Det dufter fortsat af en øjeblikkelig tilbagevenden til dansk fodbolds fineste selskab, Superligaen, for Lyngby Boldklub. Men holdet var i knæ hjemme mod Kolding.
I de situationer har veteranen Frederik Gytkjær mange gange været en talisman for Lyngby. Og det var han igen lørdag. Med to scoringer i tillægstiden sørgede han for en 3-1-sejr.
Sejren sender Lyngby på 45 point i oprykningsspillet. Det er fire mere end Esbjerg, fem mere end Hvidovre og seks mere end Hillerød.
Sidstnævnte smed lørdag point ved at spille 0-0 hjemme mod AC Horsens.
Der resterer otte runder af oprykningsspillet.
Lyngby var det bedste hold på banen i de første 45 minutter mod Kolding. Det var hjemmeholdet, som dikterede spillet og skabte de fleste chancer.
Derfor var det fortjent, da Gustav Fraulo efter en halv times spil trak ind i banen og flot krøllede bolden over i det lange hjørne til 1-0.
Lyngby virkede til at være i god kontrol i starten af anden halvleg, men Kolding sled sig godt tilbage i opgøret.
Det skyldtes delvist, at Lyngby mistede koncentration og begyndte at lave nogle unødvendige fejl. Gæsterne var bedst fra midten af anden halvleg, men Kolding havde svært ved at skabe de helt store chancer.
Lyngby havde et par gange i slutfasen muligheden for at afgøre kampen, men Kolding pressede også på for en udligning.
Den kom i 90. minut, da Magnus Døj passerede Lyngby-keeper Jonathan Ægidius, som ikke så helt uskyldig ud i på skuddet fra 20 meters afstand.
Alt tegnede til et pointtab for topholdet, men i 73. minut var 33-årige Gytkjær sendt på banen. Han mister aldrig troen på sejr.
I fjerde overtidsminut steg han op og headede et indlæg i mål til 2-1, og to minutter senere lukkede og slukkede han med et ægte angribermål i feltet.
I nedrykningsspillet hentede Aarhus Fremad en vigtig sejr på eget græs. B.93 blev slået med 3-1.
Mens Østerbro-klubben har to point ned til HB Køge på den øverste af nedrykningspladserne, så har aarhusianerne nu fire point ned.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Nu er det officielt
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
MEDIE
Storklub jagter to danskere
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
NYHEDER
Dansk profil overrasker: Han er så god
MEDIE
Klar til at gå shopamok
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Officielt: Neestrup på plads i Panathinaikos
INTERVIEW
Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
TOPNYHED
Katastrofe: Wolfsburg færdige i Bundesligaen
MEDIE
Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
NYHEDER