AaB har senest fået skudt 45 millioner kroner ind i en kapitaludvidelse, som betyder, at den tyske gruppe SSE22 nu ejer 50,5 procent af aktierne i den nordjyske traditionsklub.
Og selvom klubbens sportsdirektør Ole Jan Kappmeier ser gode sider, så er der stadig en del at se til. Det fortæller han i et interview med Viaplay.
– Jeg synes stadig, at der er meget, der skal arbejdes på. Det er ikke en overraskelse for nogen, lyder det fra ham, og han tilføjer:
– Jeg er tilfreds med alle, der har været enige om den her strategi, hvor vi bygger en bæredygtig model. Hvis man ser på bænken i dag, så har vi to unge spillere mere. Det er første gang, at de er i truppen. Men vi får også unge spillere ind, som vi gerne vil udvikle. Så jeg tror, at vi ser de første skridt nu, men der er stadig lang vej at gå, siger Kappmeier.
Med sig har han bestyrelsesmedlem Jan Peters, som peger på, at det er en langsigtet plan, som de har udviklet i det seneste år, som man har lavet med alle involverede. Han peger endvidere på, at nu skal gøres med vedholdenhed.
– Vi er overbeviste om, at det er vigtigt at se på den sportslige side af tingene. Det her er en fodboldklub, og vi vil vinde kampe og udvikle fodboldspillere, forklarer han og fortsætter:
– For os er det vigtigste at udvikle en bæredygtig fodboldklub, der kan konkurrere på det højeste niveau og kan udvikle spillere over en længere periode, siger han og fortæller, at de er glade for at være i gang, fastslår Peters.
Det hele kan ses i videoen øverst i artiklen, hvor de også kommer ind på indkøbet af Mathias Jørgensen.
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Delaney afslører dialog
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
HELT VILDT
Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
NYHEDER
Infantino: Iran kommer til at spille VM
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan