Fremad Amager henter tidligere Næstved-back

Tyske Marcus Mlynikowski er ny mand hos Fremad Amager. I sidste sæson spillede han for Næstved Boldklub.



For anden dag i træk kan Fremad Amager præsentere en forstærkning til deres forsvar forud for den kommende sæson.

NordicBet Liga-klubben henter nemlig venstre back Marcus Mlynikowski, der i den forgangne sæson spillede hos Næstved Boldklub. Det skriver Fremad Amager på sin hjemmeside, hvor de også skriver, at den tyske back havde ”flere spændende tilbud” fra Danmark og udlandet.

– Det er en vigtig tilgang for os, da vi har søgt efter en mand med noget erfaring. Det er nødvendigt i en trup med så mange unge spillere, og vi får en intelligent spiller i Marcus. I hans periode i Næstved, var han én af de bedste på holdet. Han passer perfekt til vores spillestil, og kan samtidig dække flere pladser i defensiven.

– Udover at få en mand med erfaring på banen, kan Marcus også bidrage med masser af erfaring i omklædningsrummet til de unge spillere, siger cheftræner Azrudin Valentic til klubbens hjemmeside.

Læs også:Fremad Amager henter forstærkning i Jong PSV

Marcus Mlynikowski, 28 år, havde første træningsdag i Fremad Amager tirsdag, hvor han ifølge klubbens hjemmeside imponerede og var bedst i den såkaldte bip-test.

Hos Fremad Amager skal den tidligere Næstved-back formentlig udfylde det tomrum, som Thor Lange har efterladt på venstre back, efter at han er skiftet til AC Horsens i Superligaen denne sommer. 

Læs også:Fremad Amager-målmand: Kasper Fisker må kæmpe for at komme på holdet






LIVE

LIVE: Viser interesse for ombejlet FCK-angriber

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Færdig: Nu er han rejst til København

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

AGF jagter hollandsk talent

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Chelsea – Tottenham

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Neymar er tilbage



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Bayern – Stuttgart