AaB har senest fået skudt 45 millioner kroner ind i en kapitaludvidelse, som betyder, at den tyske gruppe SSE22 nu ejer 50,5 procent af aktierne i den nordjyske traditionsklub.
Og selvom klubbens sportsdirektør Ole Jan Kappmeier ser gode sider, så er der stadig en del at se til. Det fortæller han i et interview med Viaplay.
– Jeg synes stadig, at der er meget, der skal arbejdes på. Det er ikke en overraskelse for nogen, lyder det fra ham, og han tilføjer:
– Jeg er tilfreds med alle, der har været enige om den her strategi, hvor vi bygger en bæredygtig model. Hvis man ser på bænken i dag, så har vi to unge spillere mere. Det er første gang, at de er i truppen. Men vi får også unge spillere ind, som vi gerne vil udvikle. Så jeg tror, at vi ser de første skridt nu, men der er stadig lang vej at gå, siger Kappmeier.
Med sig har han bestyrelsesmedlem Jan Peters, som peger på, at det er en langsigtet plan, som de har udviklet i det seneste år, som man har lavet med alle involverede. Han peger endvidere på, at nu skal gøres med vedholdenhed.
– Vi er overbeviste om, at det er vigtigt at se på den sportslige side af tingene. Det her er en fodboldklub, og vi vil vinde kampe og udvikle fodboldspillere, forklarer han og fortsætter:
– For os er det vigtigste at udvikle en bæredygtig fodboldklub, der kan konkurrere på det højeste niveau og kan udvikle spillere over en længere periode, siger han og fortæller, at de er glade for at være i gang, fastslår Peters.
Det hele kan ses i videoen øverst i artiklen, hvor de også kommer ind på indkøbet af Mathias Jørgensen.
LIVE
LIVE: Voldsom kritik
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER
Brøndby-profil afviser: ‘Komplet nonsens!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
TOPNYHED
Emre Mor færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
Arsenal-træner er rasende
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
Brian Riemer peger på tre årsager
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Delaney afslører dialog
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller