliver du nu ligeså god som din far' til mig, men der har ikke været noget pres fra familien.
Hvem er bedst?
Både Frederik og Marc Rieper har opbygget deres karrierer på at spille positionen som centerback, hvilket gør, at det er let at trække paralleler mellem de to, selvom fodboldspillet har udviklet sig i de 24 år, der er gået siden Marc Rieper lagde støvlerne på hylden.
Mest tydeligt blev det, da tilråbet fra Silkeborgs-fans til forsvarspilleren i sin tid i klubben var 'Frederik Rieper han er bedre end sin far'.
Ifølge hovedpersonen selv så er det lidt for tidligt at tale ham op på samme niveau som sin far.
– Jeg tænker, at jeg skal et step eller to op før, at man kan sammenligne mig med min far.
– Der er måske nogle momenter af mit spil, hvor jeg er bedre end ham, men hvis man kigger på hele pakken, så tror jeg, at han var på et andet niveau. Jeg tænker, at jeg er bedre på bolden, men det handler nok også om, den måde spillet har udviklet sig på.
Frederik Rieper har siden skiftet til FC Fredericia spillet fuldtid for 1. Divisions-klubben, der indfinder sig på ligaens andenplads efter de første otte runder.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
LIVE
LIVE: TV 2-ekspert ringet op af Tullberg
TOPNYHED
Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
TOPNYHED
André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’
EKSKLUSIVT
Rundens hold i Superligaen – 22. runde
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TOPNYHED
Fuld opbakning til Jacob Neestrup
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
‘Det er tæt på uforklarligt’
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
NYHEDER
Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
NYHEDER
Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
TOPNYHED
Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
INTERVIEW
Voldsomt interview: Her er Neestrups svar
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
‘Jeg er fucking irriteret’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
HELT VILDT
FC København-fans raser
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
DAGENS SPILFORSLAG
Boro deprimerer Blues
Superliga-træner enormt stolt
NYHEDER
Arsenal vinder London-derby
NYHEDER
– Jeg skammer mig ind i helvede
NYHEDER
Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen
NYHEDER
FCM og Brøndby deler i intens kamp
NYHEDER
Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr
NYHEDER
Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet
NYHEDER
Sønderjyske tager vigtig sejr over OB
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!