Frederik Rieper: Her er jeg bedre end min far

Frederik Rieper er gået i fodsporene på sin far, Marc Rieper.



Frederik Rieper har haft et vildt 2024. Han startede året som deltidsprofessionel 2. Divisions-spiller for Aarhus Fremad, hvorfra han skiftede til Silkeborg IF, der omgående kastede ham for løverne ved at give ham Superliga-debut mod FC København.

I maj måned vandt forsvarsspilleren så Pokaltuneringen med SIF, hvorefter han valgte at skifte til FC Fredericia i jagten på mere spilletid hos 1. divisions-klubben.

Dermed er Frederik Rieper gået i fodsporene på sin far, Marc Rieper, der havde en flot karriere i udlandet og på landsholdet. Så fodboldtalentet kommer ikke fra en fremmede kant, men alligevel har Frederik Rieper haft en anderledes vej til at blive professionel fodboldspiller end de fleste. For få år siden tydede det ikke på, at han skulle ende med at spille i toppen af 1. Division.

– Når man render rundt i en børnehave som 21-årig, så er det nok ikke mange, der tror, at man ender med at spille Superliga og toppen af 1. division, men det lykkedes så for mig.

– Jeg er vildt glad og stolt over, at jeg er nået hertil, hvor jeg ikke skal passe et arbejde eller studere ved siden af fodbolden.

Efter skridtet ned til 1. division har den 25-årige forsvarsspiller allerede overtaget en lederrolle for FC Fredericia, hvor han er blevet udpeget til at være viceanfører.

Overgangen til klubben har ikke været svær, fordi Fredericia med små forskelle spiller meget på samme måde, som man gør i Silkeborg og Aarhus Fremad, hvor man gerne vil dominere fodboldspillet med en masse korte afleveringer.

– Det tiltrækker mig, at en klub gerne vil dominere kampene på bolden, hvilket var en af grundene til, at jeg valgte Fredericia, fordi de har ambitioner for spillet.

Artiklen fortsætter under billedet….

Foto: Alamy

Karrieren som professionel fodboldspiller kommer ikke af, at Frederik Rieper er presset til, at han skulle blive fodboldspiller på hjemmefronten. Tværtimod er han, altid blevet støttet ligegyldigt, om han studerede, arbejdede eller spillede fodbold. 

– Det vil være mærkeligt at sige, at det ikke har betydet noget, at jeg hedder Rieper. Jeg har været på stadion, fra jeg var tre år gammel, hvor jeg godt vidste, at folk kunne genkende min far.

– Jeg føler ikke, der har været et unødvendigt pres, udover når nogen har sagt ' nå du spiller fodbold ligesom din far,' eller 'bliver du nu ligeså god som din far' til mig, men der har ikke været noget pres fra familien.

Hvem er bedst?
Både Frederik og Marc Rieper har opbygget deres karrierer på at spille positionen som centerback, hvilket gør, at det er let at trække paralleler mellem de to, selvom fodboldspillet har udviklet sig i de 24 år, der er gået siden Marc Rieper lagde støvlerne på hylden.

Mest tydeligt blev det, da tilråbet fra Silkeborgs-fans til forsvarspilleren i sin tid i klubben var 'Frederik Rieper han er bedre end sin far'.

Ifølge hovedpersonen selv så er det lidt for tidligt at tale ham op på samme niveau som sin far.

– Jeg tænker, at jeg skal et step eller to op før, at man kan sammenligne mig med min far.

– Der er måske nogle momenter af mit spil, hvor jeg er bedre end ham, men hvis man kigger på hele pakken, så tror jeg, at han var på et andet niveau. Jeg tænker, at jeg er bedre på bolden, men det handler nok også om, den måde spillet har udviklet sig på.

Frederik Rieper har siden skiftet til FC Fredericia spillet fuldtid for 1. Divisions-klubben, der indfinder sig på ligaens andenplads efter de første otte runder.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Ungarn slagter slovenere

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

– Det er et møghold!

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

FCM-stjerne drømmer om dette skifte



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Spår: Her ender Mohamed Salah

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

‘Det er en gave for Danmark’

– Hele holdet er trygge ved ham

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Højbjerg overvejer stor beslutning

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Brian Riemer til pressen: Husk det!

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

Her begynder næste sæson i Superligaen

Spion? ‘Han kan høre dig’

Brøndby får stor bøde

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Danmark – Nordmakedonien

Danske stjerner kan være fortid

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet