Har fået 45 mio: Her er AaB-bossernes plan

AaB-sportsdirektør Ole Jan Kappmeier må erkende, at der er meget at arbejde med.



AaB har senest fået skudt 45 millioner kroner ind i en kapitaludvidelse, som betyder, at den tyske gruppe SSE22 nu ejer 50,5 procent af aktierne i den nordjyske traditionsklub.

Og selvom klubbens sportsdirektør Ole Jan Kappmeier ser gode sider, så er der stadig en del at se til. Det fortæller han i et interview med Viaplay.

– Jeg synes stadig, at der er meget, der skal arbejdes på. Det er ikke en overraskelse for nogen, lyder det fra ham, og han tilføjer:

– Jeg er tilfreds med alle, der har været enige om den her strategi, hvor vi bygger en bæredygtig model. Hvis man ser på bænken i dag, så har vi to unge spillere mere. Det er første gang, at de er i truppen. Men vi får også unge spillere ind, som vi gerne vil udvikle. Så jeg tror, at vi ser de første skridt nu, men der er stadig lang vej at gå, siger Kappmeier.

Med sig har han bestyrelsesmedlem Jan Peters, som peger på, at det er en langsigtet plan, som de har udviklet i det seneste år, som man har lavet med alle involverede. Han peger endvidere på, at nu skal gøres med vedholdenhed.

– Vi er overbeviste om, at det er vigtigt at se på den sportslige side af tingene. Det her er en fodboldklub, og vi vil vinde kampe og udvikle fodboldspillere, forklarer han og fortsætter:

– For os er det vigtigste at udvikle en bæredygtig fodboldklub, der kan konkurrere på det højeste niveau og kan udvikle spillere over en længere periode, siger han og fortæller, at de er glade for at være i gang, fastslår Peters.

Det hele kan ses i videoen øverst i artiklen, hvor de også kommer ind på indkøbet af Mathias Jørgensen.





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

I dialog om Albert Grønbæk

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

FC Midtjylland – Viborg FF

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

10. gang i træk

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet