AaB har senest fået skudt 45 millioner kroner ind i en kapitaludvidelse, som betyder, at den tyske gruppe SSE22 nu ejer 50,5 procent af aktierne i den nordjyske traditionsklub.
Og selvom klubbens sportsdirektør Ole Jan Kappmeier ser gode sider, så er der stadig en del at se til. Det fortæller han i et interview med Viaplay.
– Jeg synes stadig, at der er meget, der skal arbejdes på. Det er ikke en overraskelse for nogen, lyder det fra ham, og han tilføjer:
– Jeg er tilfreds med alle, der har været enige om den her strategi, hvor vi bygger en bæredygtig model. Hvis man ser på bænken i dag, så har vi to unge spillere mere. Det er første gang, at de er i truppen. Men vi får også unge spillere ind, som vi gerne vil udvikle. Så jeg tror, at vi ser de første skridt nu, men der er stadig lang vej at gå, siger Kappmeier.
Med sig har han bestyrelsesmedlem Jan Peters, som peger på, at det er en langsigtet plan, som de har udviklet i det seneste år, som man har lavet med alle involverede. Han peger endvidere på, at nu skal gøres med vedholdenhed.
– Vi er overbeviste om, at det er vigtigt at se på den sportslige side af tingene. Det her er en fodboldklub, og vi vil vinde kampe og udvikle fodboldspillere, forklarer han og fortsætter:
– For os er det vigtigste at udvikle en bæredygtig fodboldklub, der kan konkurrere på det højeste niveau og kan udvikle spillere over en længere periode, siger han og fortæller, at de er glade for at være i gang, fastslår Peters.
Det hele kan ses i videoen øverst i artiklen, hvor de også kommer ind på indkøbet af Mathias Jørgensen.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
Jess Thorup indlagt
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
MEDIE
Arsenal åbner for at sælge Christian Nørgaard
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TRANSFER